تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - کلیدی برای خوشبختی در زندگی !
کلیدی برای خوشبختی در زندگی !
نظرات |

نهاد خانواده بسیار مورد تاکید اسلام است و برای استحکام و دوام آن هر توصیه ایی که می توانسته کرده است. در ذیل همین آیه در تفسیر گرانقدر نمونه چنین آمده است.

یکی از عوامل افزایش چشم گیر طلاق در جامعه امروز ما به عدم تحمل و صبر است. معروف است که امام خمینی (ره) توصیه شان به همه زوج هایی که برای جاری کردن صیغه عقد خدمت ایشان می رسیدند می فرمودند: بروید و با هم بسازید.

مقام معظم رهبری (دام ظله) در توصیه خود به زوج های جوان چنین توصیه میفرمایند: من یک وقت خدمت امام رفتم. ایشان می خواستند خطبه ی عقدی را بخوانند، تا من را دیدند گفتند: شما بیا طرف عقد بشو! ایشان بر خلاف ما که طول و تفصیل می دهیم و حرف می زنیم، عقد را اوّل می خواندند، بعد دو سه جمله ای کوتاه صحبت می کردند. من دیدم ایشان پس از اینکه عقد را خواندند، رویشان را به دختر و پسر کردند و گفتند:« بروید با هم بسازید.»
من فکر کردم دیدم که ما این همه حرف می زنیم، اما کلام امام (ره) در همین یک جمله بروید و با هم بسازید خلاصه می شود! (1)
این از آن جاهایی است که سازش و کوتاه آمدن خوب است. (2)
پس اصلی ترین عامل برای بقا و استحکام زندگی صبر و سازگاری است. زن و مرد نباید به طرف دیگر به چشم یک فرشته نگاه کنند بلکه باید توقعات خود را پایین آورده و به طرف مقابل حق اشتباه کردن بدهند. در اسلام صبر و خوش اخلاقی زن در برابر بد اخلاقی شوهر جهاد شمرده شده است.
عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ كَتَبَ عَلَى الرِّجَالِ الْجِهَادَ وَ عَلَى النِّسَاءِ الْجِهَادَ فَجِهَادُ الرَّجُلِ أَنْ یَبْذُلَ مَالَهُ وَ دَمَهُ حَتَّى یُقْتَلَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ جِهَادُ الْمَرْأَةِ أَنْ تَصْبِرَ عَلَى مَا تَرَى مِنْ أَذَى زَوْجِهَا وَ غَیْرَتِه.(3)
عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنْ عَلِیِّ بْنِ حَسَّانَ عَنْ مُوسَى بْنِ بَكْرٍ عَنْ أَبِی إِبْرَاهِیمَ ع قَالَ: جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ.(4) 
قرآن کریم در آیه 19 سوره نساء می فرماید: یَأَایُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا یحِلُّ لَكُمْ أَن تَرِثُواْ النِّسَاءَ كَرْهًا  وَ لَا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُواْ بِبَعْضِ مَا ءَاتَیْتُمُوهُنَّ إِلَّا أَن یَأْتِینَ بِفَاحِشَةٍ مُّبَیِّنَةٍ  وَ عَاشرِوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًا وَ یجَعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرْا كَثِیرًا.
در این آیه از قرآن کریم به مومنان دستور داده است که با همسرانتان معاشرتی به معروف داشته باشد علامه طباطبایی (ره) در ذیل این آیه معاشرت به معروف را چنین معنا می نمایند: كلمه (معروف) به معناى هر امرى است كه مردم در مجتمع خود آن را بشناسند، و آن را انكار نكنند، و بدان جاهل نباشند، و چون دستور به معاشرت كردن با زنان را مقید فرمود به قید (معروف) قهرا معناى امر به معاشرت با زنان معاشرتى است كه در بین مامورین به این امر یعنى مسلمانان معروف باشد.

