تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - امام عسکری علیه السلام فرمانده ای جوان در نبردی بی امان
امام عسکری علیه السلام فرمانده ای جوان در نبردی بی امان
نظرات |

زندگی کوتاه امام حسن عسکری علیه السلام سراسر دشواری و مبارزه است، مبارزاتی که به علت تجربه تاریخی دشمنان، دشوارتر از پیشینیان است.

امام یازدهم، به عنوان آخرین امام حاضر در میان شیعیان میراث دار مبارزه ای طولانی بود. در مقابل نیز تجربه ی اندوخته مخالفان اهل بیت علیهم السلام سبب گردید که در سختگیری بر آن امام همام از هیچ کاری فروگذار نکنند. علاوه بر این تجربه، آنان با توجه به روایات می دانند که قرار است فرزند این امام، بساط ظلم و ظالم را از روی زمین برچیند. لذا سختگیری یی مضاعف بر آن امام تحمیل کردند. با این حال امام با سیاست و زرنگی تمام سعی در حفظ شیعیان و تقویت آنان نمود. نفوذ امام در سامرا به حدی زیاد شد که حتی دشمنان ایشان به نیکی از وی یاد می کردند. نهایتا دشمن با قبول هزینه قتل آن امام، نسبت به شهادت آن امام اقدام کرد.

در امتداد انسانِ 250 ساله

امام حسن عسکری علیه السلام آخرین امام حاضر است که مبارزات 250 ساله شیعیان را به طور مستقیم رهبری می کند. مبارزاتی که گاهی به صورت کادرسازی، گاهی تشکیل حکومت، گاهی نهضتی خونین و گاهی مبارزه ای تشکیلاتی و مخفی ادامه پیدا کرده است.
تغییر شیوه های مبارزاتی امامان شیعه، علاوه بر حفظ حیات سیاسی آنان یک نتیجه ی دیگری هم داشت؛ آن هم کسب تجربه توسط دشمنان برای مبارزه با امامان علیهم السلام بعد بود. برای مثال هارون گمان می کرد که با زندانی کردن امام موسی کاظم علیه السلام می تواند جریان شیعه را کنترل کند. اما بعدا معلوم گردید شبکه وکلای آن امام -حتی هنگامی که امام در زندان به سر می برد- به خوبی فعالیت می کند. از همین رو مامون امام رضا علیه السلام را به طوس خواند تا تحت کنترل قرار دهد. و همین طور کنترل سلاطین جائر بر امامان دشوارتر می شد. تا جایی که مامون دختر خود را به عقد امام جواد علیه السلام درآورد تا از تمام زندگی آن امام مطلع گردد.

مخالفان اهل بیت علیهم السلام می دانستند که امام عسکری علیه السلام پدر فرزندی است که قرار است کاخ ظلم و استبداد را به ویرانه ای تبدیل کند. از همین رو در مراقبت از ایشان افراط می-کردند تا مبادا فرزند موعود اهل بیت علیهم السلام به دنیا بیاید یا در همان ابتدای تولد کشته شود.

همچنین امامانِ بعد از ایشان علیهم السلام در پادگانی تحت کنترل کامل قرار گرفتند. به عنوان نمونه یکی از موارد سختگیری حکومت عباسی بر امام عسکری علیه السلام این است که ایشان را موظف کرده اند در هر هفته روزهای دوشنبه و پنجشنبه در دربار حاضر شود. (١) نمونه ای دیگر از کنترل دقیق امام علیه السلام، جاسوسی است که تحت عنوان یکی از علویان موظف شده است در زندان نیز مراقب امام بوده و رفتار و کردار ایشان را به اطلاع اربابان خود برساند.(٢)

ترس استبداد از امام موعود

علاوه بر این مسائل، مخالفان اهل بیت علیهم السلام می دانستند که امام عسکری علیه السلام پدر فرزندی است که قرار است کاخ ظلم و استبداد را به ویرانه ای تبدیل کند. از همین رو در مراقبت از ایشان افراط می کردند تا مبادا فرزند موعود اهل بیت علیهم السلام به دنیا بیاید یا در همان ابتدای تولد کشته شود.
از جمله علل مختلفی که برای غیبت امام دوازدهم علیه السلام در روایات ذکر شده است، یکی از موارد حفظ جان ایشان است. در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است که امام آخر شیعیان پنهان خواهد شد. وقتی اصحاب از علت این مسئله سوال می کنند ایشان پاسخ می دهد: «او از جان خود بیمناک است.» (٣)

شیوه مبارزاتی ویژه


علیرغم تلاش بی وقفه دشمنان در کنترل امام حسن بن علی عسکری علیهماالسلام، ایشان شیوه مبارزاتی را از پدران خود به ارث برده است. در نامه هایی که از حضرت برای ما مانده است، به مواردی بر می خوریم که نشان دهنده شبکه ای منسجم برای امام عسکری علیه السلام است. ایشان در نامه ای، شخصی به نام ابراهیم بن عبده را به عنوان نایب خود در نیشابور منصوب کرده و مردم را موظف به تبعیت از او می نماید. همچنین به ابراهیم دستور می دهد اموالی که از مردم جمع می کند را به شخص دیگری تحویل نماید. (٤) این نوع نامه نگاری ها حکایت از شبکه ای منسجم در سراسر سرزمینهای اسلامی دارد که در راس آن شخص امام حسن عسکری علیه السلام قرار دارد.

