تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - پنج گناه بزرگ شیخ نمر!
پنج گناه بزرگ شیخ نمر!
نظرات |

بار دیگر حکومت وهابی آل سعود با بی تدبیری و خودکامگی مرتکب جنایت سختی شد که عواقب و پیامدهای سخت آن نه تنها موجب استحکام و قوت دولت دیکتاتوری شان نخواهد بود، بلکه در زمانی نه چندان دور موجبات اضمحلال و فروپاشی این حاکمیت جاهلی مدرن را فراهم خواهد کرد.

هنوز خبر شهادت مردم بی گناه یمن در اذهان عموم فروکش نکرده است که خبر شهادت مظلومانه شیخ مجاهد، شیخ باقرالنمر این مدافع آزادی حقوق بشر در رسانه ها دل هر انسان منصف و آزادی را به درد آورد. سوالات بی پاسخ فراوانی در خصوص این جنایت دردمنشانه افکار آزادی خواهان مسلمان را به خود مشغول می سازد. آیا بهای آزاد اندیشی و دیکتاتور ستیزی قتل و شهادت است؟ مگر نه این است که در فرهنگ اسلام، خون انسانها از بالاترین حرمتها برخوردار می باشد، پس چگونه در سرزمین وحی این چنین راحت به آموزه های قرآنی و دینی دهن کجی می شود؟

از رسول اکرم (صلی الله علیه واله و سلم) نقل شده است: «إِنَّ النّاسَ إِذا رَأَوُا الظّالِمَ فَلَمْ یَأْخُذوا عَلى یَدَیْهِ أَوْشَكَ أَنْ یَعُمَّهُمُ اللّه بِعِقابٍ مِنْهُ؛ [3]مردم آنگاه كه ظالم را ببینند و او را باز ندارند، انتظار مى رود كه خداوند همه را به عذاب خود گرفتار سازد.»

شیخ نمر شهادتت مبارک

بر اساس آموزه های صریح قرآنی کسانی که در راه خدا به مقام شامخ شهادت دست می یابند هرگز نمرده اند و نزد خدای متعال متنعم و مسرورند،[1] هر چند آل سعود سعی داشت با قتل رهبر شیعیان عربستان قدرت شیعیان آن سرزمین _که جمعیت حدود هفت میلیونی را تشکیل می دهند _ را کاهش دهد، ولی با شهادت او یاد و نام و رسالت این رهبری شیعی را تا ابد در اذهان مسلمانان جهان زنده نگه داشت.
نه تنها قتل و کشتار رهبر شیعیان عربستان ضامن بقای دولت استبدادی و وهابی آل سعود نیست؛ بلکه خون به ناحق ریخته این مسلمان آزادی خواه گریبان دولتمردان و مستبدان آل سعود را خواهد گرفت: «وَ مَن یَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَآؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِیهَا وَغَضِبَ اللّهُ عَلَیْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِیمً؛[ النساء/ ۹۳] و هر كس عمداً مؤمنى را بكشد، كیفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم مى گیرد و لعنتش مى كند و عذابى بزرگ برایش آماده ساخته است.»
هر گاه لعنت خدا دامن استبداد و خودکامگی آل سعود را بگیرد دیری نخواهد پایید که پایه های آن حکومت رنگ و بوی اختلاف و چند دسته گی و فروپاشی را به خود خواهد دید.

جرم و گناه شیخ باقر النمر در منطق آل سعود!

1-ایستادگی بر عهد و پیمان با خدا

به راستی جامعه مسلمین سرزمین عربستان و جهان اسلام باید این سوال مهم را مطرح نمایند که جرم و گناه شیخ باقرالنمر چه بود؟ آیا اگر کسی با منطق قرآنی خود سعی داشته باشد در مقابل استبداد و مدیریت اعراب جاهلی _ که حتی حرمت خون مسلمان را در ماههای حرام محترم نمی شمرند_ بایستد سزاوار مرگ است.
آیا اگر رهبری بنا به مسئولیت و وظیفه شهروندی و مسلمانی خود حقوق به حق جامعه شیعی را در آن سرزمین مطالبه نماید باید خون او بر زمین ریخته شود؟
جرم شیخ باقر النمر این بود که بر سر عهد و پیمان خود با خدای خویش بود. او با خدای خود پیمان ایستادگی و جهاد در برابر ظلم و ستم دستگاه استبداد را بسته بود و تا آخرین لحظه زندگی خود بر سر پیمان خود ماند و مزد الهی خود را دریافت نمود. «مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً؛[احزاب،آیه23] در میان مؤمنان مردانى هستند كه بر سر عهدى كه با خدا بستند صادقانه ایستاده اند بعضى پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضى دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلى در عهد و پیمان خود ندادند».

