تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - با هم زمین نخوریم!
با هم زمین نخوریم!
نظرات |

از دریای آتش فاصله بگیرید

فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد(صلى الله علیه و آله) بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی (ره)، به عنوان هفته وحدت نامکَذاری شده است.

ایجاد همبستگی و همدلی میان مسلمانان و اتحاد ملّی که امروزه از دغدغه های اندیشمندان مسلمان به ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز می باشد، در آموزه های اسلامی و دستورهای قرآن کریم ریشه دارد.
در این فرصت به اختصار در این باره نکاتی را عرض خواهیم کرد ....
اوضاع متشتت مسلمانان از یک سو و همدست شدن دنیای غرب علیه اسلام از سوی دیگر، ایجاب می کند که برای درمان درد پراکندگی پیروان اسلام، به قرآن رو آورد؛ از این رو، اتحاد که «انسجام و یگانگی همه مسلمانان در انتخاب شیوه واحد، برای نیل به اهداف واحد در برابر دشمنان» را معنا می دهد، از نظر قرآن امر ضروری به شمار می آید و اختلاف جز سستی و از دست رفتن عظمت مسلمانان را به ارمغان نمی آورد.
آیات بسیاری در قرآن مجید مسأله وحدت را بررسی، ریشه یابی و بر آن تأكید كرده اند كه به چهار دسته كلی تقسیم می شوند:

دسته اول آیات منع از حزب بندی

«... وَ اِنَّ هذِهِ اُمَّتُكُمْ اُمَّةً واحِدَةً وَ اَنَا رَبُّكُمْ فَاتَّقُونِ. فَتَقَطَّعُوا اَمْرَهُمْ بَیْنَهُمْ زُبُرا كُلُّ حِزْبٍ بِمالَدَیْهِمْ فَرِحُونَ»(1) ؛ «این امت شما، یك امت واحد است و من پروردگار شما هستم»،
ملاحظه می كنیم در این جا «وحدت بین مردم، با توحید پروردگار، لازم و ملزومند».

با هم نزاع نكنید، نزاع و منازعه یعنی دعواكردن، با یكدیگر جنگ كردن، اختلاف باید به صورت تنازع درنیاید، به صورت دعوا كردن نباشد، خوب اگر نزاع كردیم و اختلافات به منازعه رسید چه می شود؟ «فَتَفْشَلُ وا» «فَشَل» یعنی سست شدن، جامعه شما یك جامعه معیوب و سستی می شود كه زود می توان آن جامعه را ذلیل كرد

بعد می فرماید: «فَاتَّقُون» تقوا پیشه كنید و از خدا پروا داشته باشید. یعنی اگر شما بخواهید در زمینه وحدت امت و توحیدِ پروردگار موفق باشید، پیش شرطش التزام به تقوا است. یعنی كنترل خود را از دست ندهید و هر چه دلتان می خواهد، هر چه هوا و هوستان هست، هر چه دنیاتان اقتضاء می كند، انجام ندهید، بلكه خودتان را حفظ و كنترل كنید، خودنگه دار باشید.

منع از قطعه کردن!
بعد از این تذكر بلافاصله می فرماید: «فَتَقَطَّعُوا اَمْرَهُمْ بَیْنَهُمْ زُبُرا...» این امت ها (یا امت اسلام) امرشان را در بینشان تكه پاره كردند. یعنی به صورت آشكار و روشن، اختلاف بینشان واقع شد و تكه پاره شدند، بعد می فرماید: «كُلُّ حِزْبٍ بِمالَدَیْهِمْ فَرِحُونَ» هر گروهی به آنچه خودش دارد دل خوش كرده است و تصور می كند تشخیص وی برترین تشخیص و رویه دیگران مردود است و همین طرز تفكر یعنی خودبرتربینی و نفی دیدگاههای دیگران و اولین شكاف در دیوار عظیم وحدت ملی.
در آیاتی دیگر مسأله اختلاف احزاب را مطرح می كند: «فَاخْتَلَفَ الاْحْزابُ مِنْ بَیْنِهِمْ»،(2) احزاب در بین خودشان اختلاف كردند، اصلاً اگر امت، حزب، حزب شد حتما اختلاف هست، اگر اختلاف ندارند پس چرا چند حزب شدند؟
هر جا قرآن می خواهد مذمّت كند، كلمه (احزاب) را می آورد، آنجائی كه (حزب) است، همان حزب اللّه است، تعریف می كند، یعنی حزب اللّه در بین مسلمانان فقط یك حزب است و اگر به احزاب تقسیم شدند دیگر فاجعه است. (3)

