تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - مهارت مهم در زندگی پیامبر و خدیجه صلوات الله علیهما
مهارت مهم در زندگی پیامبر و خدیجه صلوات الله علیهما
نظرات |

آدمی برای موفقیت در عرصه های مختلف زندگی نیاز به آموزش و مهارت دارد و بدون وجود آموزش, فتح قله های خوشبختی غیر ممکن خواهد بود, حال این آموزش می تواند با حضور در یک کلاس محقق شود و یا با مطالعه و یا با بهره مندی از افراد با تجربه ای که ده ها و یا صد ها پیراهن بیشتر از ما در آن راه پاره کرده اند و فراز و نشیب های زیادی را برای کسب تجربه طی کرده اند.

از آموزش زبان انگلیسی گرفته که برای اینکه بتوانیم به چهار مهارت مهم آن که شنیدن و صحبت کردن و نوشتن و خواندن است, کاملا مسلط شویم نیازمند آنیم که در دوره های مختلف شرکت کنیم تا بسته به انتخاب خود که کدام راه را برای تسلط به زبان دوم انتخاب می کنیم بعد از گذشت سه ماه و یا شش ماه و یا دو سال بتوانیم به راحتی با زبان دوم با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنیم و از این ارتباط در صدد پیشرفت مادی و معنوی زندگی خود بهره مند شویم تا تشکیل یک زندگی که خواه ناخواه برای آن به آموزش های وسیع تر و مهم تر و عمیق تری نیازمندیم.
اما سوال اصلی این است که چرا برای یادگیری زبان دوم حداقل باید 14 ترم آموزشگاهی را سپری کنیم ولی برای یادگیری روش زندگی حتی یک ساعت هم در خود احساس نیاز به آموزش را نمی بینیم و فکر می کنیم که در این زمینه خودمان استاد تمام هستیم و می توانیم به راحتی با تمام فراز و نشیب های زندگی کنار بیاییم و همه مشکلات را با اعتماد به نفس حل و فصل کنیم؟
پاسخ به این سوالات مهم در زمینه ازدواج آمار تاسف بار کاهش ازدواج و افزایش طلاق در جامعه است که این آمار به خوبی هر چه تمام تر فقدان آموزش های لازم در این عرصه را بیان می کند.

وقتی مراسم عقد حضرت خدیجه با پیامبر پایان یافت و رسول خدا خواست به خانه ابوطالب باز گردد، خدیجه گفت: إِلَى بَیْتِكَ فَبَیْتِی بَیْتُكَ وَأنَا جَارِیَتُكَ؛ به خانه خودتان وارد شوید. خانه من، خانه شماست و من، کنیز شما هستم .

برای یک ازدواج موفق و برای رسیدن به خوشبختی و آسایش و آرامشی که آیات قرآن مجید و احادیث گوهربار اهل بیت علیهم السلام به آن اشاره کرده اند از جمله این آیه زیبا و شنیدنی از سوره مبارکه روم:
مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ :
و از نشانه هاى او اینكه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در این [نعمت] براى مردمى كه مى اندیشند قطعا نشانه هایى است ﴿روم:21﴾
نیازمند آموزش و راهنمایی هستیم که بتوان راه کسب آرامش و دوری از هرگونه اختلاف و تنش و درگیری را در زندگی زناشویی به ما آموزش دهد تا در سایه سار این آرامش بی بدیل بتوانیم به موفقیت های چشمگیر دیگری در زندگی دست پیدا کنیم.
زندگانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با حضرت خدیجه سلام الله علیها دارای ابعاد مختلف و فصل های گوناگونی است که هر یک از این فصل ها می تواند برای زندگی  درس های طلایی باشد که با اجرای آن می توانیم طعم و لذت واقعی یک خانواده بهشتی را تجربه کنیم و در این نوشتار سعی داریم که به برخی از این مهارت های زندگی در این خانواده بهشتی و آسمانی اشاره کنیم:

مهارت اول: انتخاب عاقلانه و منطقی

یکی از مهمترین معضلات و مشکلاتی که در ازدواج های این دوره به طور چشمگیری قابل مشاهده است غلبه احساسات و عواطف بر منطق و عقل است که این مساله هر چند بسیار واضح و روشن است ولی به صورت جدی در جامعه کنونی نادیده گرفته می شود و دختران و پسران بدون بررسی جنبه های مختلف شخصیتی و خانوادگی و اعتقاداتی و ... تنها با توجه و علاقه افراطی به یک بعد از شخصیت طرف مقابل از جمله زیبایی و ثروت خود را به دام یک ازدواج ناموفق و سرشار از تنش و درگیری گرفتار می کنند و هیچ گاه به آرامشی که آیات الهی به آن وعده داده اند نمی رسند.
اما ازدواج آسمانی پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله با بانوی اسلام حضرت خدیجه سلام الله علیها نه تنها غلبه احساس و عاطفه نبود بلکه یک انتخاب سرشار از آگاهی و عقل و تدبیر بود که با بررسی همه جانبه صفات و ویژگی های دو طرف شکل گرفت ابعاد شخصیتی که می تواند توجه به آنها ما را به زندگی لذت بخش راهنمایی کند.
مردان مادی که همه چیز را از دریچه مادی گری مطالعه می کنند، پیش خود چنین تصور می کنند که چون خدیجه ثروتمند و تجارت پیشه بود، برای امور تجارتی خود، به یک مرد امین بیش از هر چیزی نیازمند بود، از این لحاظ، با محمد (صلی الله و علیه و آله) ازدواج کرد و محمد نیز از وضع زندگی آبرومندانه او آگاه بود، با اینکه توافق سنی نداشتند؛ تقاضای او را پذیرفت.
ولی آنچه را تاریخ نشان می دهد، این است که محرک خدیجه برای ازدواج با امین قریش، یک سلسله جهات معنوی بود، نه جنبه های مادی، اینک شاهد ما:
"هنگامی که از میسره، سرگذشت سفر جوان قریش را می پرسد؛ او کراماتی را که در طول این سفر از او دیده بود و آنچه را از راهب شام شنیده بود، برای او نقل می کند، خدیجه شوق مفرطی که سرچشمه آن علاقه به معنویت محمد (صلی الله و علیه و آله) بود در خود احساس می کند و بی اختیار به او می گوید: میسره! کافی است، علاقه مرا به محمد؛ دو چندان کردی، برو که من، تو و همسرت را آزاد کردم و 200 درهم و دو اسب و لباس گرانبهایی در اختیار تو می گذارم. سپس آنچه را از میسره شنیده بود، برای «ورقة بن نوفل» که دانای عرب بود، نقل می کند، او می گوید: صاحب این کرامات پیامبر عربی است." [فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام]

سوال اصلی این است که چرا برای یادگیری زبان دوم حداقل باید 14 ترم آموزشگاهی را سپری کنیم ولی برای یادگیری روش زندگی حتی یک ساعت هم در خود احساس نیاز به آموزش را نمی بینیم و فکر می کنیم که در این زمینه خودمان استاد تمام هستیم و می توانیم به راحتی با تمام فراز و نشیب های زندگی کنار بیاییم و همه مشکلات را با اعتماد به نفس حل و فصل کنیم؟

مهارت دوم: حمایت های اقتصادی و عاطفی از همسر 

یکی از مهمترین ملاک ها برای یک زندگی موفق حمایت زن وشوهر از یگدیگر در تمامی ابعاد زندگی است از حمایت اقتصادی گرفته تا حمایت معنوی و عاطفی که در بسیاری از اوقات می تواند قدرت بیشتری از حمایت اقتصادی ایفا کند و به همین دلیل یکی از مهمترین بخش های زندگی پیامبر صلی الله و علیه و آله و حضرت خدیجه سلام الله علیها این حمایت دو جانبه بود که توانست موفقیت و پیشرفت را در این زندگی قلم بزند.
یک بار مشرکان پیامبر را سنگ باران و زخمی کردند. حضرت به سوی خانه به راه افتاد. مشرکان به دنبال پیامبر آمدند و حتی خانه را سنگ باران کردند. خدیجه از خانه بیرون آمد و گفت: آیا از سنگ زدن به خانه زنی که نجیب ترین زنان قوم و قبیله خود است، شرم ندارید؟ مشرکان شرمنده شدند و بازگشتند. خدیجه به خانه برگشت و به بستن و مداوای زخم های پیامبر مشغول شد. در این واقعه بود که جبرئیل سلامی ویژه از سوی خدا برای حضرت خدیجه آورد. خدیجه در برابر این سلام گفت: إِنَ اللَّهَ هُوَ السَّلَامُ وَمِنْهُ السَّلَامُ وَعَلَى جَبْرَئِیلَ السَّلَامُ وَعَلَیکَ یا رَسُولَ اللهَ السَّلامُ وَبَرَکاتُه :همانا خداوند خود، سلام است و سلام از اوست و بر جبرئیل و بر شما ای رسول خدا، سلام و بركات خدا باد. [ الاستیعاب فی معرف الأصحاب، ج ۴، ص ۱۱۱]