محافظت از نیروهای جبهه خودی

علاوه بر این موارد امام عسکری علیه السلام تمام تلاش خود را در حفظ جان شیعیان به کار گرفته است. در گزارشهای تاریخی چنین نقل شده است:
گروهی از شیعیان وارد سامرا شدند و منتظر فرصتی بودند تا امام از منزل خارج شده و ایشان را در خیابان ببینند. در این هنگام نامه ای از امام به ایشان می رسد که مبادا کسی از شما بر من سلام کند یا اشاره ای نماید. زیرا این کار برای شما خطر دارد. (٥) این داستان و داستانهای مشابه بسیار، علاوه بر اهتمام امام علیه السلام به حفظ جان شیعیان، نشان از کنترل شدیدی می باشد که بر روی ایشان بوده است.

مورد احترام دشمن حتی در میدان نبرد

با تمام این سختی ها و دشواری ها رفتار امام عسکری علیه السلام به گونه ای بوده که دشمنان نیز به ایشان احترام می گذارند. در نقلی از عبیدالله بن خاقان که خود از درباریان و دشمنان سرسخت شیعیان و امامان علیهم السلام بوده، چنین آمده است:

تغییر شیوه های مبارزاتی امامان شیعه، علاوه بر حفظ حیات سیاسی آنان یک نتیجه ی دیگری هم داشت؛ آن هم کسب تجربه توسط دشمنان برای مبارزه با امامان علیهم السلام بعد بود

«من در سامرا کسی از علویان را از نظر روش و وقار و عفت و نجابت و فضیلت و عظمت در میان خانوده خویش و تمامی بنی هاشم مانند حسن بن علی ندیدم.» سپس در ادامه به نقل واقعه ای می پردازد که پدرش ٓکه او نیز از ناصبی ها و دشمنان اهل بیت علیهم السلام است- با احترام تمام با آن امام همام برخورد می کند؛ به نحوی که موجب تعجب او گردیده و از این ناحیه احساس خطر می کند. (٦)

زمینه سازی برای انقلاب عظیم

یکی از مهمترین اقدامات آن حضرت، آماده سازی شیعیان برای مسئله غیبت بود. تا پیش از این، شیعیان همواره امام خود را در میان داشتند. برای مسائل خود از وی کمک می گرفتند و پرسشهای خود را از ایشان می پرسیدند. اما از این به بعد قرار بود امام آنان غایب شود. لذا دیگر مانند سابق امکان ارتباط با امام خود را نداشتند. هر چند تلاش برای آماده سازی شیعیان، از پیش آغاز گردیده بود، اما حضرت عسکری علیه السلام نیز تلاشی مضاعف نمود. ایشان در ادامه اقدامات پدران خود، شبکه وکالت را تقویت کرده و شیعیان را به تبعیت از نواب امام علیه السلام عادت می دهد. یکی از اهداف این مسئله، جلوگیری از مشکلات دوران غیبت است.
همچنین از جهت دیگر امام حسن عسکری علیه السلام سعی کرده است فرزند مخفی خود را به خواص یاران نشان دهد تا شیعیان در رابطه با وجود او به شک نیافتند. هر چند خطراتی که جان امام دوازدهم علیه السلام را تهدید می کند سبب می شود در نهایت خفا زندگی کنند، اما با این حال عده ای از شیعیان خاص او را دیده اند تا بعدا شبهه ای باقی نماند.

دشمنی که به زانو درآمد

در مجموع، زندگی کوتاه امام حسن عسکری علیه السلام سراسر دشواری و مبارزه است. مبارزاتی که به علت تجربه تاریخی دشمنان، دشوارتر از پیشینیان است. همچنین این امام بزرگوار علاوه بر حفظ جان فرزند خود که آخرین حجت خداوند است، باید او را به خواص یارانش معرفی کند تا شک و شبهه ای در میان نماند. در کنار این دو هدف بزرگ، محبوبیت امام عسکری علیه السلام به قدری زیاد است که حکومت عباسی از طرف ایشان احساس خطر کرده و پس از چندین بار دستگیری آن حضرت و نظارت سختگیرانه بر زندگی او سرانجام ایشان را به شهادت می رساند.

