تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - فرصت های طلایی شب یلدا !
فرصت های طلایی شب یلدا !
نظرات |

کسی  مخالف هندوانه خوردن نیست، اتفاقا خوردن هندوانه در زمستان خیلی هم می چسبد. هر کاری که برای خدا انجام شود عبادت است. پس اگر هندوانه خوردن هم برای خدا باشد عبادت است: « الَّذِینَ آمَنُواْ وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛[سوره رعد، آیه28] آنان که ایمان آورده اند و دلهایشان به یاد خدا آرامش می یابد آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می یابد.»

می بینید که چقدر راحت در شب یلدا هم می شود به یاد خدا بود و عبادت خدا را کرد؟

با وارد شدن به بلندترین شب سال، بار دیگر سرور، شادی و طراوت، خانه ها را زیبا می کند. این زیبایی و شادابی برای افراد به شکل های مختلفی جلوه می نماید، یکی با هندوانه خوردن، سبزی پلو با ماهی یکی با انار، آجیل و شیرینی و دیگری با دقایقی مناجات و ارتباط بیشتر با خدا، بستگی دارد زیبایی را در چه چیزی مشاهده کنیم.
طعم لذت بخش چند ثانیه ارتباط با معبود و خالق هستی یا شیرینی یک هندوانه سرد در دل زمستان سرد. چه خوب است در بلندترین شب سال فرصت های پیش روی خودمان را یک بار دیگر با استفاده از آموزه های دینی و اسلامی مرور کنیم.

کسی مخالف هندوانه خوردن نیست!

شب یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم کره شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می شود.
صحبت از انقلاب زمستان کردیم آیا می شود در این شب بلند، انقلابی در سرزمین وجود ما نیز شکل گیرد حال که طبیعت مسیر دیگری برای زیبایی و جلوه گری را به خود گرفته است، ما نیز این دقایق شب را غنیمت بشماریم و از فرصتها و لحظات زیبای آن استفاده بهینه نمایم.
اگر نظر و دیدگاه شخصی بعضی افراد را کنار بگذاریم و با نگاه محققانه به آموزه های دینی و اسلامی نیک بنگریم متوجه خواهیم شد که آیین اسلام با این چنین آداب و رسومی مخالفت ندارد. هر چند که در نوع برگزاری آن دقت و ارائه طرح زیبای خود را پیشنهاد می نماید.

فرصتی برای تجدید نظر و ارتباط با خدا

قهر و اختلافات خانوادگی بلای کانون های گرم زندگی است. به فرموده امام علی (علیه السلام) :«الدُّنْیَا أَصْغَرُ وَ أَحْقَرُ وَ أَنْزَرُ مِنْ أَنْ تُطَاعَ فِیهَا الْأَحْقَاد؛[1]دنیا كوچك تر و حقیر تر و ناچیز تر از آن است كه در آن از كینه ها پیروى شود»

بدترین و دردناک ترین درد بشر امروزی به یقین فراموش کردن طبیب دلها و آرامش بخش دردهاست. در این شب بلند همه به دنبال التیام و به فراموشی سپردن دردهای خود هستند، ولی آیا می شود درد دوری از خدا(      ) را به فراموشی سپرد؟
 این شب بلند فرصتی چند دقیقه ای است برای نزدیکی به خدا، فرصتی است تا اینکه بتوانیم آرامش واقعی را نه در هندوانه خوردن بلکه در مناجات با محبوب دلها بار دیگر تجربه نماییم. باید گفت که کسی  مخالف هندوانه خوردن نیست، ولی مناجات با محبوب عارفان چیز دیگری است که هندوانه خوردن نمی تواند به پای آن برسد هر چند که اگر هندوانه خوردن هم برای خدا باشد عبادت است: « الَّذِینَ آمَنُواْ وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛[سوره رعد، آیه28] آنان که ایمان آورده اند و دلهایشان به یاد خدا آرامش می یابد آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می یابد».

فرصتی برای زدودن غم ها و کینه ها

همه ما دارای دارایی های بی شماری هستیم که قدر و ارزش آن را به خوبی نمی دانیم، دارایی های ارزشمندی که فرصت استفاده از آنها محدود و ناپایدارند. نعمت داشتن والدین و خویشاوندان و خانواده خوب که گاهی با انتظارات و بهانه ای های پوچ و بی اساس کینه و دشمنی آنان را در دل خود می پرورانیم.
قهر و اختلافات خانوادگی بلای کانون های گرم زندگی است. به فرموده امام علی (علیه السلام) :«الدُّنْیَا أَصْغَرُ وَ أَحْقَرُ وَ أَنْزَرُ مِنْ أَنْ تُطَاعَ فِیهَا الْأَحْقَاد؛[1]دنیا كوچك تر و حقیر تر و ناچیز تر از آن است كه در آن از كینه ها پیروى شود».
پس چه خوب است که در شب یلدا بار دیگر نگاه زیبایی به داشته های زندگیمان بیندازیم و کینه و دشمنی ها از دلها بزداییم و مهرورزی و دلجویی از خویشان را جایگزین آن نماییم.