دسته دوم آیات منع از اختلاف پس از وحدت

«وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمیعا وَلاتَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللّهِ عَلَیْكُمْ اِذْ كُنْتُمْ اَعْدآءً فَاَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِكُ مْ فَاَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ اِخْوانا وَ كُنْتُمْ عَلی شَفا حُفْرَةٍ مِنَ النّارِ فَاَنْقَذَكُمْ مِنْها كَذلِكَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَكُمْ ایاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ»(4
) به ریسمان خدا متمسك شوید و متفرق نشوید و نعمت خدا را بر خودتان بیاد بیاورید كه شما دشمن هم بودید، خدا بین دل های شما الفت داد و در نتیجه این الفت برادر هم شدید هنگامی كه شما در كنار گودال آتش بودید، (به علت آن اختلافی كه در جاهلیت داشتید تا مرز سقوط در آتش رفته بودید) خدا شما را نجات داد» (انقاذ غریق، یعنی نجات دادن كسی كه دارد غرق می شود، خداوند مسلمان ها را با وحدت از دریای آتش نجات داد یعنی «تفرقه، دریای آتش است» ) این چنین خداوند آیات خود را برای شما بیان می كند شاید هدایت بشوید.
در آیه بعد می فرماید: «وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ اُمَّةٌ یَدْعُونَ اِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اُولآئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» (5)
 اگر شما بخواهید به این مفاهیم عالی برسید، در وحدت امت و در اعتصام به حَبْلِ اللّه و تقوا موفق باشید، شرطش این است كه جماعتی از شما، به معروف، امر و از منكر، نهی كرده مردم را به خیر دعوت كنند، قرآن، بلافاصله مسأله دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منكر را مطرح می كند. یعنی «اگر جماعتی مصلح و خیرخواه و آمر به معروف و ناهی از منكر، در بین مسلمانان نباشند، خود بخود مردم بطرف تفرقه و تحزب می روند» و حتما از تقوا دست برمی دارند. خداوند در آیه ای دیگر به مسأله تفرقه اشاره کرده و می فرماید:

وَ لاتَكُونُوا كَالَّذینَ تَفَرَّقُوا وَاخْتَلَفُوا مِنْ بَعْدِ ما جآءَهُمُ البَیِّناتُ وَ اُولآئِكَ لَهُمْ عَذابٌ عَظیمٌ(6)؛ و مانند كسانی نباشید كه پراكنده شدند و اختلاف كردند، (آن هم) پس از آن كه نشانه های روشن (پروردگار) به آنان رسید و آن ها عذاب عظیمی دارند.

دسته سوم آیات منع از تنازع و سست شدن

«وَاَطیعُوا اللّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُكُمْ وَاصْبِرُوا اِنَّ اللّهَ مَعَ الصّبِرینَ» (7)
خدا و رسول را اطاعت كنید. (این اطاعت از خدا و رسول، همان اعتصام به حبل اللّه و همان تقوایی است كه قبلاً گفته شد كه منشأ وحدت و خیر است)، با هم نزاع نكنید، نزاع و منازعه یعنی دعوا كردن، با یكدیگر جنگ كردن، اختلاف باید به صورت تنازع درنیاید، به صورت دعوا كردن نباشد، خوب اگر نزاع كردیم و اختلافات به منازعه رسید چه می شود؟ «فَتَفْشَلُ وا» «فَشَل» یعنی سست شدن، جامعه شما یك جامعه معیوب و سستی می شود كه زود می توان آن جامعه را ذلیل كرد، بعد می فرماید: «وَاصْبِرُوا اِنَّ اللّهَ مَعَ الصّبِرینَ» یعنی اگر شما بخواهید جلو این تنازع و فَشَل را بگیرید، باید صبر كنید و در برابر اظهار نظر مخالف تحمل و صبر داشته باشید.

دسته چهارم منع از تفرقه پس از كشف حقیقت

در چند آیه می خوانیم كه بسیاری از افراد پس از این كه علم پیدا كردند و حقیقت برای آنها كشف شد اختلاف پیدا می كنند. این اختلاف را قرآن منع می كند. از جمله در این آیات:
«وَ لا تَكُونُ وا كَالَّذینَ تَفَرَّقُوا وَ اخْتَلَفُوا مِنْ بَعْدِ ما جآءَهُمُ البَیِّناتُ...» (8) ؛ شما مانند آن امت ها و جمعیت هایی نباشید كه پس از این كه آیات بیّنات و علم به سراغشان آمد، اختلاف كردند و به تفرّق گرائیدند.

