تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - گذری اجمالی بر زندگانی استاد «شحات محمد انور»
گذری اجمالی بر زندگانی استاد «شحات محمد انور»
نظرات |

امروز 23 دی ماه مصادف با سالروز درگذشت استاد «شحات محمد انور» از قاریان به نام جهان اسلام است، قاری بزرگی كه اسلوب و سیستم نوینی را در تلاوت قرآن كریم بنا نهاد؛ گزارش زیر شخصیت و ویژگی های تلاوت این استاد را بررسی و تحلیل می كند.

استاد «شحات محمد انور» یكی از قاریان برجسته جهان اسلام كه چند سال پایانی عمر خویش مبتلا به بیماری کبد و در منزل بستری بود و چند باری برای معالجه به ایران نیز سفر كرد، سرانجام در روز 23 دی ماه سال 86 در سن 57 سالگی به لقاءالله پیوست.
خبر فوق آن قدر تلخ بود كه تا مدتی هیچ یك از دوست داران تلاوت های ناب و ملكوتی این استاد كه در جمهوری اسلامی ایران نیز كم نیستند تاب آن را نیاورده و باور نمی كردند، اما دست تقدیر به این گونه رقم خورد تا یكی از بزرگترین قاریان متأخر مصر نیز همانند دیگر ستارگان درخشان آسمان تلاوت افول كند.
این حقیقتی انكارناپذیر است كه مصر دیگر قاریانی همچون شحات انور را به چشم نخواهد دید، همان گونه كه قاریانی همانند «محمد رفعت»، «مصطفی اسماعیل» و «عبدالباسط عبدالصمد» دیگر ظهور نخواهند كرد، البته این مطلبی است كه «ابوالعینین شعیشع» شیخ القراء حال حاضر مصر با كمی اغماض به آن اشاره می كند هر چند كه معتقد است مصر دوران افول قرائت را سپری نمی كند.

استاد شحات محمدانور چهار سال به دلیل نوعی بیماری كبدی در محافل قرآنی تلاوت نمی كرد و مدتی در بیمارستان خاتم الانبیا(ص) تهران برای مداوا تحت نظر بود و سرانجام در 23 دی ماه سال 1386 هجری شمسی جان به جان آفرین تسلیم كرد. روحش شاد و یادش گرامی باد.

گذری اجمالی بر زندگانی استاد «شحات محمد انور»

استاد «شحات محمد انور» قارى مسجد الرفاهى مصر در روز یكم ژوئیه سال 1950 میلادى در روستاى «كفرالوزیر» كه مركزى دور افتاده در استان قهلیه مصر است در خانواده ای كم جمعیت متولد شد.
بیش از سه ماه از ولادت او نگذشته بود كه پدرش را از دست داد و كودك خردسال نتوانست لذت پدر داشتن را بچشد و بدین ترتیب او در حالى كه طفل خردسال و یتیمى بود با امواج زندگى و گردش روزگار با همه شیرینی ها و تلخى هایش مواجه شد.
شحات محمد انور به همراه مادر خود براى اقامت در منزل پدربزرگ مادریش رهسپار شد تا با دائى هاى خود زندگى كند چرا كه دائى او وى را همچون پسر خود دوست می داشت و بهترین امانت دار او بود و او را به یادگیرى و حفظ قرآن تشویق كرد.
وی به واسطه دائى اش از محضر استاد «حلمى محمد مصطفى» در حفظ قرآن كریم مستفیض شد و در سن هشت سالگی حافظ كل قرآن شد و وقتى به سن 10 سالگى رسید دائى اش او را به یكى از روستاهاى مجاور (كفرالمقام ) برد تا تجوید قرآن را به دست مرحوم استاد «سید احمد فرارحى» فرا گیرد چرا كه استعدادى كه او را شایسته مى ساخت تا یكى از مشهورترین قاریان مصر بلكه همه جهان باشد را در خود داشت.
