تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - نماز، مُهره بی بدیل انتظار
نماز، مُهره بی بدیل انتظار
نظرات |

حضرت مهدی علیه السلام فرمودند: «هیچ چیز مانند نماز، بینی شیطان را به خاک نمی مالد»؛ و بنظر آیة الله بهجت (ره)، یکی از راههای اصلاح نماز، توسل جدّی در حال شروع نماز به حضرت ولی عصر علیه السلام است.

کسی نیست که شیعه باشد و در دل آرزو نکند از یاران ابرمرد زمان خود، حضرت ولی عصر علیه السلام باشد. ایشان دو گونه اصحاب دارند: اصحاب خاص که از یاران درجه یک و فرماندهان ارشد حکومت او در سطح جهان محسوب می شوند؛ و دیگری اصحاب عام هستند که گرچه توان بالای خدمت رسانی به جامعه جهانی را همچون گروه اول ندارند اما شیعه حضرت مهدی علیه السلام هستند و تا جایی که فهم و درک و قدرت عملی داشته باشند درصدد ایجاد رضایت اویند. عمده این رضایت با پارسایی و انجام فرامین الهی صورت می پذیرد. به عبارتی بندگان با اجتناب از هر آنچه موجب دوری از قرب خداوند تبارک و تعالی می شود و اقبال به هر آنچه موجبات قرب به او را فراهم می کند مرضی خداوند می شوند. در روایتی از امام ششم حضرت صادق علیه السلام آمده است: «من سرّ اَن یَکون مِن اصحاب القائم فلینتظر و مَن یعمل بالورع...»؛ هر کس خوش دارد از یاران قائم علیه السلام باشد باید منتظر باشد و پارسایی پیشه کند.

آنچه ما را به امام خویش نزدیک می کند

یکی از مهمترین افعالی که در پارسا شدن انسان نقش دارد "نماز" است. حضرت مهدی علیه السلام فرموده است: «هیچ چیز مانند نماز، بینی شیطان را به خاک نمی مالد».(2) این حدیث انسان را به یاد این آیه شریفه می اندازد که «إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَر» (عنکبوت: 45) به نظر می رسد به خاک مالیدن بینی شیطان زمانی محقق می شود که بنده ای از فحشاء و منکر دوری گزیند. مؤید این کلام روایتی است که از امام علی علیه السلام به ما رسیده است که فرمود: «وقتی که بنده ای سجده می کند ابلیس فریاد می زند وای بر من! او اطاعت کرد ولی من معصیت کردم، او سجده کرد و من از این عمل سرباز زدم.»(3)

ممکن نیست کسی به ولیّ زمان خود در امر الهی توسل بجوید و ایشان به درخواست او پاسخ ندهد بنده ای که نیت نمازگزاری دارد در واقع می خواهد بندگی خود را در مقابل خالق به منصه ظهور برساند و در این راه عبد کامل زمانه، دست عبدهای در راه صعود را خواهد گرفت تا در سفر روحانی نماز به حقیقت نماز نزدیکتر شود

علاوه بر این، نماز ستون دین است طوری که اگر ستون خیمه دین بیفتد دینداری نیز آسیب جدی می بیند و شخصی که حافظ ستون دین خویش نباشد نمی تواند خود را در جرگه اصحاب امام زمان علیه السلام بشمارد زیرا به بیان حضرت برخی کم خردان شیعه، دینداری شان از بال پشه سست تر است و ما را آزرده می کنند. (4)
در حالی که در کلام مبارکی فرموده اند: «هر یک از شما باید کاری کند که با آن به محبت ما نزدیک شود» و  یا در بیان شریف دیگری فرموده اند: « گرایش خود به ما را با دوست داشتن سنت روشن همراه کنید.»(5) به طور قطع نمازگزاردن یکی از کارهایی است که ما را به محبت حضرت نزدیک می کند. همچنین  «نماز» از دستورات موکد الهی است. که اقدام به آن گرایش ما به امام مهدی علیه السلام را بیشتر نشان می دهد.