به ریسمان خدا  متمسك شوید و متفرق نشوید و نعمت خدا را بر خودتان بیاد بیاورید كه شما دشمن هم بودید، خدا بین دل های شما الفت داد و در نتیجه این الفت برادر هم شدید هنگامی كه شما در كنار گودال آتش بودید، (به علت آن اختلافی كه در جاهلیت داشتید تا مرز سقوط در آتش رفته بودید) خدا شما را نجات داد» (انقاذ غریق، یعنی نجات دادن كسی كه دارد غرق می شود، خداوند مسلمان ها را با وحدت از دریای آتش نجات داد یعنی «تفرقه، دریای آتش است»

«اَنْ اَقیمُوا الدّینَ وَ لا تَتَفَرَّقُوا فیهِ... وَ ما تَفَرَّقُوا اِلاّ مِنْ بَعْدِ ما جاءَ هُمُ الْعِلْمُ بَغْیابَیْنَهُمْ» (9) ؛ آنان متفرق نشدند مگر بعد از آن كه علم به سراغشان آمد. یعنی از روی علم و عمد، اختلاف كرده و متفرق شدند چرا؟ «بَیْنَهُمْ» برای این كه بعضی از آن ها می خواستند بر دیگری تجاوز كنند.
این آیات، غالبا درباره بنی اسرائیل است كه باید سرگذشت آنان درس عبرتی برای ما مسلمانان باشد، اگر تورات موجود(10) را مطالعه كنید، رقابت های بین بنی اسرائیل را مشاهده خواهید كرد. حتی رقابت های آنان، به حدی رسید كه در همین فلسطین كوچك، دو حكومت تشكیل دادند: در شمال حكومتی به نام اسرائیل و در جنوب حكومت دیگر به نام یهود.
این ها را تاریخ نوشته و قرآن می خواهد به مسلمان ها بگوید: شما از آنان عبرت بگیرید، راز سقوط آنها را بررسی كنید، چشمتان را باز كنید و ببینید بنی اسرائیل كه به اوج قدرت رسیدند، چه شد كه به فرموده قرآن تا قیامت تو سری می خورند و ذلیل هستند.(11)

نتیجه:

از دیدگاه قرآن، ضرورت و اهمیت اتحاد، از اساسی ترین مسائل اجتماعی و دینی مسلمانان است. هدف واحد در سایه پرستش خدایی واحد، هشدار قرآن به پیامد اختلاف، چنگ زدن به ریسمان الهی و...، از بارزترین موارد تأکید قرآن بر وحدت است. چون نزاع و كشمكش، ضعف و ناتوانی در برابر دشمنان و از دست دادن ابهت و عظمت و... را در پی دارد و سرانجامی دردناک و در نتیجه تسلط دشمنان را به ارمغان می آورد!
بنابراین با توجه به دستور قرآن، باید همه مسلمانان با وجود عقائد و سلیقه های متفاوت، در برابر دشمنان مشترک یکدست و هماهنگ و منسجم عمل کنند و بجای تاكید بر اختلافات بر مشتركات فراوان تاكید كرده و از تفرقه  بیشتر و تنازع بپرهیزند تا بلایایی كه از قبیل ضعف، سستی، تسلط دشمن و... بر سر قوم بنی اسرائیل آمد بر سر آنان نیاید.
ان شاء الله که با رعایت وحدت در جامعه، جامعه ای عزتمند و بدور از ضلالت و ذلت داشته باشیم.

پی نوشت ها:

1. مومنون/ 50- 53 .
2. 37 / مریم.
 3. ندای وحدت، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، چاپ اول، ص 64.
 4. 103 / آل عمران.
 5. 104 / آل عمران.
 6. 105/آل عمران.
 7. 46 / انفال.
 8. 105 / آل عمران.
 9. 13 و 14 / شوری.
 10. تورات فعلی در حقیقت، تاریخ بنی اسرائیل است و مسلما بعد از حضرت موسی نوشته شده و نه یك كتاب آسمانی.
11. "كتاب وحدت" از دیدگاه قرآن و سنت/ به اهتمام محمد بیستونی ص 12 تا 36:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/3
زمان : 09:33 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
running trainers uk outlet adidas outdoor climacool boat lace men women green white 1398/03/26 08:16 ب.ظ
<a href="http://www.ayerstreeservice.com/shoes31/nike-lebron-12-ep-low-black-shoes-orange ">nike lebron 12 ep low black shoes orange</a><a href="http://www.ayerstreeservice.com/shoes32/blu-blu-navy-adidas-ultraboost-x-all-terrain-scarpe-da-corsa ">blu blu navy adidas ultraboost x all terrain scarpe da corsa</a><a href="http://www.ayerstreeservice.com/shoes33/adidas-tubular-x-pk-scarpe-da-basket-uomo-beige-sesame-clear-brown ">adidas tubular x pk scarpe da basket uomo beige sesame clear brown</a><a href="http://www.ayerstreeservice.com/shoes34/adidas-nmd-runner-black-blue-white-1.jpg-v ">adidas nmd runner black blue white 1.jpg v</a>
running trainers uk outlet adidas outdoor climacool boat lace men women green white http://www.denim-park.com/shoes21/running-trainers-uk-outlet-adidas-outdoor-climacool-boat-lace-men-women-green-white
air jordan vi history of jordan pas cher 1398/03/23 01:01 ب.ظ
<a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_1/macys-credit-card-customer-service-telephone-number ">macys credit card customer service telephone number</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_10/new-supra-sport-and-skytop ">new supra sport and skytop</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_11/nike-2006-air-max-light ">nike 2006 air max light</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_12/lebron-11-low-sprite-king-kermit-elite-socks ">lebron 11 low sprite king kermit elite socks</a>
air jordan vi history of jordan pas cher http://www.conpequesenzgz.net/Shoes_7/air-jordan-vi-history-of-jordan-pas-cher
mens game jake rudock 14 detroit lions jersey 1398/03/23 01:00 ب.ظ
<a href="http://www.theoffsetproject.net/Shoes_20/adidas-adizero-rose-1.5-adidas-super-beast-st.-patrick-s-day ">adidas adizero rose 1.5 adidas super beast st. patrick s day</a><a href="http://www.theoffsetproject.net/Shoes_3/air-max-2014-orange ">air max 2014 orange</a><a href="http://www.theoffsetproject.net/Shoes_4/sale-air-max-shoes ">sale air max shoes</a><a href="http://www.theoffsetproject.net/Shoes_5/mens-nike-free-run-2-black-red ">mens nike free run 2 black red</a>
mens game jake rudock 14 detroit lions jersey http://www.saramartinez.net/NFL_30/mens-game-jake-rudock-14-detroit-lions-jersey
duke nike kd 9 blue devils 1398/03/23 12:59 ب.ظ
<a href="http://www.skilegap.net/Shoes_17/kids-black-jordan-shoes ">kids black jordan shoes</a><a href="http://www.skilegap.net/Shoes_18/nike-shox-deliver-mens-black-black-stealth ">nike shox deliver mens black black stealth</a><a href="http://www.skilegap.net/Shoes_19/air-jordan-11-all-red ">air jordan 11 all red</a><a href="http://www.skilegap.net/Shoes_2/womens-nike-air-max-bw-purple ">womens nike air max bw purple</a>
duke nike kd 9 blue devils http://www.abetterdealappliance.net/Shoes_20/duke-nike-kd-9-blue-devils
nike flyknit lunar 1 pantip 1398/03/23 12:59 ب.ظ
<a href="http://www.mtolivetbaptist.net/NHL_22/mens-matt-duchene-95-ottawa-senators-replica-custom-jersey ">mens matt duchene 95 ottawa senators replica custom jersey</a><a href="http://www.mtolivetbaptist.net/NHL_23/womens-chase-de-leo-anaheim-ducks-authentic-custom-jersey ">womens chase de leo anaheim ducks authentic custom jersey</a><a href="http://www.mtolivetbaptist.net/NHL_24/youth-dillon-heatherington-48-dallas-stars-breakaway-jersey ">youth dillon heatherington 48 dallas stars breakaway jersey</a><a href="http://www.mtolivetbaptist.net/NHL_25/womens-j-t-miller-10-tampa-bay-lightning-premier-home-jersey ">womens j t miller 10 tampa bay lightning premier home jersey</a>
nike flyknit lunar 1 pantip http://www.secularcensus.net/Shoes_16/nike-flyknit-lunar-1-pantip
kids proline matt fleming 2 chicago bears jersey 1398/03/23 12:58 ب.ظ
<a href="http://www.boyntonbeachchiropractor.net/MNS_36/womens-justin-bour-41-miami-marlins-jersey ">womens justin bour 41 miami marlins jersey</a><a href="http://www.boyntonbeachchiropractor.net/MNS_37/youth-jim-adduci-37-detroit-tigers-team-jersey ">youth jim adduci 37 detroit tigers team jersey</a><a href="http://www.boyntonbeachchiropractor.net/MNS_38/mens-jhonatan-solano-66-washington-nationals-team-jersey ">mens jhonatan solano 66 washington nationals team jersey</a><a href="http://www.boyntonbeachchiropractor.net/MNS_39/mens-tampa-bay-rays-majestic-white-home-cool-base-jersey ">mens tampa bay rays majestic white home cool base jersey</a>
kids proline matt fleming 2 chicago bears jersey http://www.clefhangers.net/NFL_26/kids-proline-matt-fleming-2-chicago-bears-jersey
Maglia Juventus Bambini, Maglie Da Calcio Bambino Lucas Tousart 1398/02/24 03:49 ب.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet visitors,
its really really nice article on building up new blog.