استاد شحات محمد انور درباره خاطرات ایام كودكى خود این گونه سخن می گوید: «در آن دوره من با حفظ كردن قرآن كریم سعادتى وصف ناشدنى یافتم، مخصوصاً پس از اتمام حفظ قرآن و در اثناء یادگیرى تجوید آن، به خاطر این كه صداى زیبائى داشتم و اداءِ لحن من شبیه اداء قاریان بزرگ بود بر هم دوره اى هایم پیشى گرفته و در میان آنان به استاد كوچك شناخته شدم و این موضوع آن ها را خشنود مى كرد، هم كلاسى هایم در مكتب به دنبال فرصت بودند كه استاد مشغول كارى شود تا از من بخواهند كه با تجوید، آیات قرآن را برایشان بخوانم و چنان مرا تشویق مى كردند كه گویى من قارى بزرگى هستم».
استاد شحات می افزاید: «به یاد مى آورم كه در ضمن یادگیرى قرآن كریم براى همكلاسى هایم، زیاد تلاوت می كردم، روزى یكى از ایشان فكرى كرد، او یك قوطى كبریت تهیه كرد و جعبه آن را توسط یك نخ بلند به كِشُو آن متصل كرد، من یك قسمت را در مقابل دهانم مى گرفتم و می خواندم، گویى كه میكرفون است و هر یك از دوستانم قسمت دیگر را به گوش مى چسباندند تا طنین صدا را از آن بشنوند كه زیبا و قوىّ می شد.
استاد شحات محمد انور ادامه می دهد: تشویق های اطرافیانم راه و هدفم را در حالى كه طفلِ خردسالى بودم مشخص كرد و باعث شد كه من هر راه و هر وسیله اى را كه به واسطه آن از قرآن كریم متمكّن می شم را جستجو كنم كه از دستم نرود، به خصوص پس از آن كه به دوران جوانی رسیدم و بعد از وفات دائى ام كه سرپرستى خانواده را به عهده داشت، من باید به خود و مادر و پدربزرگم تكیه می كردم، هرگاه مى شنیدم یكى از بزرگان فوت كرده است و از یكى از مشاهیر قُرّاء براى احیاء مجلس عزا دعوت به عمل آمده من در حالی كه طفل 12 الى 15 ساله اى بودم به مكان عزا مى رفتم تا به قرآن گوش فرا دهم و از قارى چیزى یاد بگیرم و در فضاى آن مناسبت قرار بگیرم تا این كه اگر به چنین مجلسى دعوت شدم مثل همین مشاهیر باشم».
اساتیدی مانند «جوده ابوالسعود»، «سعید عبدالصمد الزناتى» و «حمدى زامل» از جمله قاریانی بودند با حضورشان در محافل قرآنی منطقه ای كه استاد شحات محمد انور نیز در آن جا حضور داشت گرمی خاصی را به این محافل بخشیدند، ولى حقیقت امر این بود كه استعداد این جوان مستعد ناگهان درخشید و در آن میان او را منحصر به فرد كرد و به مقامى انكار ناشدنى رسید و با وجود این كه از سن كمی نیز برخوردار بود مانند یك قارى بزرگ كه تمامى سر انگشتان به سوی او نشانه رفته است، درخشید و این ها همه قبل از 20 سالگى استاد شحات انور بود.
ابتداى كار استاد شحات با هر میزانى كه بسنجیم ابتداى سختى بود، دگرگونى هاى زندگى به كودكى كه هنوز نیاز داشت تا كسى دستش را بگیرد و سفره مهربانى برایش بگسترد و حصار عطوفت اطرافش بكشد، به او رحم نكرد.
استاد شحات توانست در زمان بسیار اندكى از خود یك شخصیت قوى بسازد و در این امر آن چه خداوند در او از بلندنظرى و عزت نفس و روشن بینى و هوش قوى به ودیعت گذاشته بود او را كمك مى كرد.

ورود به رادیو

چنین جوانی كه به طور مرتب می درخشید و قرآن كریم از حنجره او مانند آب جاری در آب راه جریان داشت و شهرت او بر سن او بسیار سبقت گرفته بود آن قدر شایسته بود كه رییس مركز شهر «میت غمر» دعوت نامه ای برای او بفرستد و او را به یكی از مناسبت های دینی كه مرحوم دكتر «كامل البوهی» اولین رییس رادیو در آن حضور داشت، فرا بخواند.