اهمیت فوق العاده صله رحم در شب یلدا

در اهمیت دید و بازدید و صله رحم آیات و روایات فراوانی در منابع اسلامی وجود دارد؛ که ما را ترغیب و مشتاق به صله رحم ودید و بازدید در بلندترین شب سال  می نماید. لذت دیدن آشنایان در بلندترین شب سال می تواند طراوت و زیبایی خانه ها را دو چندان نماید.
دیدن پدر و مادرهای مهربانی که هر روز منتظر دیدن فرزندان خود هستند، دارای جایگاه و ارزشی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری و  عیار سنجی نیست.  کار ارزشمندی که ترک آن در دین مبین اسلام گناهی بزرگ و شوم معرفی شده است. اگر ارزش چند دقیقه نشستن در کنار والدین را بدانیم فرصت بهره مندی آن را در شب بلند سال از خود سلب نمی نمایم.
در اهمیت دید و بازدید از امام باقر(علیه السلام) این چنین نقل شده است:«صِلَةُ الاَرحامِ تُزكى اَلاَعمالَ و تُنمى اَلاَموالَ و تَدفَعُ اَلبَلوى وَ تُیَسِّرَ الحِسابَ و تُنسِئُ فِى الاَجَلِ؛[2]صله رحم اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار، بلا را دفع، حساب (قیامت) را آسان مى كند و مرگ را به تأخیر مى اندازد.

فرصتی برای شاد کردن مستمندان

چه خوب است در این شب بلند تنها به فکر هندوانه و سبزی پلو با ماهی سفره ی خانه خودمان نباشیم چه بسیار خانه هایی که از همان پلوی آن محروم هستند. ای کاش به رسم و نام مسلمانی که افتخار داشتن آن را داریم در شب یلدا گوشه چشمی به بینوایان و مستمندانی داشته باشیم که زندگی ایشان به سختی و فقر می گذرد.

در اهمیت دید و بازدید از امام باقر(علیه السلام) این چنین نقل شده است:«صِلَةُ الاَرحامِ تُزكى اَلاَعمالَ و تُنمى اَلاَموالَ و تَدفَعُ اَلبَلوى وَ تُیَسِّرَ الحِسابَ و تُنسِئُ فِى الاَجَلِ؛[2]صله رحم اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار، بلا را دفع، حساب (قیامت) را آسان مى كند و مرگ را به تأخیر مى اندازد

خوب است در کنار شاد کردن فرزندان و خانواده خود به فکر زدودن غم و اندوه از نیازمندان هم باشیم. کار زیبا و ارزشمندی که مجوز ورود بسیاری از افراد به بهشت معرفی شده است. چه خوب است در شب یلدا با دستگیری از نیازمندان مجوز بهشت را برای خودمان بدست آوریم. در روایتی از امام صادق(علیه السلام) نقل شده که فرمودند: «ثَلاثٌ مَنْ اَتَى اللّه َ بِواحِدَةٍ مِنْهُنَّ اَوْجَبَ اللّه لَهُ الْجَنَّةَ: اَلاْنْفاقُ مِنْ اِقْتارٍ وَ الْبِشْرُ لِجَمیعِ الْعالَمِ وَ الاِنْصافُ مِنْ نَفْسِهِ؛[3]هر كس یكى از این كارها را به درگاه خدا ببرد، خداوند بهشت را براى او واجب مى گرداند: انفاق در تنگدستى، گشاده رویى با همگان و رفتار منصفانه».
 شب یلدای پرهیزکاران همراه با یاد و دستگیری از فقیران و مستمندان است؛ چرا که خداوند متعال ایشان را این چنین توصیف نموده است: «وَ فی أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُوم؛[سوره ذاریات، 19] و در اموال آنها حقّى براى سائل و محروم بود!».

فصلی برای آغاز قصه های قرآنی

شب های بلند زمستان به شب های قصه گویی بزرگترها برای فرزندان شهرت دارد. شبهایی که حافظ خوانی و شاهنامه خوانی جایگاه خاص خود را داشته است. هر چند خواندن و استفاده از این کتابها در شب های بلند زمستان از دیر باز دارای رونق خاص بوده است، ولی نباید از یاد برد که ما در کنار طاقچه های خاک گرفته ی خانه هایمان کتاب آسمانی به نام قرآن داریم که در خود داستان های شیرین انبیاء و اولیای الهی را با بهترین اسلوب های بلاغی بیان نموده است که سزاوار است که نه تنها در این شب بلکه در تمام شبها شیرینی زندگیمان باشد. چه خوب است با قرائت و تأمل در قرآن زیبایی خانه هایمان را برای عرشیان نمایان سازیم. از رسول اكرم (صلى الله علیه و آله)نقل شده است که فرمودند: «اِنَّ البَیتَ اِذا كَثُرَ فیهِ تِلاوَةُ القُرآنِ كَثُرَ خَیرُهُ وَ اتَّسَعَ اَهلُهُ وَ اَضاءَ لاَهلِ السَّماءِ كَما تُضى ءُ نُجومُ السَّماءِ لاَهلِ الدُّنیا؛[4]خانه اى كه در آن قرآن فراوان خوانده شود، خیر آن بسیار گردد و به اهل آن وسعت داده شود و براى آسمانیان بدرخشد چنان كه ستارگان آسمان براى زمینیان مى درخشند».

سخن آخر

شب یلدا تنها شب هندوانه خوردن یا سبزی پلو با ماهی و انارهای قرمز نیست. شبی است که سزاوار است تجدید پیمانی با خدای مهربان خود نمایم و در فصل تازه سال فصلی جدید در مسیر الهی شدن داشته باشیم.