اسرار نماز یک منتظر واقعی

هر چیزی در این عالم مُلک، دارای ملکوتی در عوالم دیگر است، نماز هم یک ملکوت دارد. نماز از آن جهت که مجموعه ای از حرکتها و سکونها و گفتارها و رفتارهای جانحه و جارحه است، دارای اسراری است همچون قرآن که مجموعه ای از حروف و حرکاتی است که ظاهر اعتباری آن را تشکیل داده اما دارای باطنی حقیقی است که «امّ الکتاب» است.
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در شب معراج ملکوت نماز را مشاهده کرد و در واقع از اسرار نماز با خبر شد؛ اسرار تطهیر، استقبال به کعبه، اذان و اقامه، قیام، نیت، تکبیرات، قرائت، استعاذه، رکوع و سجود. مثلا سرّ «اقامه» نماز این است که با ذکر آن، ملائکة الله جمع می شوند. در روایت است: «چون فردی اذان و اقامه بگوید دو صف از ملائکه پشت سرش نماز می گزارند، و اگر اقامه بگوید بدون اذان، یک صف از ملائکه پشت سرش به نماز می ایستند.» در مورد سرً «سلام» فرموده اند: «سلام در پایان نماز، امان است یعنی هر کس آن را با خشوع قلبی در مقابل خدا به جای آورد، از بلای دنیا و عذاب آخرت برکنار است. و همچنین حق سلام این است که دل و عقلت از گزند و آسیب خودت در سلامت باشد و آنها را به تیرگی گناهان آلوده نکنی و باید فرشتگان نگهبانت را سلامت بداری، آنها را نیازاری و با بدرفتاری آنها را از خود نترسانی و...». اسرار نماز حتی در نمازهای کوتاه مسافر و نماز بیماری که قادر بر گفتار و رفتار نمی باشد و نیز غریقی که فقط با اشاره مژه و انبعاث دل نماز می گزارد وجود دارد.
اوج راز نماز «شهود خداوند» است که در باطن نمازگزار رخ می دهد به همین دلیل صحت نماز به «نیّت» است و «نیّت» برانگیخته شدن روح انسان از خَلق به سوی حق است. نمازگزاری که اسرار نماز را می فهمد و به آن عمل می کند در واقع مظهر درک و فعل حق می شود به گونه ای که هیچ باطلی در فهم و عمل او راه ندارد. لذا ممکن است نوک شکسته تیری را از پای نمازگزار در حال سجده خارج کنند و احساس درد نکند زیرا خلاف حضور قلب است؛ اما از طرفی ناله مستمندی را در حال رکوع بشنود و انگشتر خویش به او صدقه دهد. این کار نیز خلاف حضور قلب نیست زیرا در حال انجام کاری است که رضایت حق را در پی دارد.

راه کنترل دلی که بر یک شاخه بند نمی شود

نماز ستون دین است طوری که اگر ستون خیمه دین بیفتد دینداری نیز آسیب جدی می بیند و شخصی که حافظ ستون دین خویش نباشد نمی تواند خود را در جرگه اصحاب امام زمان علیه السلام بشمارد زیرا به بیان حضرت برخی کم خردان شیعه، دینداری شان از بال پشه سست تر است و ما را آزرده می کنند

آنچه مانع طریق وصول به مقام قرب در نماز می شود و انسان را از حق منصرف می کند و از لذت مناجات با خداوند تبارک و تعالی محروم می کند «حبّ دنیا در قلب است». قلب مانند پرنده ای است که دائما از شاخه ای به شاخه ای پرواز می کند. وقتی حبّ دنیا در قلب باشد پرنده قلب به شاخه های آن متعلق می شود. اگر با مجاهدت و تفکر در عواقب آن و تدبر در حالات اولیای خدا درخت حبّ دنیا را قطع کند، قلب ساکن و مطمئن می شود و حضور قلب در نماز برای او آسان می شود.
بعد از کاهش اشتغالات قلبی باید اشتغالات خارجی را نیز تا حد ممکن کم کند. مثلا از توجه و التفات به اطراف، خود را نهی کند با ریش و انگشتان خود بازی نکند حالت خواب آلود نداشته باشد، به حرفهای اطرافیان گوش نکند و... .
شخصی که فکرش به اندک چیزی که چشمش می بیند یا گوشش می شنود منحرف می شود باید چشمهای خود را ببندد یا در خانه تاریکی نماز بخواند یا آن که مقابل خود چیزی نگذارد که جلب نظر کند یا نزدیک دیواری بایستد که چشم انداز نداشته باشد. (6)
یکی دیگر از اسباب حضور قلب در نماز را از بیانات مرحوم آیة الله بهجت می توان استفاده کرد. ایشان فرمودند: یکی از راههای اصلاح نماز توسل جدّی در حال شروع نماز به حضرت ولی عصر علیه السلام است.
ممکن نیست کسی به ولیّ زمان خود در امر الهی توسل بجوید و ایشان به درخواست او پاسخ ندهد بنده ای که نیت نمازگزاری دارد در واقع می خواهد بندگی خود را در مقابل خالق به منصه ظهور برساند و در این راه عبد کامل زمانه، دست عبدهای در راه صعود را خواهد گرفت تا در سفر روحانی نماز به حقیقت نماز نزدیکتر شود.