پی نوشت:

 1- کافی/1/503
 2- مناقب آل ابی طالب/4/433
  3-کافی/1/337
 4- 654
  5-بحار الانوار/50/269
 6- الارشاد/338:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/29
زمان : 09:39 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
BHW 1396/02/3 12:40 ق.ظ
I'm not sure why but this weblog is loading extremely slow
for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.
BHW 1396/02/2 12:54 ق.ظ
It's remarkable to visit this web page and reading the views of all friends about this article, while I am also keen of getting know-how.
BHW 1396/02/1 08:44 ب.ظ
Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure
where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Thank you
BHW 1396/01/24 05:20 ق.ظ
What i do not realize is in reality how you are not really a lot more neatly-favored than you may be right now.
You're so intelligent. You know thus significantly in relation to this subject, made
me personally consider it from so many numerous angles.
Its like men and women aren't fascinated until it is
one thing to do with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding.
Always take care of it up!
manicure 1396/01/16 04:53 ب.ظ
Fantastic website. Lots of useful info here. I'm sending it to some friends ans also sharing in delicious.
And obviously, thank you for your effort!
manicure 1396/01/16 04:00 ب.ظ
I have read so many articles about the blogger lovers but this article is actually a nice post, keep it up.
manicure 1396/01/16 03:59 ب.ظ
I appreciate, cause I found just what I used to be looking for.
You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye
manicure 1396/01/16 03:34 ب.ظ
Hi there! I understand this is somewhat off-topic however
I needed to ask. Does running a well-established blog like yours require a
massive amount work? I am completely new to blogging however I
do write in my diary every day. I'd like to start a blog so
I will be able to share my personal experience and feelings online.

Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners.

Thankyou!
manicure 1396/01/16 03:22 ب.ظ
Hello, I check your new stuff on a regular basis.
Your story-telling style is awesome, keep it up!
manicure 1396/01/16 03:21 ب.ظ
hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here.
I did however expertise a few technical issues using this site, as
I experienced to reload the site a lot of times previous to I
could get it to load properly. I had been wondering if
your web host is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances
times will sometimes affect your placement in google and could
damage your quality score if advertising and marketing with
Adwords. Well I'm adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content.
Make sure you update this again soon.
manicure 1396/01/16 03:05 ب.ظ
Hi! I simply want to give you a big thumbs up for your great info you
have here on this post. I'll be returning to your blog for more soon.
manicure 1396/01/16 01:29 ب.ظ
Hi there would you mind letting me know which hosting company you're using?

I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog
loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
Many thanks, I appreciate it!
manicure 1396/01/16 12:46 ب.ظ
I savour, result in I found exactly what I used
to be having a look for. You have ended my 4 day long hunt!
God Bless you man. Have a great day. Bye
manicure 1396/01/16 12:42 ب.ظ
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe
for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.

I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
manicure 1396/01/16 12:21 ب.ظ
Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your site.
Im really impressed by your site.
Hello there, You have performed a great job. I'll definitely
digg it and individually recommend to my friends. I am confident they will
be benefited from this website.
manicure 1396/01/16 11:32 ق.ظ
I constantly emailed this website post page to all my associates, for the reason that if like to read it afterward my contacts will too.
manicure 1396/01/16 11:19 ق.ظ
Good day! This is my first visit to your blog!
We are a team of volunteers and starting a new
project in a community in the same niche. Your blog provided
us useful information to work on. You have done a wonderful job!
manicure 1396/01/16 11:10 ق.ظ
I read this paragraph fully on the topic of the comparison of most up-to-date and preceding technologies, it's remarkable article.
manicure 1396/01/16 10:36 ق.ظ
You have made some decent points there.
I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go
along with your views on this site.
manicure 1396/01/16 08:24 ق.ظ
I am sure this article has touched all the internet people, its really really fastidious paragraph on building up new
website.
manicure 1396/01/16 07:57 ق.ظ
Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it
up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
Do you have any helpful hints for newbie blog writers? I'd genuinely appreciate it.
manicure 1396/01/15 08:25 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.

Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this
one nowadays.
manicure 1396/01/15 07:32 ب.ظ
Hello, I would like to subscribe for this blog to take most up-to-date updates, therefore where can i do it please help out.
manicure 1396/01/15 04:36 ب.ظ
I must thank you for the efforts you've put in penning this blog.
I really hope to view the same high-grade content from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has encouraged me
to get my own site now ;)
manicure 1396/01/15 04:30 ب.ظ
Hello there, I found your blog by way of Google even as looking for a similar matter, your site
got here up, it seems to be great. I've bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, just turned into alert to your blog via Google, and found
that it's really informative. I'm going to be careful
for brussels. I'll be grateful in case you proceed this in future.
Numerous other folks might be benefited from your writing. Cheers!
manicure 1396/01/15 04:26 ب.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you are a great author.I will always bookmark your blog and will often come
back someday. I want to encourage you to ultimately
continue your great writing, have a nice afternoon!
manicure 1396/01/15 04:18 ب.ظ
Hello! I'm at work surfing around your blog from
my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your
blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!
manicure 1396/01/15 03:49 ب.ظ
Hello, this weekend is good for me, as this time i am reading this
enormous educational paragraph here at my house.
manicure 1396/01/15 03:48 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable info to work on. You've
done an impressive job and our entire community will be grateful to you.
manicure 1396/01/15 03:26 ب.ظ
Hey! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd
ask. Would you be interested in exchanging links or
maybe guest writing a blog article or vice-versa?
My website goes over a lot of the same subjects as yours
and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested
feel free to send me an email. I look forward to hearing from you!

Excellent blog by the way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.