2- مبارزه با ظلم و استبداد بی شمار آل سعود!

در منطق و فرهنگ قرآن، هر انسانی موظف است در مقابل ظلم و خودکامگی های اجتماعی ایستادگی نماید و با هر وسیله ای مانع ظلم و استبداد باشد. بر کسی پوشیده نیست، سیاست استبدادی و ظالمانه آل سعود منحصر در سرزمین عربستان نبوده؛ بلکه آتش ظلمشان سایر سرزمینها را فراگرفته است. تجهیز و تشکیل سازمانها و گروه های تروریستی و تکفیری که موجب بر زمین ریختن خون افراد بی گناه بیشماری شد، تنها گوشه ای از پرونده سیاه و ننگین دولت آل سعود است که شیخ باقر النمر به خاطر مخالفت با آن سیاست های شیطانی محکوم به مرگ و شهادت گردید.
هر چند خاندان آل سعود مزد ظلم ستیزی شیخ نمر را قتل با شمشیر انتخاب کردند، ولی خداوند متعال اجری دیگر برای او مشخص نمود: از رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نقل شده است: «...  مَنْ أَخَذَ لِلْمَظْلُومِ مِنَ الظَّالِمِ كَانَ مَعِی فِی الْجَنَّةِ مُصَاحِبا...؛[2] هر كسى داد ستمدیده اى را از ستمگر بگیرد، در بهشت همراه و همنشین من باشد.»

جرم شیخ باقر النمر این بود که بر سر عهد و پیمان خود با خدای خویش بود. او با خدای خود پیمان ایستادگی و جهاد در برابر ظلم و ستم دستگاه استبداد را بسته بود و تا آخرین لحظه زندگی خود بر سر پیمان خود ماند و مزد الهی خود را دریافت نمود. «مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً؛ [احزاب،آیه23] در میان مؤمنان مردانى هستند كه بر سر عهدى كه با خدا بستند صادقانه ایستاده اند بعضى پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضى دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلى در عهد و پیمان خود ندادند».

3-شنیدن ندای مظلومان مسلمان!

از دیگر وظایف مهم یک مسلمان، اجابت ندای مظلوم و دستگیری از اوست. هر گونه سکوت و بی توجهی به یاری طلبان، ظلمی نا بخشودنی و غیر قابل جبران است که خسران بزرگی را به دنبال دارد. در اهمیت و ارزش رسیدن به فریاد مظلوم همین بس که در روایتی از رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نقل شده است: « إِنَّ النّاسَ إِذا رَأَوُا الظّالِمَ فَلَمْ یَأْخُذوا عَلى یَدَیْهِ أَوْشَكَ أَنْ یَعُمَّهُمُ اللّه بِعِقابٍ مِنْهُ؛ [3] مردم آنگاه كه ظالم را ببینند و او را باز ندارند، انتظار مى رود كه خداوند همه را به عذاب خود گرفتار سازد.»
وظیفه هر مسلمانی در این خصوص ابراز انزجار و فریاد علیه ظالم است چرا که در منابع روایی ذکر شده است «وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِى یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ؛ [4] هر كسى فریاد و استغاثه انسانى را بشنود كه مسلمانان را به یارى و كمك مى طلبد و به یارى او نرود، مسلمان نیست.»
جرم شیخ باقرالنمر این بود که ندای مظلومانی را که طلب یاری نموده بودند را اجابت کرده و لذا برای استیفای حقوق آنان به پا خواسته بود.

4- سخن نیکو و قول حق داشتن!

گناه بزرگ دیگری که شیخ نمر به آن متهم بود، صراحت لهجه و بیان قول حق بود. ایشان نمی توانست ظلم را ببیند و سکوت کرده و در مقابل انحرافات بزرگی که در جامعه اسلامی به وقوع می پیوست سکوت نماید.
جرم شیخ نمر عدم سکوت بود. ایشان مانند بعضی مسلمانان که اگر شکمشان سیر باشد همه چیز را فراموش می کنند نبود. هر چند آل سعود روشنگری و بیان حق را از شیخ نمر بر نتافت؛ این در حالی است که گفتگوی حکمت آمیز یکی از دستورات صریح قرآن مجید است. «ادْعُ إِلِى سَبِیلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ؛[ النحل/۱۲۵] مردم را با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت بخوان و با بهترین، شیوه با آنان مجادله کن زیرا پروردگار تو به کسانی که از راه او منحرف شده اند آگاه تر است و هدایت یافتگان را بهتر می شناسد».