پی نوشت ها :
[1]. تصنیف غررالحکم و دررالکلم: ص 142، ح 2544.
[2]. تحف العقول، ص 299.
[3]. الکافی: ج 2، ص 103، ح 2.
[4]. همان، ص610:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/09/30
زمان : 09:39 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
mens nike air zoom odyssey black green strike bright crimson white running shoes 1398/03/27 12:13 ق.ظ
<a href="http://www.nealsontheborder.com/shoes17/adidas-originals-superstar-s75842-scarpe-da-ginnastica-anni-80-bianche-bianco-uomo-adidas-ace ">adidas originals superstar s75842 scarpe da ginnastica anni 80 bianche bianco uomo adidas ace</a><a href="http://www.nealsontheborder.com/shoes18/acquistare-uomo-scarpe-nike-air-max-90-bianco-grigio-scarpe-della-nike-rosso-negozio ">acquistare uomo scarpe nike air max 90 bianco grigio scarpe della nike rosso negozio</a><a href="http://www.nealsontheborder.com/shoes19/adidas-yeezy-shop ">adidas yeezy shop</a><a href="http://www.nealsontheborder.com/shoes2/air-jordan-8-retro-bugs-bunny-bianco-nero-true-rosso-canotte-nike-jordan ">air jordan 8 retro bugs bunny bianco nero true rosso canotte nike jordan</a>
mens nike air zoom odyssey black green strike bright crimson white running shoes http://www.nealsontheborder.com/shoes32/mens-nike-air-zoom-odyssey-black-green-strike-bright-crimson-white-running-shoes
adidas kids envio ventas online adidas ni帽os envio kids gratis en toda la 1398/03/27 12:13 ق.ظ
<a href="http://www.garythomasart.com/shoes_fr20/femmes-nike-lunarepic-low-flyknit-2-881674-501-rose-violet ">femmes nike lunarepic low flyknit 2 881674 501 rose violet</a><a href="http://www.garythomasart.com/shoes_fr21/nike-air-max-90-femme-fleuve-air-jordan-6-air-jordan-online ">nike air max 90 femme fleuve air jordan 6 air jordan online</a><a href="http://www.garythomasart.com/shoes_fr22/chaussure-nike-air-max-1-homme-rouge-nike-soldes-air-max-soldes-tout-%c3%a0 ">chaussure nike air max 1 homme rouge nike soldes air max soldes tout 脿</a><a href="http://www.garythomasart.com/shoes_fr23/nike-dunk-sb-talons-blanc-noir-rouge-femme-nike-football-club-nike ">nike dunk sb talons blanc noir rouge femme nike football club nike</a>
adidas kids envio ventas online adidas ni帽os envio kids gratis en toda la http://www.mash-chemicals.com/shoes22/adidas-kids-envio-ventas-online-adidas-ni%c3%b1os-envio-kids-gratis-en-toda-la
adidas gold vouge cleats casual 19646 vouge mujeres climacool 750 ride adidas zx 750 c18e3a9 1398/03/27 12:13 ق.ظ
<a href="http://www.deutschepromis.com/shoes6/adidas-uomo-nmd-scarpe-scarpe-adidas ">adidas uomo nmd scarpe scarpe adidas</a><a href="http://www.deutschepromis.com/shoes7/air-max-2014-di-movimento-scarpe-nike-correnti-degli-uomini-rossi-gialli-631.767-600-nike ">air max 2014 di movimento scarpe nike correnti degli uomini rossi gialli 631.767 600 nike</a><a href="http://www.deutschepromis.com/shoes8/nike-free-4.0-flyknit-shoes-running-men-mh662-nike-free-4.0-flyknit-nike ">nike free 4.0 flyknit shoes running men mh662 nike free 4.0 flyknit nike</a><a href="http://www.deutschepromis.com/shoes9/nike-air-tr.-v.-cruz-qs-size-425-9us-mainstreetblytheville.org ">nike air tr. v. cruz qs size 425 9us mainstreetblytheville.org</a>
adidas gold vouge cleats casual 19646 vouge mujeres climacool 750 ride adidas zx 750 c18e3a9 http://www.unforgettablespeaker.com/shoes12/adidas-gold-vouge-cleats-casual-19646-vouge-mujeres-climacool-750-ride-adidas-zx-750-c18e3a9
places unparalleled that sell nike shoes mens nike air max 2016 print white black black shoes canada 1398/03/27 12:13 ق.ظ
<a href="http://www.shoutforcode.com/shoes_fr1/nike-zoom-stefan-janoski-dark-sea-blanc-%c3%a9quipe-d-apos-orange-nike ">nike zoom stefan janoski dark sea blanc 茅quipe d apos orange nike</a><a href="http://www.shoutforcode.com/shoes_fr10/basket-nike-air-force-1-junior-596728-052-nike-image-0 ">basket nike air force 1 junior 596728 052 nike image 0</a><a href="http://www.shoutforcode.com/shoes_fr11/womens-2016-nike-air-max-shoes-ocean-fog-voltage-green-black ">womens 2016 nike air max shoes ocean fog voltage green black</a><a href="http://www.shoutforcode.com/shoes_fr12/nike-air-max-2013-wmns-gs-chaussures-nike-running-pour-femme-fille-noir ">nike air max 2013 wmns gs chaussures nike running pour femme fille noir</a>
places unparalleled that sell nike shoes mens nike air max 2016 print white black black shoes canada http://www.fulllifemadesimple.com/shoes21/places-unparalleled-that-sell-nike-shoes-mens-nike-air-max-2016-print-white-black-black-shoes-canada
blanco todas zapatos adidas ultraboost terrain itttech nuevo 1398/03/27 12:12 ق.ظ