مرحوم استاد شحات انور درباره این ماجرا این چنین می گوید: «طبق تاریخی كه مقرر شده بود به رادیو رفتم، ولی هیأت داوران با وجود اعجاب شدیدشان نسبت به خواندن من گفتند باید مدتی برای فراگیری نغمه ها و دستگاه ها كلاس ببینی، من از استاد «محمود كامل» و استاد «احمد صدقی» از چگونگی كار سئوال كردم و آن ها من را به آموزشگاه موسیقی راهنمایی كردند، دو سال به آموزشگاه رفتم و همه مقامات و الحان قرآنی را با كیفیت عالی فرا گرفتم تا سال 1979 میلادی كه دوباره تقاضانامه ام برای ورود به رادیو را نوشتم كه سرانجام موفق شدم و آن ها برنامه ای برای تلاوت هایم به من دادند و از آن پس بود كه به رادیو راه یافتم.»

سفرهای استاد

صوت زیبای مرحوم شحات انور باعث شد تا شهرت او در سراسر جهان گسترش یابد و هیچ قارّه ای از دنیا نبود مگر این كه مرحوم شحات انور در ماه مبارك رمضان و در بین سال های 1985 تا 1996 میلادی به آن ها مسافرت كند.
وی بارها از طرف وزارت اوقاف مصر و بسیاری از وقت ها به دعوت های خصوصیِ میلیون ها نفر از دوست داران قرآن كریم در خارج از مصر در لندن، لوس آنجلس، آرژانتین، اسپانیا، فرانسه، برزیل، كشورهای حاشیه خلیج فارس، نیجریه، زَئیر، كامرون و بسیاری از دولت های آسیائی مخصوصاً ایران سفر كرد و به قول خودش در همه این مسافرت ها جُز رضای خداوند و بهروزی مسلمین نیت دیگری نداشت.
شحات محمد انور سه فرزند پسر و شش فرزند دختر دارد و همگی آن ها از جمله حافظان كل قرآن كریم به شمار می روند كه «انور شحات محمد انور» و «محمود شحات محمد انور» بارها به جمهوری اسلامی ایران سفر كرده و به تلاوت قرآن پرداخته اند.
«انور شحات محمد انور» از فرزندان استاد شحات نیز از قاریان جوان و نامی است كه در مسابقات بین المللی قرآن عربستان، در سال 1380 رتبه نخست را به خود اختصاص داد، او بارها از سوی دارالقرآن نیروی مقاومت بسیج و نیروی انتظامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و شبكه قرآن سیما، برای تلاوت در ماه رمضان به ایران دعوت شده و در اكثر استان های كشور به اجرای برنامه پرداخته است.
انور شحات همچنین در اردیبهشت ماه 1387 در سی امین دوره مسابقات سراسری قرآن كریم سازمان اوقاف و امور خیریه كه در سنندج برگزار شد حضور یافت و در مراسم بزرگداشت پدرش شركت كرد، وی پدر را بهترین اسوه و الگوی خود می داند و معتقد است كه هیچ گاه نمی تواند جای پدرش را در محافل قرآنی پر كند.
استاد شحات محمدانور چهار سال به دلیل نوعی بیماری كبدی در محافل قرآنی تلاوت نمی كرد و مدتی در بیمارستان خاتم الانبیا(ص) تهران برای مداوا تحت نظر بود و سرانجام در 23 دی ماه سال 1386 هجری شمسی جان به جان آفرین تسلیم كرد. روحش شاد و یادش گرامی باد.

گزارش از: سید جاسم موسوی


نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/23
زمان : 09:39 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
viagra shop 24h 1398/03/22 04:26 ب.ظ

Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any suggestions for inexperienced blog writers? I'd definitely appreciate it.
http://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/component/search/ 1398/02/4 09:50 ق.ظ
ショップすべてのオリジナルアクセサリー(元の包装、メーカーの指示や国際保証書)が完了し、 ブランドコピー通販,スーパーコピーブランド優良販売専門店!