Maglia Juventus Bambini, Maglie Da Calcio Bambino Lucas Tousart
womens detroit lions matthew stafford nike light blue limited jersey 1398/01/13 06:39 ق.ظ
<a href="http://www.indevcor.net/Shoes_13/navy-blue-suede-pumas ">navy blue suede pumas</a><a href="http://www.indevcor.net/Shoes_14/nike-lunar-racer-womens ">nike lunar racer womens</a><a href="http://www.indevcor.net/Shoes_15/best-2016-mens-nike-air-max-tn-shoes-blackorange-clearance-u ">best 2016 mens nike air max tn shoes blackorange clearance u</a><a href="http://www.indevcor.net/Shoes_16/nike-air-max-90-white-grey-gold ">nike air max 90 white grey gold</a>
womens detroit lions matthew stafford nike light blue limited jersey http://www.differentdesign.net/NFL_30/womens-detroit-lions-matthew-stafford-nike-light-blue-limited-jersey
limited air jordan 4 retro in sg 1397/12/23 05:58 ق.ظ
<a href="http://www.saviour-king.top/32/air-max-90-2014-for-sale-air-max-90-2014-release-dates ">air max 90 2014 for sale air max 90 2014 release dates</a><a href="http://www.saviour-king.top/33/nike-air-max-hyperdunk-2011-black ">nike air max hyperdunk 2011 black</a><a href="http://www.saviour-king.top/34/5-zebras-jordans ">5 zebras jordans</a><a href="http://www.saviour-king.top/35/nike-kd-7-pink-black ">nike kd 7 pink black</a>
limited air jordan 4 retro in sg http://www.robe-de-mariee-france.top/21/limited-air-jordan-4-retro-in-sg
nike jordan air force 1 all white girls 2011 air force high heel all white shoes 1397/12/23 05:58 ق.ظ
<a href="http://www.dewantoedi.net/13/nike-air-max-90-textile-punch-rouge-noir ">nike air max 90 textile punch rouge noir</a><a href="http://www.dewantoedi.net/14/air-jordan-11-retro-gs-2012-release-air-jordan-11-air-jordans-flight-club ">air jordan 11 retro gs 2012 release air jordan 11 air jordans flight club</a><a href="http://www.dewantoedi.net/15/dj-clark-kent-x-fila-grant-hill-ii-knicks ">dj clark kent x fila grant hill ii knicks</a><a href="http://www.dewantoedi.net/16/kids-air-jordan-11-low-infrared-23 ">kids air jordan 11 low infrared 23</a>
nike jordan air force 1 all white girls 2011 air force high heel all white shoes http://www.castle-st-john.com/40/nike-jordan-air-force-1-all-white-girls-2011-air-force-high-heel-all-white-shoes
new jordans 2017 black devil air jordan 11 xi 720 custom release 6 1397/12/23 05:57 ق.ظ
<a href="http://www.franckcards.top/13/new-balance-999-sky-blue-black ">new balance 999 sky blue black</a><a href="http://www.franckcards.top/14/jordan-flight-sc-1 ">jordan flight sc 1</a><a href="http://www.franckcards.top/15/retro-air-jordan-10-images ">retro air jordan 10 images</a><a href="http://www.franckcards.top/16/nike-air-max-royal ">nike air max royal</a>
new jordans 2017 black devil air jordan 11 xi 720 custom release 6 http://www.clubdelacepa.top/8/new-jordans-2017-black-devil-air-jordan-11-xi-720-custom-release-6
nike zoom kobe vii lakers nike kobe vii lakers mismatch snake pool 488371 501 7 1397/12/23 05:57 ق.ظ
<a href="http://www.febcompanies.com/35/nike-roshe-run-iguana-olive-green-black-white ">nike roshe run iguana olive green black white</a><a href="http://www.febcompanies.com/36/nike-wmns-air-max-thea-hyperfuse-nike-wmns-air-max-90-leopard ">nike wmns air max thea hyperfuse nike wmns air max 90 leopard</a><a href="http://www.febcompanies.com/37/adidas-gazelle-boost-yellow-silver ">adidas gazelle boost yellow silver</a><a href="http://www.febcompanies.com/38/socks-match-jordan-6-unc-shoes-unc-6-socks-match-shoes ">socks match jordan 6 unc shoes unc 6 socks match shoes</a>
nike zoom kobe vii lakers nike kobe vii lakers mismatch snake pool 488371 501 7 http://www.newloudamericans.top/17/nike-zoom-kobe-vii-lakers-nike-kobe-vii-lakers-mismatch-snake-pool-488371-501-7
nike zoom lebron soldier vii game royal 1397/12/23 05:56 ق.ظ
<a href="http://www.thienlong5x.com/14/womens-nike-kyrie-1-black-sky-blue ">womens nike kyrie 1 black sky blue</a><a href="http://www.thienlong5x.com/15/nike-sb-stefan-janoski-mid-dark-slate-sandalwood-medium-brown-gum-now-available ">nike sb stefan janoski mid dark slate sandalwood medium brown gum now available</a><a href="http://www.thienlong5x.com/16/homme-air-jordan-retro-3-gris-jaune-noir-pas-cher ">homme air jordan retro 3 gris jaune noir pas cher</a><a href="http://www.thienlong5x.com/17/nike-lunarglide-8-womens-grey-gold ">nike lunarglide 8 womens grey gold</a>