<a href="http://www.biochemnewsletter.com/shoes20/scarpe-running-nike-free-rn-flyknit-2018-donna-nere-bianche ">scarpe running nike free rn flyknit 2018 donna nere bianche</a><a href="http://www.biochemnewsletter.com/shoes21/adidas-sneakers-blu-scuro-uomo-fibre-tessili-vendita-online-italia-adidas-torsion-bianche-delicato ">adidas sneakers blu scuro uomo fibre tessili vendita online italia adidas torsion bianche delicato</a><a href="http://www.biochemnewsletter.com/shoes22/cheap-nike-zoom-hyperrev-2015-mens-blue-volt-usa-sale-online-store-official-authorized-store-hot-sale-wholesale ">cheap nike zoom hyperrev 2015 mens blue volt usa sale online store official authorized store hot sale wholesale</a><a href="http://www.biochemnewsletter.com/shoes23/adidas-x-plr-immediato-bianca-in-esecuzione-per-calzature-uomini ">adidas x plr immediato bianca in esecuzione per calzature uomini</a>
blanco todas zapatos adidas ultraboost terrain itttech nuevo http://www.getyouthfullyyou.com/shoes15/blanco-todas-zapatos-adidas-ultraboost-terrain-itttech-nuevo
custom nike air max 90s floral print shoes floral nikes floral tennis shoes womens floral shoes cute 1398/03/22 11:38 ب.ظ
<a href="http://www.thewhelangroup.net/MNS_36/mens-new-york-knicks-amar-e-stoudemire-adidas-white-replica-home-jersey ">mens new york knicks amar e stoudemire adidas white replica home jersey</a><a href="http://www.thewhelangroup.net/MNS_37/youth-jacob-evans-golden-state-warriors-white-jersey ">youth jacob evans golden state warriors white jersey</a><a href="http://www.thewhelangroup.net/MNS_38/youth-rodolfo-cota-30-le%c3%b3n-jersey ">youth rodolfo cota 30 le贸n jersey</a><a href="http://www.thewhelangroup.net/MNS_39/francisco-lindor-cleveland-indians-majestic-2017-postseason-cool-base-player-jersey-white ">francisco lindor cleveland indians majestic 2017 postseason cool base player jersey white</a>
custom nike air max 90s floral print shoes floral nikes floral tennis shoes womens floral shoes cute http://www.baltimoretemple.net/Shoes_10/custom-nike-air-max-90s-floral-print-shoes-floral-nikes-floral-tennis-shoes-womens-floral-shoes-cute-
mens vince dunn 29 st louis blues premier player jersey 1398/03/22 11:37 ب.ظ
<a href="http://www.acaroofing.net/Shoes_13/nike-hyperfr3sh-palm-tree ">nike hyperfr3sh palm tree</a><a href="http://www.acaroofing.net/Shoes_14/nike-flyknit-lunar-black-womens ">nike flyknit lunar black womens</a><a href="http://www.acaroofing.net/Shoes_15/nike-air-force-1-low-id-supreme ">nike air force 1 low id supreme</a><a href="http://www.acaroofing.net/Shoes_16/mens-adidas-ultra-boost-3-0-running-shoes-collegiate-navy-night-navy-ba8843 ">mens adidas ultra boost 3 0 running shoes collegiate navy night navy ba8843</a>
mens vince dunn 29 st louis blues premier player jersey http://www.haargalerie.net/NHL_25/mens-vince-dunn-29-st-louis-blues-premier-player-jersey
upcoming new air jordans december 2010 1398/03/22 11:37 ب.ظ
<a href="http://www.feildenandmawson.net/MNS_40/womens-milan-gajic-2-bordeaux-jersey ">womens milan gajic 2 bordeaux jersey</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/NCAAF_31/womens-jacob-swartz-32-miami-(oh)-redhawks-jersey ">womens jacob swartz 32 miami (oh) redhawks jersey</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/NCAAF_32/youth-marcus-valdez-97-boston-college-eagles-jersey ">youth marcus valdez 97 boston college eagles jersey</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/NCAAF_33/mens-michael-ajumobi-56-alcorn-state-braves-jersey ">mens michael ajumobi 56 alcorn state braves jersey</a>
upcoming new air jordans december 2010 http://www.losangelesnegros.net/Shoes_18/upcoming-new-air-jordans-december-2010
scarpa adidas adidas scarpa stan smith vulc footwear bianco tactile giallo 1398/03/16 06:13 ق.ظ
<a href="http://www.nayceramica.com/shoes17/rurale-adidas-superstar-ii-uomo-bianco-nere-la-versione-coreana ">rurale adidas superstar ii uomo bianco nere la versione coreana</a><a href="http://www.nayceramica.com/shoes18/affari-adidas-skateboarding-adi-corte-stripes-uomo-collegiate-navy-nucleo-bianco-collegiate-navy ">affari adidas skateboarding adi corte stripes uomo collegiate navy nucleo bianco collegiate navy</a><a href="http://www.nayceramica.com/shoes19/nike-air-max-93-bianco-totale-ginnastica-arancio-nero-blu-nebula-scarpe-da-ginnastica-totale-uomo ">nike air max 93 bianco totale ginnastica arancio nero blu nebula scarpe da ginnastica totale uomo</a><a href="http://www.nayceramica.com/shoes2/arrival-march-new-cheap-kyrie-4-iii-mac-and-cheese-official-kyrie-3-50%25-off-amazon.com-nike-kyrie-3-mac-and-cheese-toddler-boys-shoe ">arrival march new cheap kyrie 4 iii mac and cheese official kyrie 3 50% off amazon.com nike kyrie 3 mac and cheese toddler boys shoe</a>