当店はブランドスーパーコピー財布代引き 国内発送の専門店です,スーパーコピー財布.本物と真似た偽物・模造品・複製品です
http://pkfslovo.ru/translation/ 1398/02/1 03:46 ب.ظ
弊社は大勢のお客様から海外安心と信頼になされるネットショップとして存在しておる スーパーコピーブランド
http://www.vistaprops.com/fr 1398/01/29 06:19 ب.ظ
ウブロ コピー,シャネル 時計などの世界クラスのブランドコピーです。弊店のブランド時計コピーは品質3年保証!
http://www.physiokinetics.gr/ 1398/01/29 06:18 ب.ظ
スーパーコピー時計販売?代引き。即日発送の通販も好評です。,スーパーコピー代引き.
http://sv-eiche.de/index.php/fussball 1398/01/18 09:59 ق.ظ
スーパーコピーブランド財布代引き、激安、安心通販
nike dunk sky hi gold stud via wendy lam current crush pinterest sky nike dunks and sneakers fashio 1397/08/3 08:01 ق.ظ
<a href="http://www.cambridgerx.net/28/nike-air-force-1-boots-2015 ">nike air force 1 boots 2015</a><a href="http://www.cambridgerx.net/29/kobe-10-elite-blue-nikeid-kobe-10-elite-low-designs-16 ">kobe 10 elite blue nikeid kobe 10 elite low designs 16</a><a href="http://www.cambridgerx.net/3/air-jordan-xi-shoes-nike-air-jordan-fusion-v-grey-nurse ">air jordan xi shoes nike air jordan fusion v grey nurse</a><a href="http://www.cambridgerx.net/30/womens-nike-shox-2016-white-pink ">womens nike shox 2016 white pink</a>
[url=http://www.juz-werlte.net/7/nike-dunk-sky-hi-gold-stud-via-wendy-lam-current-crush-pinterest-sky-nike-dunks-and-sneakers-fashio]nike dunk sky hi gold stud via wendy lam current crush pinterest sky nike dunks and sneakers fashio[/url]
jordan 13 true red release date 1397/08/3 08:01 ق.ظ
<a href="http://www.voipprobe.club/28/kd-8-elite-high-tops-white-blue-for-sale ">kd 8 elite high tops white blue for sale</a><a href="http://www.voipprobe.club/29/air-jordan-10-19 ">air jordan 10 19</a><a href="http://www.voipprobe.club/3/cheap-pauly-x-vlone-pop-nike-air-force-one-low-for-sale ">cheap pauly x vlone pop nike air force one low for sale</a><a href="http://www.voipprobe.club/30/customized-nike-air-jordans-nike-air-jordans-kids ">customized nike air jordans nike air jordans kids</a>
[url=http://www.derekprior.net/1/jordan-13-true-red-release-date]jordan 13 true red release date[/url]
nike air max 2013 mens white green 1397/08/3 08:01 ق.ظ
<a href="http://www.insiterx.club/31/nike-air-rift-crystal-mint ">nike air rift crystal mint</a><a href="http://www.insiterx.club/32/below-wholesale-authentic-jordans ">below wholesale authentic jordans</a><a href="http://www.insiterx.club/33/nike-flyknit-racer-dark-grey-black-blue-glow-pink-flash-mens-running-shoes-running-pinterest-flyknit ">nike flyknit racer dark grey black blue glow pink flash mens running shoes running pinterest flyknit</a><a href="http://www.insiterx.club/34/nike-hyperdunk-2016-mid ">nike hyperdunk 2016 mid</a>
[url=http://www.limaadvogadosrs.club/2/nike-air-max-2013-mens-white-green]nike air max 2013 mens white green[/url]
nike air max 97 atlantic blue release date 1397/08/3 08:01 ق.ظ
<a href="http://www.barclaycardmercuryprize.net/13/nike-free-flyknit-5.0-on-feet ">nike free flyknit 5.0 on feet</a><a href="http://www.barclaycardmercuryprize.net/14/nike-kobe-viii-elite-superhero-nike-air-trainer-max-94-super-bowl ">nike kobe viii elite superhero nike air trainer max 94 super bowl</a><a href="http://www.barclaycardmercuryprize.net/15/nike-air-max-2015-price-women ">nike air max 2015 price women</a><a href="http://www.barclaycardmercuryprize.net/16/nike-new-air-max-haystack-vt-90 ">nike new air max haystack vt 90</a>
[url=http://www.abajourfilmes.net/35/nike-air-max-97-atlantic-blue-release-date]nike air max 97 atlantic blue release date[/url]
nike blazer low white leather trainers 1397/08/3 08:00 ق.ظ