پی نوشت:
1) بحارالانوار ، ج 52، ص 140
2) همان، ج 53، ص .182
3) همان، ج 82، ص 233.
4) همان، ج 25، ص 266.
5) همان، ج 53، ص 173
6) برگرفته از کتاب "سرالصلوه امام خمینی (ره)":: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/09/26
زمان : 09:32 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
gamefly free trial 2019 coupon 1398/03/20 03:51 ب.ظ
After looking at a handful of the blog posts on your web page, I really like your technique of writing a blog.

I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
Take a look at my website as well and let me know your opinion.
free ps4 games 1398/03/17 09:35 ب.ظ
Wonderful, what a web site it is! This blog gives helpful information to us, keep it up.
how to download minecraft 1398/02/27 02:06 ب.ظ
Howdy I am so delighted I found your weblog, I really found
you by mistake, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am here
now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all round interesting blog
(I also love the theme/design), I don't have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read a
lot more, Please do keep up the fantastic job.
Maglia chelsea 1398/02/19 09:10 ب.ظ
My family members all the time say that I am wasting my time here at
web, except I know I am getting knowledge all the time by reading such fastidious articles.
Maglia chelsea
http://www.siv-marsens.ch/node/351 1398/02/4 04:39 ب.ظ
グッチコピー,エルメスコピー,シャネルコピーを初め世界中有名なスーパーコピーブランドを激安で通販しております。
tinyurl.com 1398/01/21 05:42 ب.ظ
Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you're speaking approximately!

Bookmarked. Kindly also discuss with my web site =).

We may have a hyperlink trade contract between us
minecraft 1398/01/20 08:16 ق.ظ
Today, I went to the beach front with my kids.