مهارت سوم: مشورت با خانواده

آنچه این روزها در فیلم ها و سریال های تلویزیونی و در جامعه شاهد آن هستیم ازدواج های جوانانی است که بدون مشورت با خانواده فرد مورد علاقه خود را انتخاب می کنند و صبحت های مقدماتی ازدواج را انجام می دهند و پس از اخذ تصمیم نهایی و در مرحله آخر خانواده های خود را در جریان این ازدواج قرار می دهند و بدیهی است که انتخاب های سطحی و این چنینی به کجا ختم خواهد شد.
اما ازدواج آسمانی پیامبر خدا صلی الله و علیه و آله با حضرت خدیجه سلام الله علیها همه بر پایه مشورت و کسب تجربه از بزرگان  و صاحبان تجربه بود بدین ترتیب که پیامبر با ابوطالب عموی بزرگوار خویش مشورت کردند و او را واسطه این ازدواج پرخیر و برکت قرار دادند و حضرت خدیجه نیز  در این رابطه با ورقه بن نوفل صحبت کردند.

مهارت چهارم: احترام متقابل

احترام متقابل یکی دیگر از مهارت های زندگی زناشویی است که در زندگی این زوج آسمانی بسیار به چشم می خورد و یکی از مهمترین نیازهای زندگی در عصر حاضر می باشد:
وقتی مراسم عقد حضرت خدیجه با پیامبر پایان یافت و رسول خدا خواست به خانه ابوطالب باز گردد، خدیجه گفت: إِلَى بَیْتِكَ فَبَیْتِی بَیْتُكَ وَأنَا جَارِیَتُكَ؛ به خانه خودتان وارد شوید. خانه من، خانه شماست و من، کنیز شما هستم. [بحار الأنوار، ج ۱، ص ۴]
این احترام نه تنها باید به صورت متقابل باشد بلکه در خانواده همسر نیز باید نمود بیشتری داشته باشد و زن و شوهر علاوه بر احترام به یکدیگر به خانواده های خود نیز احترام بگذارند چنانچه پیامبر احترام ویژه و خاصی برای خانواده خدیجه سلام الله علیها داشتند:
هرگاه پیامبر گوسفندی قربانی می كرد، ابتدا سهمی برای دوستان و آشنایان خدیجه كنار می گذاشت.[ریاحین الشریعه ، ج ۲، ص ۲۰۶]
ان شاء الله که با بهره مندی از مهارت های کشف شده از چنین سبک زندگی، زندگی هایی سرشار از آرامش، آسایش و خوشی را داشته باشیم.:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/1
زمان : 09:34 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://www.ostroga.opole.pl/node/1400 1398/02/4 04:39 ب.ظ
スーパーコピーブランド、偽物ブランドN級品販売専門店
https://www.hksaustralia.com.au/dealers 1398/02/4 04:39 ب.ظ
2017年10月本店に今一番人気があるブランドコピー携帯ケースiPhone9/iphonex plus/iphone8/iphone7/iphone7 plus/iPhone6s携帯ケース
http://yokohama-now.jp/home/?p=16112 1398/02/3 04:01 ق.ظ
ブランドコピー代引き通販!スーパーコピーブランド時計販売専門店!
http://www.camping-lacoscolleda.com/en/mobile-homes 1398/02/3 04:01 ق.ظ
ロレックスコピー、ロレックススーパーコピー時計、ロレックスコピー 代引き 販売、ROLEXコピー
http://www.myvibor.ru/job.php 1398/01/28 02:52 ق.ظ
ルイヴィトン財布メンズ、ルイヴィトン財布レディース、ルイヴィトン財布 二つ折りコピー、ルイヴィトン三つ折財布コピー
http://www.vrnfolk.ru/node/585 1398/01/28 02:52 ق.ظ
ロレックススーパーコピー時計「NN級」等の人気のあるブランド時計スーパーコピー通販です。
http://opticaporlacara.com/tag/africa/ 1398/01/18 09:59 ق.ظ
スーパーコピーブランド偽物財布バッグ,ルイヴィトンスーパーコピー
5.5 jordan 12 gamma 1397/08/17 09:53 ق.ظ
<a href="http://www.moreorbore.top/6/nike-air-force-1-high-retro-qs-university-blue ">nike air force 1 high retro qs university blue</a><a href="http://www.moreorbore.top/7/black-and-yellow-air-jordan-for-sale ">black and yellow air jordan for sale</a><a href="http://www.moreorbore.top/8/nike-lebron-x-nsw-lifestyle-release-info ">nike lebron x nsw lifestyle release info</a><a href="http://www.moreorbore.top/9/air-max-97-supreme ">air max 97 supreme</a>
[url=http://www.cwpublicrelations.top/2/5.5-jordan-12-gamma]5.5 jordan 12 gamma[/url]
nike free run 5.0 womens outfit 1397/08/17 09:52 ق.ظ