<a href="http://www.acousticguitarworkshop.top/35/cheap-air-jordan-11-retro-low-72-10-black-white-new-sale-3 ">cheap air jordan 11 retro low 72 10 black white new sale 3</a><a href="http://www.acousticguitarworkshop.top/36/nike-free-hyperfeel-zappos ">nike free hyperfeel zappos</a><a href="http://www.acousticguitarworkshop.top/37/nike-sock-dart-be-true ">nike sock dart be true</a><a href="http://www.acousticguitarworkshop.top/38/jordan-black-and-neon-orange-white-nike-sb-shoes ">jordan black and neon orange white nike sb shoes</a>
[url=http://www.bluestreakonline.net/2/nike-blazer-low-white-leather-trainers]nike blazer low white leather trainers[/url]
nike air max 90 premium black nike air max 90 premium black white gum 1397/08/3 08:00 ق.ظ
<a href="http://www.genesis-imaging.club/20/bold-and-luxurious-balenciaga-arena-high-top-gradient ">bold and luxurious balenciaga arena high top gradient</a><a href="http://www.genesis-imaging.club/21/nike-air-griffey-max-1-dark-concord ">nike air griffey max 1 dark concord</a><a href="http://www.genesis-imaging.club/22/nike-air-max-1-womens-white-black ">nike air max 1 womens white black</a><a href="http://www.genesis-imaging.club/23/nike-air-max-hyperfuse-army-green ">nike air max hyperfuse army green</a>
[url=http://www.vender-diamantes.club/6/nike-air-max-90-premium-black-nike-air-max-90-premium-black-white-gum]nike air max 90 premium black nike air max 90 premium black white gum[/url]
jd sports nike free run 5.0 junior 1397/08/3 08:00 ق.ظ
<a href="http://www.cambridgerx.net/17/andrea-joseph-adidas-artwork ">andrea joseph adidas artwork</a><a href="http://www.cambridgerx.net/18/aidas-boost-clima-chill-gold-green ">aidas boost clima chill gold green</a><a href="http://www.cambridgerx.net/19/nike-kobe-11-white-gold ">nike kobe 11 white gold</a><a href="http://www.cambridgerx.net/2/nike-internationalist-grey-gold-womens-nike-internationalist-gold-grey ">nike internationalist grey gold womens nike internationalist gold grey</a>
[url=http://www.free-italia.net/20/jd-sports-nike-free-run-5.0-junior]jd sports nike free run 5.0 junior[/url]
nike air max 90 kpu pink blue womens nike air max 2016 pink light blue white on sale 1397/08/3 08:00 ق.ظ
<a href="http://www.maygrosskuechenagentur.club/28/salomo-s-lab-xt-mint-green ">salomo s lab xt mint green</a><a href="http://www.maygrosskuechenagentur.club/29/nike-kobe-9-elite-maestro-as-all-star ">nike kobe 9 elite maestro as all star</a><a href="http://www.maygrosskuechenagentur.club/3/adidas-springblade-solyce-white-black ">adidas springblade solyce white black</a><a href="http://www.maygrosskuechenagentur.club/30/womens-nike-free-flyknit-4.0-grey-white-nike-free-4.0-flyknit-women-black-grey-white-running-shoes-shop-online ">womens nike free flyknit 4.0 grey white nike free 4.0 flyknit women black grey white running shoes shop online</a>
[url=http://www.cardconnections.net/26/nike-air-max-90-kpu-pink-blue-womens-nike-air-max-2016-pink-light-blue-white-on-sale]nike air max 90 kpu pink blue womens nike air max 2016 pink light blue white on sale[/url]
nike shox navina discontinued 1397/08/3 07:59 ق.ظ
<a href="http://www.shinealot.club/39/nike-free-tr-fit-5-brthe-mens-training-shoes-clearwater-blue-fluorescent-green-704698-003 ">nike free tr fit 5 brthe mens training shoes clearwater blue fluorescent green 704698 003</a><a href="http://www.shinealot.club/4/mens-nike-cortez-grey-white ">mens nike cortez grey white</a><a href="http://www.shinealot.club/40/chapter-3-mercurial-superfly-cr ">chapter 3 mercurial superfly cr</a><a href="http://www.shinealot.club/5/nike-air-huarache-x-gucci-custom-white-nike-air-huarache-x-gucci ">nike air huarache x gucci custom white nike air huarache x gucci</a>
[url=http://www.forcefivemedia.net/27/nike-shox-navina-discontinued]nike shox navina discontinued[/url]
retro air jordan concord 11 1397/06/29 03:52 ق.ظ