5- امر به معروف  و نهی از منکر

گناه دیگر شیخ نمر امر به معروف و نهی از منکر دولت آل سعود بود. جنایات فراوان و ناتمام آل سعود، وظیفه نهی از منکر را بر تمام مسلمانان واجب نموده و این شیخ نمر بود که با شجاعت و دلیری به استقبال شهادت رفته و برای جلوگیری از منکرات بزرگ سیاسی و اجتماعی و حتی دینی هیچ گونه ترس و واهمه ای به خود راه نداد و امر الهی را امتثال نمود. در واقع گناه شیخ نمر این بود که امر الهی را اجابت نمود. « ... اْلآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النّاهُونَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ الْحافِظُونَ لِحُدُودِ اللّهِ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ » [توبه، آیه 112] .آمران به معروف، نهی کنندگان از منکر، و حافظان حدود (و مرزهای) الهی، (مؤمنان حقیقی اند)؛ و بشارت ده به (اینچنین) مؤمنان!

سخن آخر

هر چند حکومت دیکتاتوری آل سعود یکی از رهبران بزرگ شیعیان عربستان را با حکم ظالمانه خود محکوم به مرگ نمود؛ ولی تاریخ این جرم را در خود ثبت خواهد نمود و شهادت شیخ نمر بهانه شکل گیری شخصیت هایی همچون شیخ نمر خواهد بود.