<a href="http://www.subvencionesxunta.top/13/nike-shox-glamour-sw-ii-air-jordan-viii-playoffs ">nike shox glamour sw ii air jordan viii playoffs</a><a href="http://www.subvencionesxunta.top/14/slamjam ">slamjam</a><a href="http://www.subvencionesxunta.top/15/nike-air-sky-hi-blanc-pour-la-vente ">nike air sky hi blanc pour la vente</a><a href="http://www.subvencionesxunta.top/16/girls-backpacks-jansport ">girls backpacks jansport</a>
[url=http://www.dublintallships2012.top/6/nike-free-run-5.0-womens-outfit]nike free run 5.0 womens outfit[/url]
custom pittsburgh steelers nike turbo shox team shoes pittsburgh steelers high heels by tattooedmary on etsy 120.00 1397/08/17 09:50 ق.ظ
<a href="http://www.britishcanyoningassociation.top/35/puma-suede-mid-gore-tex-black-seaport-blue ">puma suede mid gore tex black seaport blue</a><a href="http://www.britishcanyoningassociation.top/36/nike-air-max-hyper-blue-liberty ">nike air max hyper blue liberty</a><a href="http://www.britishcanyoningassociation.top/37/nike-classic-cortez-vntg-2013-khaki-gorge-green ">nike classic cortez vntg 2013 khaki gorge green</a><a href="http://www.britishcanyoningassociation.top/38/cheap-jordan-shoes-elephant-print ">cheap jordan shoes elephant print</a>
[url=http://www.itraveltrack.top/23/custom-pittsburgh-steelers-nike-turbo-shox-team-shoes-pittsburgh-steelers-high-heels-by-tattooedmary-on-etsy-120.00]custom pittsburgh steelers nike turbo shox team shoes pittsburgh steelers high heels by tattooedmary on etsy 120.00[/url]
nike hyperdunk 2016 rating 1397/08/17 09:50 ق.ظ
<a href="http://www.evgenyryazhev.top/24/blur-cbn-iv-wallaroo-upper ">blur cbn iv wallaroo upper</a><a href="http://www.evgenyryazhev.top/25/mens-running-shoes-nike-shox-nz-black-gold-electroplate-button ">mens running shoes nike shox nz black gold electroplate button</a><a href="http://www.evgenyryazhev.top/26/air-max-2011-netty-women-running-shoes-crimson-nike-air-max-2013-india ">air max 2011 netty women running shoes crimson nike air max 2013 india</a><a href="http://www.evgenyryazhev.top/27/patent-leather-air-max-90-air-max-90-infrared ">patent leather air max 90 air max 90 infrared</a>
[url=http://www.locksmith-colorado-springs.top/7/nike-hyperdunk-2016-rating]nike hyperdunk 2016 rating[/url]
kd 8 aunt pearl shoes 1397/06/29 02:11 ق.ظ
<a href="http://www.priorityfreight-europe.com/13/jordan-5v-heels ">jordan 5v heels</a><a href="http://www.priorityfreight-europe.com/14/jordan-super-fly-3-baseball-cleats-metal ">jordan super fly 3 baseball cleats metal</a><a href="http://www.priorityfreight-europe.com/15/nike-womens-internationalist-qs ">nike womens internationalist qs</a><a href="http://www.priorityfreight-europe.com/16/womens-nike-air-huarache-light-purple-pink ">womens nike air huarache light purple pink</a>
kd 8 aunt pearl shoes http://www.cuartopodermx.com/30/kd-8-aunt-pearl-shoes
hommes bleu gris roi au japon chaussures nike air max 90 1397/06/29 02:10 ق.ظ
<a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/1/detailed-look-li-ning-way-of-wade-encore-gold-rush ">detailed look li ning way of wade encore gold rush</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/10/nike-dunk-sky-high-leather ">nike dunk sky high leather</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/11/new-balance-m1300-moby-dick ">new balance m1300 moby dick</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/12/nike-free-trainer-3-0-v4-cheetah ">nike free trainer 3 0 v4 cheetah</a>