<a href="http://www.terrivelsimetria.com/24/nike-air-max-90-hyperfuse-purple-pink ">nike air max 90 hyperfuse purple pink</a><a href="http://www.terrivelsimetria.com/25/valentine-s-day-jordans-shoes-2010 ">valentine s day jordans shoes 2010</a><a href="http://www.terrivelsimetria.com/26/nike-air-max-express-black-and-yellow ">nike air max express black and yellow</a><a href="http://www.terrivelsimetria.com/27/jordan-retro-coming-out-2014 ">jordan retro coming out 2014</a>
retro air jordan concord 11 http://www.inspirationalab.com/38/retro-air-jordan-concord-11
air jordan 2009 shoe price 1397/06/29 03:52 ق.ظ
<a href="http://www.albireofundraising.com/17/womens-nike-roshe-run-speckle-purple-blue ">womens nike roshe run speckle purple blue</a><a href="http://www.albireofundraising.com/18/cheap-air-jordan-6-black-red-cheap-air-jordan-6 ">cheap air jordan 6 black red cheap air jordan 6</a><a href="http://www.albireofundraising.com/19/air-jordan-5-doernbecher-for-sale-jordan-5-doernbecher-release-date ">air jordan 5 doernbecher for sale jordan 5 doernbecher release date</a><a href="http://www.albireofundraising.com/2/nike-air-max-90-i-am-the-rules ">nike air max 90 i am the rules</a>
air jordan 2009 shoe price http://www.andyfiordfashion.com/37/air-jordan-2009-shoe-price
pink nike air max womens nike kobe 8 system kids 1397/06/29 03:52 ق.ظ
<a href="http://www.davinteractivo.com/17/michael-jordan-shoes-4-cheap ">michael jordan shoes 4 cheap</a><a href="http://www.davinteractivo.com/18/nike-zoom-lebron-soldier-8-c-black-bright-mango ">nike zoom lebron soldier 8 c black bright mango</a><a href="http://www.davinteractivo.com/19/adidas-gil-ii-zero-looney-tunes-bugs-bunny-x-alijah ">adidas gil ii zero looney tunes bugs bunny x alijah</a><a href="http://www.davinteractivo.com/2/jordan-high-hill-size-4 ">jordan high hill size 4</a>
pink nike air max womens nike kobe 8 system kids http://www.doctorconover.com/7/pink-nike-air-max-womens-nike-kobe-8-system-kids
air jordan 90 eurosjordan vi femme 1397/06/29 03:52 ق.ظ
<a href="http://www.bracesinfoforadults.com/13/niketrackid%3dsp-006 ">niketrackid=sp 006</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/14/air-jordan-retro-3-bred-black ">air jordan retro 3 bred black</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/15/puma-v1-10-sl-soccer-cleat ">puma v1 10 sl soccer cleat</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/16/cheetah-white-and-gray-retro-air-jordans ">cheetah white and gray retro air jordans</a>
air jordan 90 eurosjordan vi femme http://www.blacksheepknows.com/31/air-jordan-90-eurosjordan-vi-femme
nike dunk low sb orange 1397/06/29 03:52 ق.ظ
<a href="http://www.healthwarecu.com/35/cheap-2012-air-max-shoes ">cheap 2012 air max shoes</a><a href="http://www.healthwarecu.com/36/nike-kyrie-1-blue-and-gold ">nike kyrie 1 blue and gold</a><a href="http://www.healthwarecu.com/37/nike-darwin-low ">nike darwin low</a><a href="http://www.healthwarecu.com/38/jordan-trainer-prime-noir-rouge-blanc ">jordan trainer prime noir rouge blanc</a>
nike dunk low sb orange http://www.verobeachskatepark.com/25/nike-dunk-low-sb-orange
black wolf and white wolf 1397/06/29 03:52 ق.ظ
<a href="http://www.birminghamtoberlin.com/6/nike-big-nike-low-houston-space-city ">nike big nike low houston space city</a><a href="http://www.birminghamtoberlin.com/7/air-jordan-retro-11-womens-grey-silver ">air jordan retro 11 womens grey silver</a><a href="http://www.birminghamtoberlin.com/8/13-jordan-lows ">13 jordan lows</a><a href="http://www.birminghamtoberlin.com/9/mens-asics-gel-kinsei-4-white-gold ">mens asics gel kinsei 4 white gold</a>
black wolf and white wolf http://www.mrfbassclassic.com/4/black-wolf-and-white-wolf