پی نوشت ها:
 [1]. سوره آل عمران، آیات 170و169. «وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ؛ فَرِحینَ بِما آتاهُمُ اللَّه».
[2]. کنز الفؤاد: ج۱، ص ۱۳۵.
[3]. نهج الفصاحه: ص ۳۲۳، ح ۸۳۳.
[4]. الكافی: ج ۲، ص۱۶۴، ح۵.:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/16
زمان : 09:41 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
affidabile nike roshe run uomo nero bianco fashion sneakers color and style must be of 1398/03/15 12:22 ق.ظ
<a href="http://www.hazletonfarm.com/shoes6/economico-adidas-originals-superstar-donna-ed253147-blu-bianco-adidas-trainer-adidas-super-star ">economico adidas originals superstar donna ed253147 blu bianco adidas trainer adidas super star</a><a href="http://www.hazletonfarm.com/shoes7/sneaker-adidas-tubular-entrap-grigio-chiaro-h-brands-grigio-primavera ">sneaker adidas tubular entrap grigio chiaro h brands grigio primavera</a><a href="http://www.hazletonfarm.com/shoes8/bright-yellow-kyrie-irving-shoes-nike-zoom-hyperrev-sonic-crimson-black-689604-760-czech ">bright yellow kyrie irving shoes nike zoom hyperrev sonic crimson black 689604 760 czech</a><a href="http://www.hazletonfarm.com/shoes9/adidas-zx750-rosa ">adidas zx750 rosa</a>
affidabile nike roshe run uomo nero bianco fashion sneakers color and style must be of http://www.deutschepromis.com/shoes4/affidabile-nike-roshe-run-uomo-nero-bianco-fashion-sneakers-color-and-style-must-be-of
da uomo nike cortez scarpe da ginnastica uk sz 8 bianco usato in condizione di m 1398/03/15 12:21 ق.ظ
<a href="http://www.ginasalmon.com/shoes24/offerta-ultimo-adidas-uomo-attrezzature-cushion-91-mesh-sintetico-upper-nero-running-bianco-carbonio-risparmi-i ">offerta ultimo adidas uomo attrezzature cushion 91 mesh sintetico upper nero running bianco carbonio risparmi i</a><a href="http://www.ginasalmon.com/shoes25/new-arrival-2017-2018-nike-hyperdunk-08-2008-kobe-triple-volt-flash-lime-green-for-cheap ">new arrival 2017 2018 nike hyperdunk 08 2008 kobe triple volt flash lime green for cheap</a><a href="http://www.ginasalmon.com/shoes26/nike-air-huarache-run-ultra-donna-bianco ">nike air huarache run ultra donna bianco</a><a href="http://www.ginasalmon.com/shoes27/adidas-originals-zx-flux-decon-sneakers-basse-pearl-grey-joy-pink-white ">adidas originals zx flux decon sneakers basse pearl grey joy pink white</a>
da uomo nike cortez scarpe da ginnastica uk sz 8 bianco usato in condizione di m http://www.independentfinancialmatters.com/shoes22/da-uomo-nike-cortez-scarpe-da-ginnastica-uk-sz-8-bianco-usato-in-condizione-di-m
adidas gazzella core nero bianche sportive scarpe 1398/03/15 12:21 ق.ظ
<a href="http://www.fountainofyouthsource.com/shoes17/scarpe-running-2015-uomo-donne-nike-roshe-one-slip-on-world-cup-germany-retro-training-scarpe-arancio-gialle ">scarpe running 2015 uomo donne nike roshe one slip on world cup germany retro training scarpe arancio gialle</a><a href="http://www.fountainofyouthsource.com/shoes18/o11-scarpe-adilago-blanc-adidas-originals-gomma-low-tessuto ">o11 scarpe adilago blanc adidas originals gomma low tessuto</a><a href="http://www.fountainofyouthsource.com/shoes19/new-product-authentic-air-jordan-xxx-white-university-blue-black-new-style ">new product authentic air jordan xxx white university blue black new style</a><a href="http://www.fountainofyouthsource.com/shoes2/donna-scarpe-adidas-adidas-originals-superstar-scarpe-da-ginnastica-bianche-con-doppia-suola-spessa ">donna scarpe adidas adidas originals superstar scarpe da ginnastica bianche con doppia suola spessa</a>
adidas gazzella core nero bianche sportive scarpe http://www.thesurftruck.com/shoes17/adidas-gazzella-core-nero-bianche-sportive-scarpe
buy the latest fashion nike air max ld zero black dark grey womens shoes to enjoy the cheapest price 1398/03/15 12:20 ق.ظ
<a href="http://www.writingandmarketingservices.com/shoes6/adidas-busenitz-pro-skate-scarpe-uomo-core-nero-blu-bianca-9.0 ">adidas busenitz pro skate scarpe uomo core nero blu bianca 9.0</a><a href="http://www.writingandmarketingservices.com/shoes7/rqd7sww-scarpe-superstar-adidas-foundation-sportive-donna-j-bianco ">rqd7sww scarpe superstar adidas foundation sportive donna j bianco</a><a href="http://www.writingandmarketingservices.com/shoes8/top-service-for-u-nike-laser-orange-deep-royal-blue-hyper-orange-chalk-blue-women-zoom-wildhorse-3-air-nike-shoes ">top service for u nike laser orange deep royal blue hyper orange chalk blue women zoom wildhorse 3 air nike shoes</a><a href="http://www.writingandmarketingservices.com/shoes9/mens-nike-kyrie-4-half-heart-white-red ">mens nike kyrie 4 half heart white red</a>