scarpa adidas adidas scarpa stan smith vulc footwear bianco tactile giallo http://www.ablehomerenovations.com/shoes4/scarpa-adidas-adidas-scarpa-stan-smith-vulc-footwear-bianco-tactile-giallo
autentico nike sb scarpe italia blu scarpe da ginnastica classiche skate uomo nike sb italia vendita calda nike sb stefan janoski max 631303 441 da 1398/03/16 06:12 ق.ظ
<a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes39/adidas-basketball-2013-nba-all-star-game-pack ">adidas basketball 2013 nba all star game pack</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes4/uomo-adidas-zx-flux-racer-scarpa-lifestyle-sport-grigio-nero ">uomo adidas zx flux racer scarpa lifestyle sport grigio nero</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes40/scarpe-scarpe-running-uomo-nike-roshe-run-hyp-qs-nere-grigie-attraenti ">scarpe scarpe running uomo nike roshe run hyp qs nere grigie attraenti</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes5/mens-womens-adidas-originals-zx-750-shoes-bluebird-running-white-ftw-st-dark-slate-g96718-adidas-shoes-clearance-best-loved ">mens womens adidas originals zx 750 shoes bluebird running white ftw st dark slate g96718 adidas shoes clearance best loved</a>
autentico nike sb scarpe italia blu scarpe da ginnastica classiche skate uomo nike sb italia vendita calda nike sb stefan janoski max 631303 441 da http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes22/autentico-nike-sb-scarpe-italia-blu-scarpe-da-ginnastica-classiche-skate-uomo-nike-sb-italia-vendita-calda-nike-sb-stefan-janoski-max-631303-441-da
air force one in italia 1398/03/16 06:11 ق.ظ
<a href="http://www.medgatesolutions.com/shoes6/nike-air-huarache-ultra-scarpe-royal-blu-scream-verde-819685-400-donna ">nike air huarache ultra scarpe royal blu scream verde 819685 400 donna</a><a href="http://www.medgatesolutions.com/shoes7/adidas-originals-zx-750-uomo-scarpe ">adidas originals zx 750 uomo scarpe</a><a href="http://www.medgatesolutions.com/shoes8/nike-hyperdunk-olympic-pack-01-1 ">nike hyperdunk olympic pack 01 1</a><a href="http://www.medgatesolutions.com/shoes9/blu-navy-scarpe-zx-donna-adidas-bianche-uomo-basso-prezzo ">blu navy scarpe zx donna adidas bianche uomo basso prezzo</a>
air force one in italia http://www.cambset.com/shoes30/air-force-one-in-italia
supreme x adidas yeezy boost 350 v2 custom black red 1398/03/16 06:11 ق.ظ
<a href="http://www.celiahamisland.com/shoes13/scarpe-da-basket-poco-prezzo-qt001tq-nike-grigio-lebron-james-xi-uomo-presa ">scarpe da basket poco prezzo qt001tq nike grigio lebron james xi uomo presa</a><a href="http://www.celiahamisland.com/shoes14/scarpa-donna-adidas-superstar-80s ">scarpa donna adidas superstar 80s</a><a href="http://www.celiahamisland.com/shoes15/adidas-eqt-racing-adv-w-sneakers-nero-nero-sneakers-bianco-by9798-crop ">adidas eqt racing adv w sneakers nero nero sneakers bianco by9798 crop</a><a href="http://www.celiahamisland.com/shoes16/mens-nike-kyrie-irving-basketball-shoes-black-white-nike-running-shoes-sale-nike-usa ">mens nike kyrie irving basketball shoes black white nike running shoes sale nike usa</a>
supreme x adidas yeezy boost 350 v2 custom black red http://www.pantiesandatshirt.com/shoes21/supreme-x-adidas-yeezy-boost-350-v2-custom-black-red
mens matt beleskey 39 new york rangers breakaway custom jersey 1398/03/11 10:56 ب.ظ
<a href="http://www.lanikingston.net/Shoes_17/jual-nike-lebron-11-elite ">jual nike lebron 11 elite</a><a href="http://www.lanikingston.net/Shoes_18/mens-nike-free-flyknit-4.0-green-red ">mens nike free flyknit 4.0 green red</a><a href="http://www.lanikingston.net/Shoes_19/retro-nike-air-max-90 ">retro nike air max 90</a><a href="http://www.lanikingston.net/Shoes_2/mens-airwalk-stark-casual-shoes ">mens airwalk stark casual shoes</a>
mens matt beleskey 39 new york rangers breakaway custom jersey http://www.twicetheory.net/NHL_23/mens-matt-beleskey-39-new-york-rangers-breakaway-custom-jersey
nike zoom clear out orange black 1398/03/11 10:56 ب.ظ
<a href="http://www.casa-daros.net/MNS_40/womens-derek-dietrich-32-miami-marlins-team-jersey ">womens derek dietrich 32 miami marlins team jersey</a><a href="http://www.casa-daros.net/NCAAF_31/mens-alec-jackson-92-auburn-tigers-jersey ">mens alec jackson 92 auburn tigers jersey</a><a href="http://www.casa-daros.net/NCAAF_32/mens-elias-garcia-olague-35-tcu-horned-frogs-jersey ">mens elias garcia olague 35 tcu horned frogs jersey</a><a href="http://www.casa-daros.net/NCAAF_33/womens-elijah-jones-17-kansas-jayhawks-jersey ">womens elijah jones 17 kansas jayhawks jersey</a>
nike zoom clear out orange black http://www.kling-personalmarketing.net/Shoes_5/nike-zoom-clear-out-orange-black