I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put
the shell to her ear and screamed. There was a
hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
minecraft 1398/01/18 06:17 ق.ظ
Really no matter if someone doesn't know after that its up to other people that they will
assist, so here it happens.
tinyurl.com 1398/01/16 10:35 ق.ظ
Hello! Quick question that's completely off topic. Do
you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4.
I'm trying to find a theme or plugin that might be
able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share.
Thanks!
mens nike free flyknit 4.0 pink red 1397/08/17 10:45 ق.ظ
<a href="http://www.britishcanyoningassociation.top/31/nike-air-max-leather-woman-neutral ">nike air max leather woman neutral</a><a href="http://www.britishcanyoningassociation.top/32/nike-free-5.0-light-aqua ">nike free 5.0 light aqua</a><a href="http://www.britishcanyoningassociation.top/33/air-jordan-7-black ">air jordan 7 black</a><a href="http://www.britishcanyoningassociation.top/34/cheap-adidas-crazy-explosive-2017-primeknit-navy-blue-cheap ">cheap adidas crazy explosive 2017 primeknit navy blue cheap</a>
mens nike free flyknit 4.0 pink red http://www.phimsetnhat.top/8/mens-nike-free-flyknit-4.0-pink-red
nike x free trainer 5.0 1397/08/17 10:45 ق.ظ
<a href="http://www.software12free.top/20/jordan-23-degrees ">jordan 23 degrees</a><a href="http://www.software12free.top/21/latest-michael-jordan-sneakers ">latest michael jordan sneakers</a><a href="http://www.software12free.top/22/nike-free-run-2-triple-black-nike-free-run-2-triple-black-reflective-black-metallic-silver-537732 ">nike free run 2 triple black nike free run 2 triple black reflective black metallic silver 537732</a><a href="http://www.software12free.top/23/new-balance-547-grey-silver-pink ">new balance 547 grey silver pink</a>
nike x free trainer 5.0 http://www.walmsleyfineartadvisory.top/35/nike-x-free-trainer-5.0
marcus jordan whitney young high air jordan 2 pe 1397/08/17 10:44 ق.ظ
<a href="http://www.bodasjerez.top/20/air-jordan-4-iv-black-cement-grey-countdown-pack-4-19 ">air jordan 4 iv black cement grey countdown pack 4 19</a><a href="http://www.bodasjerez.top/21/nike-roshe-green-womens ">nike roshe green womens</a><a href="http://www.bodasjerez.top/22/flight-45-jordans-pink-and-white ">flight 45 jordans pink and white</a><a href="http://www.bodasjerez.top/23/purple-black-and-white-jordan-flights ">purple black and white jordan flights</a>
marcus jordan whitney young high air jordan 2 pe http://www.brightbeginningsnurseryltd.top/5/marcus-jordan-whitney-young-high-air-jordan-2-pe
mens salomo s lab xt yellow orange 1397/08/17 10:44 ق.ظ
<a href="http://www.davidcrawfordpa.top/24/air-max-09-sale ">air max 09 sale</a><a href="http://www.davidcrawfordpa.top/25/nike-neon-shoes-air-max-90 ">nike neon shoes air max 90</a><a href="http://www.davidcrawfordpa.top/26/jordan-12-made-in-taiwan-made-in-taiwan-products-suppliers ">jordan 12 made in taiwan made in taiwan products suppliers</a><a href="http://www.davidcrawfordpa.top/27/nike-air-force-1-low-black-jd ">nike air force 1 low black jd</a>
mens salomo s lab xt yellow orange http://www.ankaraultrason.top/19/mens-salomo-s-lab-xt-yellow-orange
nike air max 95 skull nike air max 1397/08/17 10:44 ق.ظ
<a href="http://www.edenreligiousfacilities.top/13/nike-kobe-viii-system-pit-viper ">nike kobe viii system pit viper</a><a href="http://www.edenreligiousfacilities.top/14/all-black-jordan-9-2015 ">all black jordan 9 2015</a><a href="http://www.edenreligiousfacilities.top/15/cheap-nike-air-max-97-ultra-17-triple-black-for-sale ">cheap nike air max 97 ultra 17 triple black for sale</a><a href="http://www.edenreligiousfacilities.top/16/mens-adidas-springblade-pro-black-adidas-springblade-pro-7-men-black-blue-silver ">mens adidas springblade pro black adidas springblade pro 7 men black blue silver</a>
nike air max 95 skull nike air max http://www.botelhostudios.top/31/nike-air-max-95-skull-nike-air-max
nike air jordan 1 retro low nike air jordan 1 low 1397/08/17 10:44 ق.ظ