buy the latest fashion nike air max ld zero black dark grey womens shoes to enjoy the cheapest price http://www.biochemnewsletter.com/shoes21/buy-the-latest-fashion-nike-air-max-ld-zero-black-dark-grey-womens-shoes-to-enjoy-the-cheapest-price
on in 2018 shoes pinterest adidas adidas women and adidas shoes 1398/03/14 04:18 ق.ظ
<a href="http://www.thesurftruck.com/shoes28/adidas-zx-flux-techfit-nero-bianco-uomo-scarpe-blk ">adidas zx flux techfit nero bianco uomo scarpe blk</a><a href="http://www.thesurftruck.com/shoes29/penny-hardaway-s-whiteout-foamposite-one ">penny hardaway s whiteout foamposite one</a><a href="http://www.thesurftruck.com/shoes3/nike-air-max-1-blackout-shoes-nike-shoes-on-sale-nike-sale-cheap ">nike air max 1 blackout shoes nike shoes on sale nike sale cheap</a><a href="http://www.thesurftruck.com/shoes30/womens-nike-free-tr-8-print-training-shoes ">womens nike free tr 8 print training shoes</a>
[url=http://www.denim-park.com/shoes18/on-in-2018-shoes-pinterest-adidas-adidas-women-and-adidas-shoes]on in 2018 shoes pinterest adidas adidas women and adidas shoes[/url]
lebron 9 womens shoes 1398/03/14 04:17 ق.ظ
<a href="http://www.pizzavillafort.com/shoes20/classico-air-force-1-low-q7-uomo-scarpe-bianco-gituttio-qualit%c3%a0-superiore-economiche ">classico air force 1 low q7 uomo scarpe bianco gituttio qualit脿 superiore economiche</a><a href="http://www.pizzavillafort.com/shoes21/marchio-nike-air-max-2015-bianco-verde-nike-nero-bo-sintesi ">marchio nike air max 2015 bianco verde nike nero bo sintesi</a><a href="http://www.pizzavillafort.com/shoes22/originale-offerte-scarpe-adidas-torino-nere-arancione-uomo-adizero-2.0-feathers-g-xr ">originale offerte scarpe adidas torino nere arancione uomo adizero 2.0 feathers g xr</a><a href="http://www.pizzavillafort.com/shoes23/lebron-9.-lebron-9.-469764-007 ">lebron 9. lebron 9. 469764 007</a>
[url=http://www.nealsontheborder.com/shoes39/lebron-9-womens-shoes]lebron 9 womens shoes[/url]
nike 2016 on sale glitter sportswear womens swarovski crystal rhinestones au air max print white grey 1398/03/14 04:16 ق.ظ
<a href="http://www.ablehomerenovations.com/shoes17/nike-air-pegasus-83-30.-askmen-acquire ">nike air pegasus 83 30. askmen acquire</a><a href="http://www.ablehomerenovations.com/shoes18/cheap-nike-kobe-10-elite-high-top-basketball-shoes-black-yellow ">cheap nike kobe 10 elite high top basketball shoes black yellow</a><a href="http://www.ablehomerenovations.com/shoes19/adidas-originals-scarpe-gazelle-adidas-originals-scarpe-bianca-bianca-bianca-bambini-sneakers ">adidas originals scarpe gazelle adidas originals scarpe bianca bianca bianca bambini sneakers</a><a href="http://www.ablehomerenovations.com/shoes2/uomo-nike-air-max-90-senza-soluzione-verde-scarpe-doppie-grigie-bianche ">uomo nike air max 90 senza soluzione verde scarpe doppie grigie bianche</a>
[url=http://www.magnaconchem.com/shoes31/nike-2016-on-sale-glitter-sportswear-womens-swarovski-crystal-rhinestones-au-air-max-print-white-grey]nike 2016 on sale glitter sportswear womens swarovski crystal rhinestones au air max print white grey[/url]
uomo nike sf air force 1 scarpa marrone perforata morbido toebox scarpe 1398/03/14 04:15 ق.ظ
<a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes31/nike-lebron-soldier-10-usa-sneakernews.com ">nike lebron soldier 10 usa sneakernews.com</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes32/air-jordan-3-retro-nero-blu-arancione-borse-on-line-air ">air jordan 3 retro nero blu arancione borse on line air</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes33/perfetto-a-basso-costo-nike-air-max-shoes-classic-tutto-bianco-lovers ">perfetto a basso costo nike air max shoes classic tutto bianco lovers</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes34/good-quality-nike-internationalist-shoes-pink-maroon-turquoise-women-nike-running ">good quality nike internationalist shoes pink maroon turquoise women nike running</a>
[url=http://www.boulevardsandwellingtons.com/shoes3/uomo-nike-sf-air-force-1-scarpa-marrone-perforata-morbido-toebox-scarpe]uomo nike sf air force 1 scarpa marrone perforata morbido toebox scarpe[/url]
pink camouflage jordans 1398/03/12 09:03 ق.ظ
<a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/35/nike-shox-monster-white ">nike shox monster white</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/36/nike-shoes-outlet-online ">nike shoes outlet online</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/37/nike-air-max-running-shoe-2011 ">nike air max running shoe 2011</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/38/mens-salomon-speed-cross-3-gold-black ">mens salomon speed cross 3 gold black</a>