nike zoom lebron soldier vii game royal http://www.2californiaskinlaser.top/17/nike-zoom-lebron-soldier-vii-game-royal
youth tomas nosek 92 vegas golden knights breakaway player jersey 1397/12/6 09:02 ق.ظ
<a href="http://www.care2shops.net/Shoes_20/nike-air-max-90-purple-pink ">nike air max 90 purple pink</a><a href="http://www.care2shops.net/Shoes_3/nike-free-trainer-v7-week-zero-oklahoma ">nike free trainer v7 week zero oklahoma</a><a href="http://www.care2shops.net/Shoes_4/with-a-high-top-ankle-and-a-dramatic-ankle-strap-the-mens-nike-air ">with a high top ankle and a dramatic ankle strap the mens nike air</a><a href="http://www.care2shops.net/Shoes_5/womens-nike-roshe-run-slip-grey-gold ">womens nike roshe run slip grey gold</a>
youth tomas nosek 92 vegas golden knights breakaway player jersey http://www.fleetsolve.net/NHL_22/youth-tomas-nosek-92-vegas-golden-knights-breakaway-player-jersey
preschool st louis blues david backes reebok blue replica player jersey 1397/12/6 09:02 ق.ظ
<a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_17/nike-shox-current-on-sale ">nike shox current on sale</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_18/size-5.5-jordan-fire-red-5 ">size 5.5 jordan fire red 5</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_19/boys-cheap-air-max-2013 ">boys cheap air max 2013</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_2/adidas-eqt-support-93-17-white-blue-bz0592 ">adidas eqt support 93 17 white blue bz0592</a>
preschool st louis blues david backes reebok blue replica player jersey http://www.somoplast.net/NHL_23/preschool-st-louis-blues-david-backes-reebok-blue-replica-player-jersey
nike flyknit trainer ebay 1397/12/6 09:01 ق.ظ
<a href="http://www.chiropractorwesthartford.net/Shoes_13/nike-lunarelite-sky-hi-harga ">nike lunarelite sky hi harga</a><a href="http://www.chiropractorwesthartford.net/Shoes_14/nike-shox-turbo-13-running-shoes-mens-black-green-air-max-nike-nuove-canotte ">nike shox turbo 13 running shoes mens black green air max nike nuove canotte</a><a href="http://www.chiropractorwesthartford.net/Shoes_15/womens-asics-gel-lyte-5-yellow-red ">womens asics gel lyte 5 yellow red</a><a href="http://www.chiropractorwesthartford.net/Shoes_16/new-balance-1400 ">new balance 1400</a>
nike flyknit trainer ebay http://www.praxinoscoop.net/Shoes_10/nike-flyknit-trainer-ebay
nike cortez black anaconda nike cortez black anaconda 1397/08/12 06:29 ب.ظ
<a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/6/nike-blazer-low-premium-vntg-c-hasta-sail-c-gum ">nike blazer low premium vntg c hasta sail c gum</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/7/air-max-ultra-365 ">air max ultra 365</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/8/air-max-december-2013-january-2014 ">air max december 2013 january 2014</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/9/silver-nike-flightposite-retro-confirmed ">silver nike flightposite retro confirmed</a>
nike cortez black anaconda nike cortez black anaconda http://www.menteenbalance.top/22/nike-cortez-black-anaconda-nike-cortez-black-anaconda
rouge nike lebron 10 championship or noir officiel 1397/08/12 06:27 ب.ظ
<a href="http://www.panchitoaraujo.top/13/air-jordans-1-flight-grey-low-jordans-1-flight ">air jordans 1 flight grey low jordans 1 flight</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/14/2015-air-jordan-11-low-knicks-white-blue-red-shoes-1 ">2015 air jordan 11 low knicks white blue red shoes 1</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/15/mens-salomon-fell-raiser-pink-green ">mens salomon fell raiser pink green</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/16/nike-hyperdunk-2017-flyknit-university-rouge-reflect-argent ">nike hyperdunk 2017 flyknit university rouge reflect argent</a>
rouge nike lebron 10 championship or noir officiel http://www.cleoclown.top/8/rouge-nike-lebron-10-championship-or-noir-officiel
nike air max thea hologram mens 1397/08/12 06:27 ب.ظ
<a href="http://www.europeevangelism.top/17/light-grey-light-blue-white-mens-nike-free-run-3-running-shoes ">light grey light blue white mens nike free run 3 running shoes</a><a href="http://www.europeevangelism.top/18/air-jordan-fire-red-3-on-feet ">air jordan fire red 3 on feet</a><a href="http://www.europeevangelism.top/19/nike-dynasty-high-holiday-2009 ">nike dynasty high holiday 2009</a><a href="http://www.europeevangelism.top/2/kids-adidas-light-up-shoes ">kids adidas light up shoes</a>