<a href="http://www.espatrick.top/13/nike-kobe-10-elite-high-team ">nike kobe 10 elite high team</a><a href="http://www.espatrick.top/14/plum-fog-coats-the-nike-air-max-plus-satin ">plum fog coats the nike air max plus satin</a><a href="http://www.espatrick.top/15/jordan-retro-3-1988-size-15-air-jordan-retro-3-1988 ">jordan retro 3 1988 size 15 air jordan retro 3 1988</a><a href="http://www.espatrick.top/16/jordan-7-vii-retro-gold-black-air-jordan-7-vii-retro-olympic ">jordan 7 vii retro gold black air jordan 7 vii retro olympic</a>
nike air jordan 1 retro low nike air jordan 1 low http://www.1stockproject.top/19/nike-air-jordan-1-retro-low-nike-air-jordan-1-low
retro air jordan free shipping 1397/08/17 10:43 ق.ظ
<a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/1/air-jordan-upcoming-retro ">air jordan upcoming retro</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/10/mens-supra-bleeker-yellow-orange ">mens supra bleeker yellow orange</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/11/nike-hyperdunks-2013 ">nike hyperdunks 2013</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/12/nike-hyperdunk-2016-elite ">nike hyperdunk 2016 elite</a>
retro air jordan free shipping http://www.labrevenne.top/37/retro-air-jordan-free-shipping
womens air jordan retro 7 purple white 1397/08/17 10:42 ق.ظ
<a href="http://www.benenden-extra.top/13/air-jordan-force-9-ajf-9-fusion-white-red ">air jordan force 9 ajf 9 fusion white red</a><a href="http://www.benenden-extra.top/14/nike-air-jordan-gear ">nike air jordan gear</a><a href="http://www.benenden-extra.top/15/nike-hypershift-university-red-black ">nike hypershift university red black</a><a href="http://www.benenden-extra.top/16/air-jordan-after-game-black-purple ">air jordan after game black purple</a>
womens air jordan retro 7 purple white http://www.lescreationsdevulcain.top/40/womens-air-jordan-retro-7-purple-white
purple jordan 11 1397/08/3 08:22 ق.ظ
<a href="http://www.hospitaloperation.net/13/nike-air-max-liberty-buy ">nike air max liberty buy</a><a href="http://www.hospitaloperation.net/14/jordan-23-degrees-black-air-jordan-23-degrees ">jordan 23 degrees black air jordan 23 degrees</a><a href="http://www.hospitaloperation.net/15/leopard-print-jordans-13-size-8-jordans-13-size-7 ">leopard print jordans 13 size 8 jordans 13 size 7</a><a href="http://www.hospitaloperation.net/16/nike-soccers-shoes-blue-black ">nike soccers shoes blue black</a>
[url=http://www.grantdevelopers.club/8/purple-jordan-11]purple jordan 11[/url]
nike mens power max tb basketball shoe 1397/08/3 08:21 ق.ظ
<a href="http://www.orthodontiste-paris.net/1/size-6-free-max-janoski ">size 6 free max janoski</a><a href="http://www.orthodontiste-paris.net/10/air-jordan-1-retro-phat-premier-green ">air jordan 1 retro phat premier green</a><a href="http://www.orthodontiste-paris.net/11/chaussures-nike-air-max-90-ultra-br-fou-prix-rouge-noir-blanc ">chaussures nike air max 90 ultra br fou prix rouge noir blanc</a><a href="http://www.orthodontiste-paris.net/12/nike-lunar-force-1-duckboot-mens ">nike lunar force 1 duckboot mens</a>
[url=http://www.ilmarecheunisce.club/34/nike-mens-power-max-tb-basketball-shoe]nike mens power max tb basketball shoe[/url]
womens nike dunks high air jordan apparel for cheap 1397/08/3 08:21 ق.ظ
<a href="http://www.akikohayashi.net/17/buy-burgundy-air-max-90-buy-air-max-90-hyperfuse ">buy burgundy air max 90 buy air max 90 hyperfuse</a><a href="http://www.akikohayashi.net/18/nike-air-max-2016-womens-silver-green ">nike air max 2016 womens silver green</a><a href="http://www.akikohayashi.net/19/nike-zoom-pegasus-33-4e ">nike zoom pegasus 33 4e</a><a href="http://www.akikohayashi.net/2/air-jordan-heels-size-11 ">air jordan heels size 11</a>
[url=http://www.soliddesignsolutions.club/32/womens-nike-dunks-high-air-jordan-apparel-for-cheap]womens nike dunks high air jordan apparel for cheap[/url]
nike blazer gold silver 1397/08/3 08:21 ق.ظ
<a href="http://www.ltcdesigngroup.net/35/nike-dunk-sky-hi-doernbecher-wedge-kiras-nike-x-doernbecher-dunk-sky-hi-size-6 ">nike dunk sky hi doernbecher wedge kiras nike x doernbecher dunk sky hi size 6</a><a href="http://www.ltcdesigngroup.net/36/cheap-air-jordan-6-olympic-buy-air-jordan-6-olympic ">cheap air jordan 6 olympic buy air jordan 6 olympic</a><a href="http://www.ltcdesigngroup.net/37/nike-air-max-90-warhawk-for-sale-nike-air-max-90-armed-forces ">nike air max 90 warhawk for sale nike air max 90 armed forces</a><a href="http://www.ltcdesigngroup.net/38/adidas-windbreaker-kids ">adidas windbreaker kids</a>