nike blazer mid neutral grey varsity red white black 1397/06/29 03:52 ق.ظ
<a href="http://www.pastrymachines.com/35/nike-air-max-2011-grade-school ">nike air max 2011 grade school</a><a href="http://www.pastrymachines.com/36/womens-nike-lunarglide-6-gold-pink ">womens nike lunarglide 6 gold pink</a><a href="http://www.pastrymachines.com/37/michael-jordan-sneakers-2010 ">michael jordan sneakers 2010</a><a href="http://www.pastrymachines.com/38/air-jordans-xx9-team-orange ">air jordans xx9 team orange</a>
nike blazer mid neutral grey varsity red white black http://www.miameusburger.com/2/nike-blazer-mid-neutral-grey-varsity-red-white-black
nike sport bras size chart 1397/06/29 03:51 ق.ظ
<a href="http://www.mypooldata.com/1/picture-for-category-jordan-13-sneaker ">picture for category jordan 13 sneaker</a><a href="http://www.mypooldata.com/10/womens-air-jordan-retro-3-purple-black ">womens air jordan retro 3 purple black</a><a href="http://www.mypooldata.com/11/nike-air-max-silver-sale ">nike air max silver sale</a><a href="http://www.mypooldata.com/12/cheap-nike-air-max-2009-midnight-navy-white-nike-air-max ">cheap nike air max 2009 midnight navy white nike air max</a>
nike sport bras size chart http://www.therealgirlfriendactivationsystem.com/7/nike-sport-bras-size-chart
air max 95 size 16 1397/06/29 03:51 ق.ظ
<a href="http://www.capricorniolallame.com/17/new-air-jordan-%2435-new-air-jordan-2009 ">new air jordan $35 new air jordan 2009</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/18/nike-air-jordan-retro-6-premium ">nike air jordan retro 6 premium</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/19/mens-nike-air-huarache-nm-orange-red ">mens nike air huarache nm orange red</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/2/air-jordan-retro-11-black-and-white ">air jordan retro 11 black and white</a>
air max 95 size 16 http://www.bitcoinforclicks.com/19/air-max-95-size-16
air jordan 11 bred size 16 1397/06/29 03:51 ق.ظ
<a href="http://www.purificationdeleau.com/17/air-jordan-3-burst-pattern-low-black-blue-1 ">air jordan 3 burst pattern low black blue 1</a><a href="http://www.purificationdeleau.com/18/one-day-jobs-near-me ">one day jobs near me</a><a href="http://www.purificationdeleau.com/19/air-jordan-3-cement-grey-for-sale ">air jordan 3 cement grey for sale</a><a href="http://www.purificationdeleau.com/2/nike-air-max-lunar1-wr-irongreen-black ">nike air max lunar1 wr irongreen black</a>
air jordan 11 bred size 16 http://www.96americanreliableservices.com/11/air-jordan-11-bred-size-16
foot complaints 1396/06/18 07:17 ق.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was once a entertainment
account it. Look advanced to far delivered agreeable from you!
By the way, how could we keep in touch?
How long will it take for my Achilles tendon to heal? 1396/06/16 09:51 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem
to get there! Thank you
What do you do for Achilles tendonitis? 1396/05/16 06:57 ب.ظ
I do not even know how I finished up right here, but I thought this post was good.
I don't know who you are however definitely you are going to a well-known blogger
if you are not already. Cheers!
Foot Pain 1396/05/15 12:07 ب.ظ
Great weblog right here! Also your web site loads up
fast! What web host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink
in your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol
alexander2dawson8.jimdo.com 1396/05/7 11:43 ق.ظ
This is really attention-grabbing, You're an excessively professional blogger.
I've joined your rss feed and look ahead to seeking
extra of your great post. Additionally, I have shared your website in my social networks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.