nike air max thea hologram mens http://www.clubbingbarcelona.top/25/nike-air-max-thea-hologram-mens
predator poowerswerve true blue 1397/08/12 06:20 ب.ظ
<a href="http://www.eco-domaine.top/1/nike-shox-mens-wide-nike-shox-nz-mens ">nike shox mens wide nike shox nz mens</a><a href="http://www.eco-domaine.top/10/girl-toddler-air-max ">girl toddler air max</a><a href="http://www.eco-domaine.top/11/air-jordan-october-2015-release ">air jordan october 2015 release</a><a href="http://www.eco-domaine.top/12/swag-boys-air-max ">swag boys air max</a>
predator poowerswerve true blue http://www.france-loiret.top/18/predator-poowerswerve-true-blue
nike free flyknit 5.0 black grey 1397/08/12 03:53 ب.ظ
<a href="http://www.gestion-ressource.top/24/adidas-springblade-drive-2.0-tenis-adidas-springblade-drive-2.0 ">adidas springblade drive 2.0 tenis adidas springblade drive 2.0</a><a href="http://www.gestion-ressource.top/25/reebok-cl-leather-suede-nylon-brown-white-reebok-cl-leather-suede-damen-trainers-http-on-line-kaufen ">reebok cl leather suede nylon brown white reebok cl leather suede damen trainers http on line kaufen</a><a href="http://www.gestion-ressource.top/26/nike-mercurial-superfly-fg-colorful ">nike mercurial superfly fg colorful</a><a href="http://www.gestion-ressource.top/27/air-jordan-super-fly-sky-blue-gold ">air jordan super fly sky blue gold</a>
nike free flyknit 5.0 black grey http://www.ibeauteous.top/30/nike-free-flyknit-5.0-black-grey
online air jordan team iso basketball shoes black red grey 1397/08/12 03:52 ب.ظ
<a href="http://www.texasgreenfest.top/1/air-max-one-black-panther-red-black-panther-marvel ">air max one black panther red black panther marvel</a><a href="http://www.texasgreenfest.top/10/vibram-fivefingers-flow-white-blue ">vibram fivefingers flow white blue</a><a href="http://www.texasgreenfest.top/11/nike-cortez-knit-2017-new-arrival-nike-cortez-ultra-moire-flyknit-for-men-black-white ">nike cortez knit 2017 new arrival nike cortez ultra moire flyknit for men black white</a><a href="http://www.texasgreenfest.top/12/fliknit-racer-www.newairshops.com ">fliknit racer www.newairshops.com</a>
online air jordan team iso basketball shoes black red grey http://www.mg2-systems.top/15/online-air-jordan-team-iso-basketball-shoes-black-red-grey
skip bayless says kobe bryant s legal issues gave him the sizzle needed to sell sneakers 1397/08/12 03:52 ب.ظ
<a href="http://www.bizcoachjason.top/6/white-nike-cortez-trainers ">white nike cortez trainers</a><a href="http://www.bizcoachjason.top/7/authentic-136064-007-air-jordan-3-retro-black-sport-blue-wolf-grey ">authentic 136064 007 air jordan 3 retro black sport blue wolf grey</a><a href="http://www.bizcoachjason.top/8/undefeated-x-converse ">undefeated x converse</a><a href="http://www.bizcoachjason.top/9/adidas-kristaps-porzingis-crazy-explosive-2017 ">adidas kristaps porzingis crazy explosive 2017</a>
skip bayless says kobe bryant s legal issues gave him the sizzle needed to sell sneakers http://www.taekwondospring.top/38/skip-bayless-says-kobe-bryant-s-legal-issues-gave-him-the-sizzle-needed-to-sell-sneakers
nike air max 2017 dark blue white logo men shoes nike air max 2017 dark blue white logo men shoes 1397/08/12 01:46 ب.ظ
<a href="http://www.coastal-coatingsinc.top/6/air-jordan-11-6y-air-jordan-11-low ">air jordan 11 6y air jordan 11 low</a><a href="http://www.coastal-coatingsinc.top/7/mens-mizuno-wave-creation-13-gold-green ">mens mizuno wave creation 13 gold green</a><a href="http://www.coastal-coatingsinc.top/8/womens-nike-kyrie-1-gold-sky-blue ">womens nike kyrie 1 gold sky blue</a><a href="http://www.coastal-coatingsinc.top/9/nike-sb-dunk-low-names-nike-dunk-low-premium-sb-eire-edition-net ">nike sb dunk low names nike dunk low premium sb eire edition net</a>
nike air max 2017 dark blue white logo men shoes nike air max 2017 dark blue white logo men shoes http://www.mcshanehealthcare.top/29/nike-air-max-2017-dark-blue-white-logo-men-shoes-nike-air-max-2017-dark-blue-white-logo-men-shoes
nike red october dunk 1397/07/20 09:58 ق.ظ