air jordan iii black cement air jordan iii true blue 1398/03/11 10:55 ب.ظ
<a href="http://www.claudioazzolini.net/MNS_36/josh-donaldson-toronto-blue-jays-majestic-father-s-day-cool-base-replica-jersey-white ">josh donaldson toronto blue jays majestic father s day cool base replica jersey white</a><a href="http://www.claudioazzolini.net/MNS_37/womens-los-angeles-dodgers-cody-bellinger-majestic-white-cool-base-player-jersey ">womens los angeles dodgers cody bellinger majestic white cool base player jersey</a><a href="http://www.claudioazzolini.net/MNS_38/mens-pittsburgh-pirates-josh-harrison-majestic-gold-alternate-cool-base-player-jersey ">mens pittsburgh pirates josh harrison majestic gold alternate cool base player jersey</a><a href="http://www.claudioazzolini.net/MNS_39/buddy-hield-sacramento-kings-fanatics-branded-fast-break-replica-jersey-purple-icon-edition ">buddy hield sacramento kings fanatics branded fast break replica jersey purple icon edition</a>
air jordan iii black cement air jordan iii true blue http://www.bendpreoccupied.net/Shoes_20/air-jordan-iii-black-cement-air-jordan-iii-true-blue
comprar adidas stan smith smith stan blanco perla tienda oficial adidas 1398/03/6 03:40 ب.ظ
<a href="http://www.andmadephoto.com/shoes39/bd-93307-blanco-adidas-93307-zapatillas-adidas-unisex-blanco-93307-adidas-zapatillas-unisex ">bd 93307 blanco adidas 93307 zapatillas adidas unisex blanco 93307 adidas zapatillas unisex</a><a href="http://www.andmadephoto.com/shoes4/buy-adidas-uk-womens-originals-jeremy-scott-wings-shoes-denim-athlete-0682-larger ">buy adidas uk womens originals jeremy scott wings shoes denim athlete 0682 larger</a><a href="http://www.andmadephoto.com/shoes40/adidas-adipure-trainer-adidas-baratas-adipure-11pro-trx-fg-micoach ">adidas adipure trainer adidas baratas adipure 11pro trx fg micoach</a><a href="http://www.andmadephoto.com/shoes5/nuevo-hombre-zapatos-nike-air-max-1-gris-azul-outlet ">nuevo hombre zapatos nike air max 1 gris azul outlet</a>
comprar adidas stan smith smith stan blanco perla tienda oficial adidas http://www.nowisahabit.com/shoes14/comprar-adidas-stan-smith-smith-stan-blanco-perla-tienda-oficial-adidas
adidas puro impulso 2.0 n煤cleo negro vivos zapatos rojos 1398/03/6 03:38 ب.ظ
<a href="http://www.brooklynautospa.com/shoes17/nike-fs-lite-run-3-lightweight-hombre-zapatos-negro-antracita ">nike fs lite run 3 lightweight hombre zapatos negro antracita</a><a href="http://www.brooklynautospa.com/shoes18/zapatillas-de-tenis-adidas-barricade-club-precio-en-dubai-dubai-dubai-emiratos-%c3%a1rabes-unidos-comparar-precios ">zapatillas de tenis adidas barricade club precio en dubai dubai dubai emiratos 谩rabes unidos comparar precios</a><a href="http://www.brooklynautospa.com/shoes19/vuelo-air-huarache-blanco-universidad-de-oro-crt-de-zapatos-de-baloncesto-prpl ">vuelo air huarache blanco universidad de oro crt de zapatos de baloncesto prpl</a><a href="http://www.brooklynautospa.com/shoes2/adidas-negras-rayas-blancas-adidas-tubular-x-pk-pk-pk-zapatillas ">adidas negras rayas blancas adidas tubular x pk pk pk zapatillas</a>
adidas puro impulso 2.0 n煤cleo negro vivos zapatos rojos http://www.sindipafford.com/shoes23/adidas-puro-impulso-2.0-n%c3%bacleo-negro-vivos-zapatos-rojos
womens paul blackwell 67 mississippi state bulldogs jersey 1398/03/6 04:00 ق.ظ
<a href="http://www.santaangeladafoligno.net/MNS_36/youth-boban-marjanovic-51-la-clippers-black-jersey ">youth boban marjanovic 51 la clippers black jersey</a><a href="http://www.santaangeladafoligno.net/MNS_37/mens-california-angels-majestic-white-home-cooperstown-cool-base-team-jersey ">mens california angels majestic white home cooperstown cool base team jersey</a><a href="http://www.santaangeladafoligno.net/MNS_38/mens-jordan-mccrary-30-seattle-sounders-fc-jersey ">mens jordan mccrary 30 seattle sounders fc jersey</a><a href="http://www.santaangeladafoligno.net/MNS_39/youth-dorian-finney-smith-10-dallas-mavericks-blue-gray-jersey ">youth dorian finney smith 10 dallas mavericks blue gray jersey</a>
womens paul blackwell 67 mississippi state bulldogs jersey http://www.tri-citiesspineinjury.net/NCAAF_34/womens-paul-blackwell-67-mississippi-state-bulldogs-jersey
jabari parker chicago bulls fanatics branded fast break replica jersey white association edition 1398/03/6 03:59 ق.ظ
<a href="http://www.schoenetoene.net/NHL_22/mens-colton-parayko-55-st-louis-blues-premier-custom-jersey ">mens colton parayko 55 st louis blues premier custom jersey</a><a href="http://www.schoenetoene.net/NHL_23/youth-dominik-bokk-st-louis-blues-replica-away-jersey ">youth dominik bokk st louis blues replica away jersey</a><a href="http://www.schoenetoene.net/NHL_24/mens-nail-yakupov-64-colorado-avalanche-breakaway-jersey ">mens nail yakupov 64 colorado avalanche breakaway jersey</a><a href="http://www.schoenetoene.net/NHL_25/youth-kevin-roy-63-anaheim-ducks-premier-custom-jersey ">youth kevin roy 63 anaheim ducks premier custom jersey</a>