pink camouflage jordans http://www.grouptransportationservices.com/40/pink-camouflage-jordans
umbro geometra pro 1398/03/12 09:02 ق.ظ
<a href="http://www.geigerprinting.com/28/adidas-originals-jeremy-scott ">adidas originals jeremy scott</a><a href="http://www.geigerprinting.com/29/randy-moss-jordan-xi-11-pe ">randy moss jordan xi 11 pe</a><a href="http://www.geigerprinting.com/3/camo-supreme-box-logo-hoodie ">camo supreme box logo hoodie</a><a href="http://www.geigerprinting.com/30/kids-chicago-bears-air-max-shoes ">kids chicago bears air max shoes</a>
umbro geometra pro http://www.marcomediasolutions.com/8/umbro-geometra-pro
nike kd 9 colors 1398/03/12 09:02 ق.ظ
<a href="http://www.hispeoplenam.com/39/jordan-shoe-boots-for-women ">jordan shoe boots for women</a><a href="http://www.hispeoplenam.com/4/boys-nike-air-max-90-pink-punch ">boys nike air max 90 pink punch</a><a href="http://www.hispeoplenam.com/40/2011-air-max-size-14 ">2011 air max size 14</a><a href="http://www.hispeoplenam.com/5/nike-free-trainer-5.0-green ">nike free trainer 5.0 green</a>
nike kd 9 colors http://www.pool-forums.com/1/nike-kd-9-colors
air jordan melo orange blue 1398/03/12 09:02 ق.ظ
<a href="http://www.terrivelsimetria.com/35/nike-air-force-1-orange-grey ">nike air force 1 orange grey</a><a href="http://www.terrivelsimetria.com/36/nike-air-jordan-force-12-ajf12-fusion ">nike air jordan force 12 ajf12 fusion</a><a href="http://www.terrivelsimetria.com/37/hupbox-v1-clear-shoe-box ">hupbox v1 clear shoe box</a><a href="http://www.terrivelsimetria.com/38/air-jordan-2015-release-dates ">air jordan 2015 release dates</a>
air jordan melo orange blue http://www.pstronics.com/17/air-jordan-melo-orange-blue
white and gold jordan 9 1398/03/12 09:02 ق.ظ
<a href="http://www.collegerecruitmentvideo.com/35/nike-air-jordan-force-1-blanc-jaune ">nike air jordan force 1 blanc jaune</a><a href="http://www.collegerecruitmentvideo.com/36/nike-air-huarache-free-basketball ">nike air huarache free basketball</a><a href="http://www.collegerecruitmentvideo.com/37/new-balance-990-grey-yellow ">new balance 990 grey yellow</a><a href="http://www.collegerecruitmentvideo.com/38/6.5-jordan-retro-11-low ">6.5 jordan retro 11 low</a>
white and gold jordan 9 http://www.alliesfeat.com/9/white-and-gold-jordan-9
nike air max 88 1398/03/12 09:01 ق.ظ
<a href="http://www.davinteractivo.com/31/cheap-nike-free-run-australia-paypal-nike-free-5.0-australia ">cheap nike free run australia paypal nike free 5.0 australia</a><a href="http://www.davinteractivo.com/32/mvp-under-armour-curry-back-to-back-white-black-gold ">mvp under armour curry back to back white black gold</a><a href="http://www.davinteractivo.com/33/nike-sf-af1-high-black-gum ">nike sf af1 high black gum</a><a href="http://www.davinteractivo.com/34/where-to-buy-jordan-11-singapore ">where to buy jordan 11 singapore</a>
nike air max 88 http://www.marxgrpadvisors.com/20/nike-air-max-88
where can i can i buy 2010 jordans 1398/03/12 09:01 ق.ظ
<a href="http://www.suzanne-hollander.com/1/noir-vert-nike-flyknit-air-max-chaussures-de-course-blanc-classique-2017-femmes ">noir vert nike flyknit air max chaussures de course blanc classique 2017 femmes</a><a href="http://www.suzanne-hollander.com/10/air-jordan-after-game-black-pink ">air jordan after game black pink</a><a href="http://www.suzanne-hollander.com/11/womens-nike-free-tr-orange-purple ">womens nike free tr orange purple</a><a href="http://www.suzanne-hollander.com/12/nike-air-max-lite-4-mens ">nike air max lite 4 mens</a>
where can i can i buy 2010 jordans http://www.lastcall-labo.com/39/where-can-i-can-i-buy-2010-jordans
nike roshe two flyknit gold yellow 1398/03/12 09:01 ق.ظ
<a href="http://www.silverspringrsvp.com/17/air-jordan-gamma-blue-12s-jordan-gamma-blue-11 ">air jordan gamma blue 12s jordan gamma blue 11</a><a href="http://www.silverspringrsvp.com/18/fly-ass-jordan-shoes-for-women ">fly ass jordan shoes for women</a><a href="http://www.silverspringrsvp.com/19/nike-free-run-5.0-leather ">nike free run 5.0 leather</a><a href="http://www.silverspringrsvp.com/2/nike-air-force-ones-low ">nike air force ones low</a>
nike roshe two flyknit gold yellow http://www.recepcionesecuador.com/10/nike-roshe-two-flyknit-gold-yellow
mens nike air huarache purple red 1398/03/12 09:01 ق.ظ