hommes bleu gris roi au japon chaussures nike air max 90 http://www.doctorconover.com/28/hommes-bleu-gris-roi-au-japon-chaussures-nike-air-max-90
free og 14 br white grey 1397/06/29 02:10 ق.ظ
<a href="http://www.galleryserengetistore.com/6/air-jordan-iv-gs-pink-foil-release-date ">air jordan iv gs pink foil release date</a><a href="http://www.galleryserengetistore.com/7/womens-nike-roshe-run-floral-yellow-blue ">womens nike roshe run floral yellow blue</a><a href="http://www.galleryserengetistore.com/8/nike-hyperdunks-back-future-navy-blue-red-air-max-95 ">nike hyperdunks back future navy blue red air max 95</a><a href="http://www.galleryserengetistore.com/9/nike-tiempo-legend-v-fg-gold-white ">nike tiempo legend v fg gold white</a>
free og 14 br white grey http://www.bellavampetta.com/7/free-og-14-br-white-grey
air jordan 2013 et 2014 1397/06/29 02:09 ق.ظ
<a href="http://www.juliebrownleephotography.com/1/air-max-1-junior-glow-nike-air-max-1 ">air max 1 junior glow nike air max 1</a><a href="http://www.juliebrownleephotography.com/10/nike-lebron-10-ext-denim-on-foot-images ">nike lebron 10 ext denim on foot images</a><a href="http://www.juliebrownleephotography.com/11/womens-air-jordan-retro-10-purple-gold ">womens air jordan retro 10 purple gold</a><a href="http://www.juliebrownleephotography.com/12/nike-foamposite-2016 ">nike foamposite 2016</a>
air jordan 2013 et 2014 http://www.plohohorosho.com/29/air-jordan-2013-et-2014
What is the tendon at the back of your ankle? 1396/05/16 07:46 ق.ظ
Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it ;) I may come back yet again since i have saved as a favorite it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be
rich and continue to help others.
How much can you grow from stretching? 1396/05/14 06:32 ق.ظ
It's an amazing article for all the internet viewers; they will take
benefit from it I am sure.
ruraljungle9138.unblog.fr 1396/05/7 10:25 ق.ظ
An impressive share! I've just forwarded this onto a
colleague who had been conducting a little homework on this.
And he actually bought me breakfast because I stumbled
upon it for him... lol. So allow me to reword this....
Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your web site.
Can you get an operation to make you taller? 1396/05/6 10:38 ب.ظ
Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting tired of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
How can we increase our height? 1396/04/24 11:33 ق.ظ
Hi there I am so excited I found your webpage, I really
found you by error, while I was researching on Bing for something
else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for
a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have
time to read it all at the minute but I have book-marked it and
also included your RSS feeds, so when I have time
I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.
bawdytheory9203.exteen.com 1396/03/10 10:23 ق.ظ
Hi there mates, pleasant article and pleasant urging commented at this place,
I am genuinely enjoying by these.
manicure 1396/01/18 04:03 ب.ظ
This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Short but very accurate info… Appreciate your sharing
this one. A must read post!
manicure 1396/01/15 07:52 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that
I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.