jabari parker chicago bulls fanatics branded fast break replica jersey white association edition http://www.centersthairrazors.net/MNS_36/jabari-parker-chicago-bulls-fanatics-branded-fast-break-replica-jersey-white-association-edition
womens milwaukee bucks fanatics branded black fast break replica custom jersey statement edition 1398/03/6 03:58 ق.ظ
<a href="http://www.mooseheadloghomesvt.net/MNS_36/womens-gaddi-aguirre-5-atlas-jersey ">womens gaddi aguirre 5 atlas jersey</a><a href="http://www.mooseheadloghomesvt.net/MNS_37/minnesota-twins-majestic-alternate-flex-base-authentic-collection-team-jersey-ivory-navy ">minnesota twins majestic alternate flex base authentic collection team jersey ivory navy</a><a href="http://www.mooseheadloghomesvt.net/MNS_38/mens-colten-brewer-54-san-diego-padres-player-jersey ">mens colten brewer 54 san diego padres player jersey</a><a href="http://www.mooseheadloghomesvt.net/MNS_39/womens-koffi-djidji-5-nantes-jersey ">womens koffi djidji 5 nantes jersey</a>
womens milwaukee bucks fanatics branded black fast break replica custom jersey statement edition http://www.fireyourstockbroker.net/MNS_38/womens-milwaukee-bucks-fanatics-branded-black-fast-break-replica-custom-jersey-statement-edition
nike cortez black total crimson 1398/02/30 12:43 ق.ظ
<a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_20/white-grey-snow-leopard-air-max-nike-air-max-snow-leopard ">white grey snow leopard air max nike air max snow leopard</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_3/nike-dunks-low-sb ">nike dunks low sb</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_4/mizuno-soccer-shoes-spike-wave-ignitus-4-japan-p1ga1730-white-x-black-x-blue ">mizuno soccer shoes spike wave ignitus 4 japan p1ga1730 white x black x blue</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_5/nike-blazer-kicks-on-fire ">nike blazer kicks on fire</a>
[url=http://www.2mountainpodiatry.net/Shoes_2/nike-cortez-black-total-crimson]nike cortez black total crimson[/url]
youth cameron mackey 25 southern jaguars jersey 1398/02/30 12:43 ق.ظ
<a href="http://www.arlingtoninsurance.net/NFL_28/womens-game-jarran-reed-90-seattle-seahawks-jersey ">womens game jarran reed 90 seattle seahawks jersey</a><a href="http://www.arlingtoninsurance.net/NFL_29/womens-limited-tahir-whitehead-59-oakland-raiders-jersey ">womens limited tahir whitehead 59 oakland raiders jersey</a><a href="http://www.arlingtoninsurance.net/NFL_30/mens-arizona-cardinals-jermaine-gresham-nfl-pro-line-team-color-jersey ">mens arizona cardinals jermaine gresham nfl pro line team color jersey</a><a href="http://www.arlingtoninsurance.net/NHL_21/womens-noel-acciari-55-boston-bruins-replica-away-jersey ">womens noel acciari 55 boston bruins replica away jersey</a>
[url=http://www.plumpanasiankitchen.net/NCAAF_33/youth-cameron-mackey-25-southern-jaguars-jersey]youth cameron mackey 25 southern jaguars jersey[/url]
salute to the nike cortez leather usa 1398/02/30 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.purposeinstitute.net/Shoes_13/nike-air-max-run-life-do-nike-air-max-run-small ">nike air max run life do nike air max run small</a><a href="http://www.purposeinstitute.net/Shoes_14/nike-mercurial-vapor-superfly-iii-all-black ">nike mercurial vapor superfly iii all black</a><a href="http://www.purposeinstitute.net/Shoes_15/2013-kids-nike-air-max-kids-nike-air ">2013 kids nike air max kids nike air</a><a href="http://www.purposeinstitute.net/Shoes_16/air-jordan-concord-11-sale-air-jordan-concord-11-release-date ">air jordan concord 11 sale air jordan concord 11 release date</a>
[url=http://www.agapeacademy.net/Shoes_3/salute-to-the-nike-cortez-leather-usa]salute to the nike cortez leather usa[/url]
air jordan retro 4 bred blue 1398/02/30 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.angryapeart.net/NHL_22/womens-ashton-sautner-59-vancouver-canucks-premier-home-jersey ">womens ashton sautner 59 vancouver canucks premier home jersey</a><a href="http://www.angryapeart.net/NHL_23/womens-chad-johnson-31-st-louis-blues-premier-custom-jersey ">womens chad johnson 31 st louis blues premier custom jersey</a><a href="http://www.angryapeart.net/NHL_24/mens-marian-hossa-arizona-coyotes-premier-jersey ">mens marian hossa arizona coyotes premier jersey</a><a href="http://www.angryapeart.net/NHL_25/womens-alex-stalock-32-minnesota-wild-breakaway-home-jersey ">womens alex stalock 32 minnesota wild breakaway home jersey</a>