<a href="http://www.strategiclifedynamics.com/13/nike-air-max-zero-womens-red-silver ">nike air max zero womens red silver</a><a href="http://www.strategiclifedynamics.com/14/adidas-nmd-r1-olive-2 ">adidas nmd r1 olive 2</a><a href="http://www.strategiclifedynamics.com/15/nike-air-max-tailwind-7-womens-green-black ">nike air max tailwind 7 womens green black</a><a href="http://www.strategiclifedynamics.com/16/hot-pink-and-black-nikes ">hot pink and black nikes</a>
mens nike air huarache purple red http://www.betterlegscumberland.com/14/mens-nike-air-huarache-purple-red
jordan 13 price 1398/03/12 09:01 ق.ظ
<a href="http://www.suzanne-hollander.com/13/air-jordan-11-vrtc ">air jordan 11 vrtc</a><a href="http://www.suzanne-hollander.com/14/adidas-neo-ventilation-pink-grey ">adidas neo ventilation pink grey</a><a href="http://www.suzanne-hollander.com/15/kyrie-irving-debuts-nike-kyrie-3-school-bus ">kyrie irving debuts nike kyrie 3 school bus</a><a href="http://www.suzanne-hollander.com/16/adidas-yeezy-boost-350-kids-red ">adidas yeezy boost 350 kids red</a>
jordan 13 price http://www.victoryatthecross.com/40/jordan-13-price
2015 air jordan 7 gs valentines day 2 1398/03/12 09:00 ق.ظ
<a href="http://www.hennigandental.com/6/nike-air-force-1-tectuff-dark-loden-black ">nike air force 1 tectuff dark loden black</a><a href="http://www.hennigandental.com/7/nike-air-force-1-gs-summit-blanc-mtlc-rouge-bronze ">nike air force 1 gs summit blanc mtlc rouge bronze</a><a href="http://www.hennigandental.com/8/jordan-shoes-20-dollars-real ">jordan shoes 20 dollars real</a><a href="http://www.hennigandental.com/9/nike-air-force-1-low-deep-burgundy-white ">nike air force 1 low deep burgundy white</a>
2015 air jordan 7 gs valentines day 2 http://www.thehipinvestor.com/34/2015-air-jordan-7-gs-valentines-day-2
preschool buffalo sabres reebok navy replica jersey 1398/01/8 01:08 ق.ظ
<a href="http://www.leshotelsparisiens.net/Shoes_6/mens-nike-air-max-tn-grey-green ">mens nike air max tn grey green</a><a href="http://www.leshotelsparisiens.net/Shoes_7/lebron-13-kids-footlocker ">lebron 13 kids footlocker</a><a href="http://www.leshotelsparisiens.net/Shoes_8/lacoste-x-married-to-the-mob-hiromi-lace-sneaker ">lacoste x married to the mob hiromi lace sneaker</a><a href="http://www.leshotelsparisiens.net/Shoes_9/cheap-authentic-jordan-28-se ">cheap authentic jordan 28 se</a>
preschool buffalo sabres reebok navy replica jersey http://www.multi-family-office.net/NHL_22/preschool-buffalo-sabres-reebok-navy-replica-jersey
jordan 13s black cat 1398/01/8 01:07 ق.ظ
<a href="http://www.private-beach.net/NHL_22/mens-alexandar-georgiev-40-new-york-rangers-authentic-jersey ">mens alexandar georgiev 40 new york rangers authentic jersey</a><a href="http://www.private-beach.net/NHL_23/womens-scott-wilson-20-buffalo-sabres-authentic-custom-jersey ">womens scott wilson 20 buffalo sabres authentic custom jersey</a><a href="http://www.private-beach.net/NHL_24/mens-travis-dermott-23-toronto-maple-leafs-premier-player-jersey ">mens travis dermott 23 toronto maple leafs premier player jersey</a><a href="http://www.private-beach.net/NHL_25/womens-pierre-luc-dubois-18-columbus-blue-jackets-premier-player-jersey ">womens pierre luc dubois 18 columbus blue jackets premier player jersey</a>
jordan 13s black cat http://www.schoenetoene.net/Shoes_7/jordan-13s-black-cat
air max 360 warranty 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.victoryatthecross.com/39/nike-air-classic-bw-black-grey-yellow ">nike air classic bw black grey yellow</a><a href="http://www.victoryatthecross.com/4/nike-air-presto-women ">nike air presto women</a><a href="http://www.victoryatthecross.com/40/air-jordan-1-retro-high-white-black-red ">air jordan 1 retro high white black red</a><a href="http://www.victoryatthecross.com/5/nike-air-force-1-mid-qs ">nike air force 1 mid qs</a>
air max 360 warranty http://www.iwi-studios.com/21/air-max-360-warranty
wide with jordans size 7.5 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.tatouages-annuaire.com/31/air-jordan-talon-clip ">air jordan talon clip</a><a href="http://www.tatouages-annuaire.com/32/carolina-blue-13-jordans-2014 ">carolina blue 13 jordans 2014</a><a href="http://www.tatouages-annuaire.com/33/kids-nike-light-up-shoes-yellow ">kids nike light up shoes yellow</a><a href="http://www.tatouages-annuaire.com/34/air-jordan-retro-12-mens-basketball-shoes ">air jordan retro 12 mens basketball shoes</a>
wide with jordans size 7.5 http://www.dutchhamradio.com/12/wide-with-jordans-size-7.5