[url=http://www.jseinternet.net/35/nike-blazer-gold-silver]nike blazer gold silver[/url]
nike blazer low blue grey 1397/08/3 08:20 ق.ظ
<a href="http://www.blackwallhire.net/17/adidas-stan-smith-blanc-vapour-steel ">adidas stan smith blanc vapour steel</a><a href="http://www.blackwallhire.net/18/nike-air-max-90-cbf-black-ostrich ">nike air max 90 cbf black ostrich</a><a href="http://www.blackwallhire.net/19/nike-kyrie-2-nba-finals ">nike kyrie 2 nba finals</a><a href="http://www.blackwallhire.net/2/new-supra-sport-and-skytop ">new supra sport and skytop</a>
[url=http://www.eufunding2014-2020.net/15/nike-blazer-low-blue-grey]nike blazer low blue grey[/url]
nike lunar control 4 golfwrx 1397/08/2 07:16 ق.ظ
<a href="http://www.tenantliabilitycoverage.club/13/youth-nike-lebron-8-shoes-air-jordan-retro-11-red-october ">youth nike lebron 8 shoes air jordan retro 11 red october</a><a href="http://www.tenantliabilitycoverage.club/14/xmas-soccer ">xmas soccer</a><a href="http://www.tenantliabilitycoverage.club/15/nike-kobe-9-womens-gold-white ">nike kobe 9 womens gold white</a><a href="http://www.tenantliabilitycoverage.club/16/air-max-plus-classique-noir-sliver ">air max plus classique noir sliver</a>
nike lunar control 4 golfwrx http://www.mercurytraining.club/36/nike-lunar-control-4-golfwrx
size 14 jordans retro 10 powder blue 1397/08/2 07:14 ق.ظ
<a href="http://www.drainsolvers.club/28/air-jordan-4-ginger ">air jordan 4 ginger</a><a href="http://www.drainsolvers.club/29/nike-lunarglide-6-colorways-nike-lunarglide-6-volt-black ">nike lunarglide 6 colorways nike lunarglide 6 volt black</a><a href="http://www.drainsolvers.club/3/air-jordan-retro-5-yellow-green ">air jordan retro 5 yellow green</a><a href="http://www.drainsolvers.club/30/nike-air-presto-skull-mens-pink ">nike air presto skull mens pink</a>
size 14 jordans retro 10 powder blue http://www.ichweissalles.net/16/size-14-jordans-retro-10-powder-blue
air jordan 6 golden 1397/08/2 07:14 ق.ظ
<a href="http://www.auroraitconsulting.net/35/nike-free-run-3-5.0-beige ">nike free run 3 5.0 beige</a><a href="http://www.auroraitconsulting.net/36/nike-air-footscape-magista-flyknit-midnight-turquoise ">nike air footscape magista flyknit midnight turquoise</a><a href="http://www.auroraitconsulting.net/37/nike-air-max-2017-womens-grey-gold ">nike air max 2017 womens grey gold</a><a href="http://www.auroraitconsulting.net/38/2015-boys-nike-air-max ">2015 boys nike air max</a>
air jordan 6 golden http://www.bk-kaltern.net/10/air-jordan-6-golden
2016 air jordan 2 radio raheem 1397/08/2 07:14 ق.ظ
<a href="http://www.marraair.net/20/air-jordan-retro-3-true-blue-2014 ">air jordan retro 3 true blue 2014</a><a href="http://www.marraair.net/21/womens-nike-free-5-0-v4-pale-red-white-511281-606 ">womens nike free 5 0 v4 pale red white 511281 606</a><a href="http://www.marraair.net/22/air-max-renegades ">air max renegades</a><a href="http://www.marraair.net/23/air-jordan-4-black-and-white ">air jordan 4 black and white</a>
2016 air jordan 2 radio raheem http://www.outdoorchaircushions.net/2/2016-air-jordan-2-radio-raheem
minecraft 1397/07/15 07:09 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It truly useful &
it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.
What do you do for a sore Achilles tendon? 1396/06/16 07:37 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I've truly enjoyed surfing around your
blog posts. After all I will be subscribing to your feed
and I hope you write again soon!
http://lonafeher.hatenablog.com/ 1396/05/21 03:53 ب.ظ
It's going to be finish of mine day, but before end I am reading this enormous post to
improve my experience.
How long does Achilles tendonitis last for? 1396/05/17 10:00 ق.ظ
Does your site have a contact page? I'm having trouble
locating it but, I'd like to send you an email.
I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to
seeing it grow over time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.