<a href="http://www.stevenlatinofishing.top/35/kicks-on-fire-top-50-of-2013-part-3-air-jordan-12-nike-lebron-11-adidas-mutombo-li-ning-way-of-wade-2 ">kicks on fire top 50 of 2013 part 3 air jordan 12 nike lebron 11 adidas mutombo li ning way of wade 2</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/36/asics-mens-gel-excite-3-running-shoes-t5b4n ">asics mens gel excite 3 running shoes t5b4n</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/37/nike-flyknit-lunar-3-womens-blue-grey ">nike flyknit lunar 3 womens blue grey</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/38/onitsuka-tiger-colorado-85-c-grey-pink ">onitsuka tiger colorado 85 c grey pink</a>
[url=http://www.cdgrusalkaruse.top/5/nike-red-october-dunk]nike red october dunk[/url]
converse spring 2009 pink floyd collection 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/1/jordan-fined-for-wearing-jordans-buy-jordan-infrared-3 ">jordan fined for wearing jordans buy jordan infrared 3</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/10/nike-air-trainer-max-94-super-bowl ">nike air trainer max 94 super bowl</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/11/red-black-white-huaraches ">red black white huaraches</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/12/jordan-air-spike-40-blue-black-atomic-orange ">jordan air spike 40 blue black atomic orange</a>
[url=http://www.ericaubier-trompettecompetition.top/19/converse-spring-2009-pink-floyd-collection]converse spring 2009 pink floyd collection[/url]
air max with marijuana leaves 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.2californiaskinlaser.top/20/nike-shox-avenue-orange-mens-nike-shox-avenue-tennis-shoes-white-black-red ">nike shox avenue orange mens nike shox avenue tennis shoes white black red</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/21/nike-air-jordan-flight-45-shoes ">nike air jordan flight 45 shoes</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/22/cowboys-air-max-custom ">cowboys air max custom</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/23/nike-air-force-1-gs-white-black-wolf-grey-cool-grey ">nike air force 1 gs white black wolf grey cool grey</a>
[url=http://www.dragonflyinterp.top/39/air-max-with-marijuana-leaves]air max with marijuana leaves[/url]
mens nike free run 3.0 v6 black gold 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.2californiaskinlaser.top/39/adidas-originals-nmd-r1-pink ">adidas originals nmd r1 pink</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/4/magasin-converse-new-york ">magasin converse new york</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/40/air-jordan-rainbow-pack ">air jordan rainbow pack</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/5/nike-air-max-1-fb-mercurial-volt-another-look ">nike air max 1 fb mercurial volt another look</a>
[url=http://www.envirocentives.top/19/mens-nike-free-run-3.0-v6-black-gold]mens nike free run 3.0 v6 black gold[/url]
belle 2017 noir or air jordan xx8 se populaires auprs des jeunes 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.melbourneespresso.top/1/nike-air-max-90-homme-paris-saint-germain-bleu-rouge-blanc ">nike air max 90 homme paris saint germain bleu rouge blanc</a><a href="http://www.melbourneespresso.top/10/nike-flyknit-racer-arriving-in-all-black-colorway-nike-flyknit-racer-grey-volt ">nike flyknit racer arriving in all black colorway nike flyknit racer grey volt</a><a href="http://www.melbourneespresso.top/11/weed-max-nike-air ">weed max nike air</a><a href="http://www.melbourneespresso.top/12/air-jordan-for-sale ">air jordan for sale</a>
[url=http://www.saltlakeaccountingfirm.top/28/belle-2017-noir-or-air-jordan-xx8-se-populaires-auprs-des-jeunes]belle 2017 noir or air jordan xx8 se populaires auprs des jeunes[/url]
parra x nike air maxim 1 now available 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.colartimagebank.top/1/reebok-insta-pump-fury-og-x-bodega ">reebok insta pump fury og x bodega</a><a href="http://www.colartimagebank.top/10/la-fitness-christmas-eve-hours ">la fitness christmas eve hours</a><a href="http://www.colartimagebank.top/11/nike-air-jordans-xii-retro ">nike air jordans xii retro</a><a href="http://www.colartimagebank.top/12/video-reebok-jumptone-shoe-for-fall-2010 ">video reebok jumptone shoe for fall 2010</a>
[url=http://www.theflyoverfilm.top/35/parra-x-nike-air-maxim-1-now-available]parra x nike air maxim 1 now available[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.