[url=http://www.thechristiantreatmentcenter.net/Shoes_20/air-jordan-retro-4-bred-blue]air jordan retro 4 bred blue[/url]
nike mens shoes sale 1398/02/30 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.behindtheblueline.net/MNS_36/youth-thon-maker-7-milwaukee-bucks-white-jersey ">youth thon maker 7 milwaukee bucks white jersey</a><a href="http://www.behindtheblueline.net/MNS_37/mens-josh-bell-55-pittsburgh-pirates-custom-jersey ">mens josh bell 55 pittsburgh pirates custom jersey</a><a href="http://www.behindtheblueline.net/MNS_38/womens-houston-rockets-pj-tucker-fanatics-branded-white-fast-break-player-jersey-association-edition ">womens houston rockets pj tucker fanatics branded white fast break player jersey association edition</a><a href="http://www.behindtheblueline.net/MNS_39/mens-minnesota-timberwolves-fanatics-branded-navy-fast-break-custom-replica-jersey-icon-edition ">mens minnesota timberwolves fanatics branded navy fast break custom replica jersey icon edition</a>
[url=http://www.alankardecors.net/Shoes_12/nike-mens-shoes-sale]nike mens shoes sale[/url]
san antonio spurs darrun hilliard fanatics branded youth fast break player jersey icon edition black 1398/02/30 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.healthybodsquad.net/Shoes_1/nikeid-kd-7-wild-west-another-coloroway-for-the-rotation ">nikeid kd 7 wild west another coloroway for the rotation</a><a href="http://www.healthybodsquad.net/Shoes_10/air-max-90-space-toddler ">air max 90 space toddler</a><a href="http://www.healthybodsquad.net/Shoes_11/jordans-retro-9-size-7 ">jordans retro 9 size 7</a><a href="http://www.healthybodsquad.net/Shoes_12/nike-nike-dunk-sky-hi-essential-white-wedge-sneakers ">nike nike dunk sky hi essential white wedge sneakers</a>
[url=http://www.bashninja.net/MNS_38/san-antonio-spurs-darrun-hilliard-fanatics-branded-youth-fast-break-player-jersey-icon-edition-black]san antonio spurs darrun hilliard fanatics branded youth fast break player jersey icon edition black[/url]
2012 nike air max orange and black 2012 nike air max 360 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.grayharperevents.com/39/nike-foamposite-black-sky-blue ">nike foamposite black sky blue</a><a href="http://www.grayharperevents.com/4/white-adidas-cap ">white adidas cap</a><a href="http://www.grayharperevents.com/40/air-jordan-retro-green-glows-air-jordan-retro-green ">air jordan retro green glows air jordan retro green</a><a href="http://www.grayharperevents.com/5/air-jordan-1-2016-bred ">air jordan 1 2016 bred</a>
2012 nike air max orange and black 2012 nike air max 360 http://www.marcomediasolutions.com/9/2012-nike-air-max-orange-and-black-2012-nike-air-max-360
air max 1 pack 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.sop-medical.com/24/womens-nike-air-max-90-lunar-c3.0-running-shoes ">womens nike air max 90 lunar c3.0 running shoes</a><a href="http://www.sop-medical.com/25/23-infrared-jordan-6 ">23 infrared jordan 6</a><a href="http://www.sop-medical.com/26/adidas-originals-zx-zero-colorways ">adidas originals zx zero colorways</a><a href="http://www.sop-medical.com/27/nike-free-run-5.0-volt-womens ">nike free run 5.0 volt womens</a>
air max 1 pack http://www.igoexchange.com/14/air-max-1-pack
mens nike free flyknit 5.0 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.medellinsobreruedas.com/24/pas-cher-nike-air-max-2013-femme-noir-metallic-silver-en-ligne-chaussures ">pas cher nike air max 2013 femme noir metallic silver en ligne chaussures</a><a href="http://www.medellinsobreruedas.com/25/air-max-2011-lilt-air-max-2011-reviews ">air max 2011 lilt air max 2011 reviews</a><a href="http://www.medellinsobreruedas.com/26/air-max-names ">air max names</a><a href="http://www.medellinsobreruedas.com/27/womens-nike-purple-air-force-1-low-trainers ">womens nike purple air force 1 low trainers</a>
mens nike free flyknit 5.0 http://www.einar-willumsen.com/30/mens-nike-free-flyknit-5.0
jordan m9 size 15 size 15 shoes 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.carasebokas.com/31/where-online-can-i-buy-cheap-jordans-size-6.5 ">where online can i buy cheap jordans size 6.5</a><a href="http://www.carasebokas.com/32/jordans-in-pink-and-white ">jordans in pink and white</a><a href="http://www.carasebokas.com/33/nike-air-max-90-white-qs-nike-air-max ">nike air max 90 white qs nike air max</a><a href="http://www.carasebokas.com/34/nike-gym-bags-womens ">nike gym bags womens</a>
jordan m9 size 15 size 15 shoes http://www.exlcompany.com/23/jordan-m9-size-15-size-15-shoes
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.