nike free flyknit 3.0 womens black silver 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.columbusmarriage.com/17/nike-hyperdunk-2014-womens-black-yellow ">nike hyperdunk 2014 womens black yellow</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/18/air-jordan-retro-5-for-kids ">air jordan retro 5 for kids</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/19/jordan-football-cleats-for-sale ">jordan football cleats for sale</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/2/air-jordan-12-obsidian ">air jordan 12 obsidian</a>
nike free flyknit 3.0 womens black silver http://www.abaslinkdesarrollapersonas.com/24/nike-free-flyknit-3.0-womens-black-silver
opening ceremony x adidas originals c fall winter 2014 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.albireofundraising.com/13/nike-air-max-sunset-black ">nike air max sunset black</a><a href="http://www.albireofundraising.com/14/newest-nike-shoes-for-men ">newest nike shoes for men</a><a href="http://www.albireofundraising.com/15/nike-air-max-woman-snow-leopard-nike-air-max-elite-force-2 ">nike air max woman snow leopard nike air max elite force 2</a><a href="http://www.albireofundraising.com/16/mizuno-soccers-shoes-sky-blue-green ">mizuno soccers shoes sky blue green</a>
opening ceremony x adidas originals c fall winter 2014 http://www.michelangelomangiapane.com/29/opening-ceremony-x-adidas-originals-c-fall-winter-2014
shoe store in the mall 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.raleighareadentist.com/13/nike-air-tech-challenge-2-suede-pack ">nike air tech challenge 2 suede pack</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/14/air-jordan-retro-10-womens-orange-grey ">air jordan retro 10 womens orange grey</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/15/shoe-store-in-the-mall ">shoe store in the mall</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/16/nike-lunar-eclipse-4 ">nike lunar eclipse 4</a>
shoe store in the mall http://www.idontidont.com/22/shoe-store-in-the-mall
timberland white and gold 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.mieinstant.com/35/nike-air-max-2013-ext-white ">nike air max 2013 ext white</a><a href="http://www.mieinstant.com/36/nike-air-max-360-diamond-griffey-cheap ">nike air max 360 diamond griffey cheap</a><a href="http://www.mieinstant.com/37/nike-air-max-shoes-men ">nike air max shoes men</a><a href="http://www.mieinstant.com/38/nike-air-foamposite-pro-for-girls ">nike air foamposite pro for girls</a>
timberland white and gold http://www.princessofwallachia.com/14/timberland-white-and-gold
new jordans buckle 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.lastcall-labo.com/24/how-to-clean-suede-shoes-jason-markk ">how to clean suede shoes jason markk</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/25/womens-nike-sb-stefan-janoski-max-grey-orange ">womens nike sb stefan janoski max grey orange</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/26/nike-dunk-sky-high-womens-shoes-nike-dunk-sky-hi-wedge-myshopgirl ">nike dunk sky high womens shoes nike dunk sky hi wedge myshopgirl</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/27/nike-air-max-speed-turf-men-s ">nike air max speed turf men s</a>
new jordans buckle http://www.lively-brands.com/26/new-jordans-buckle
girls air jordan 12 bred og for sale 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.hankwilsonproductions.com/31/2017-adidas-yeezy-boost-350-v2-blue-zebra-white-and-light-blue-released ">2017 adidas yeezy boost 350 v2 blue zebra white and light blue released</a><a href="http://www.hankwilsonproductions.com/32/size-9-air-max-95 ">size 9 air max 95</a><a href="http://www.hankwilsonproductions.com/33/jordan-11-super-perfect ">jordan 11 super perfect</a><a href="http://www.hankwilsonproductions.com/34/authentic-retro-11-jordans-for-sale ">authentic retro 11 jordans for sale</a>
girls air jordan 12 bred og for sale http://www.keepkeepagency.com/23/girls-air-jordan-12-bred-og-for-sale
nike air max 2013 knock offs 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/39/authentic-air-jordan-13-2013-release-603 ">authentic air jordan 13 2013 release 603</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/4/nike-kobe-ad-mid-black-sail-light-brown-gum-for-sale ">nike kobe ad mid black sail light brown gum for sale</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/40/nike-air-mag-back-to-the-future-click-image-to-close ">nike air mag back to the future click image to close</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/5/nike-basketball-unveils-its-elite-series-hero-collection ">nike basketball unveils its elite series hero collection</a>
nike air max 2013 knock offs http://www.3rjonesinsurance.com/33/nike-air-max-2013-knock-offs
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.