مقام معظم رهبری به زوج های جوان توصیه می نمایند که :دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آنها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت

و معاشرتى كه از نظر مردان معروف و شناخته شده، و در بین آنها متعارف است، این است كه یك فرد از جامعه، جزئى باشد مقوم جامعه، یعنى در تشكیل جامعه دخیل باشد، و دخالتش مساوى باشد با دخالتى كه سایر اعضا دارند، و در نتیجه تاثیرش در بدست آمدن غرض تعاون و همكارى عمومى به مقدار تاثیر سایر افراد باشد، و بالآخره همه افراد مورد این تكلیف قرار گیرند كه هر یك كارى را كه در وسع و طاقت دارد و جامعه نیازمند محصول آن كار است انجام دهند، و آنچه از محصول كارش مورد نیاز خودش است، به خود اختصاص دهد، و ما زاد را در اختیار سایر افراد جامعه قرار داده، در مقابل از مازاد محصول كار دیگران آنچه لازم دارد بگیرد، این آن معاشرتى است كه در نظر افراد جامعه معروف است، و اما اگر یك فرد از جامعه غیر این رفتار كند- و معلوم است كه غیر این تنها یك فرض دارد- و آن این است كه دیگران به او ستم كنند و استقلال او در جزئیت براى جامعه را باطل نموده، تابع و غیر مستقل سازند، به این معنا كه دیگران از حاصل كار او بهره مند بشوند، ولى او از حاصل كار دیگران بهره اى نبرد، و شخص او را مورد استثنا قرار دهند. (5)
همانظور که مشاهده می نماییم در دین مبین اسلام به اخلاق خوب داشتن با خانواده بسیار تاکید شده است. نهاد خانواده بسیار مورد تاکید اسلام است و برای استحکام و دوام آن هر توصیه ایی که می توانسته کرده است. در ذیل همین آیه در تفسیر گرانقدر نمونه چنین آمده است:
با جمله وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ دستور معاشرت شایسته و رفتار انسانى مناسب با زنان را صادر مى كند، و بدنبال آن اضافه مى نماید فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسى أَنْ تَكْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیْراً كَثِیراً یعنى حتى اگر بجهاتى از همسران خود رضایت كامل نداشته باشید و بر اثر امورى آنها در نظر شما ناخوش آیند باشند، فورا تصمیم به جدایى و یا بد رفتارى نگیرید و تا آنجا كه در قدرت دارید مدارا كنید" زیرا ممكن است شما در تشخیص خود گرفتار اشتباه شده باشید، و آنچه را نمى پسندید خداوند در آن خیر و بركت و سود فراوانى قرار داده باشد" بنا بر این تا كارد به استخوان شما نرسد سزاوار است معاشرت به معروف و رفتار شایسته را ترك نكنید بخصوص اینكه بسیار مى شود كه همسران درباره یكدیگر گرفتار سوء ظن هاى بى دلیل و حب و بغض هاى بى جهت مى گردند و قضاوتهاى آنها در این حال غالبا نادرست مى باشد، تا آنجا كه خوبى ها در نظرشان بدى و بدى ها در نظرشان خوبى جلوه مى كند، ولى با گذشت زمان و مدارا كردن، تدریجا حقایق آشكار مى شود .(6)
پس در واقع زوجین هنگامیکه به این نتیجه رسیدند که می توانند با یکدیگر خوشبخت شوند و وارد زندگی شدند دیگر تا حد امکان باید چشم خود را بر روی ناملایمات زندگی ببندند و صبر پیشه کنند چرا که خدا در قرآن کریم وعده داده است که فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًا وَ یجَعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرْا كَثِیرًا.
مقام معظم رهبری به زوج های جوان توصیه می نمایند که: دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آنها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت .(7) آدم، اول که نگاه می کند، همه اش حُسن است. بعد که وارد می شود اخلاقیّاتی هست، نقایص و کمبودهایی هست، ضعفهایی وجود دارد که به تدریج در یکدیگر کشف می کنند. اینها نباید موجب سردی بشود. باید با این کمبودها ساخت، چون بالاخره مردِ ایده آل بی عیب و زنِ ایده آل بی عیب در هیچ کجای عالم پیدا نمی شود. (8)
به امید آنکه با رهنمودهایی که از آیات و روایات و کلام عالمان بزرگ کسب می کنیم، زندگی ای سرشار از محبت و آرامشی داشته باشیم.

پی نوشت ها:
1-خطبه ی عقد مورخه ی 1370/4/20
2-خطبه عقد مورخه ی 1376/4/31
3-طبرسى، حسن بن فضل، مكارم الأخلاق، 1جلد، الشریف الرضى - قم، چاپ: چهارم، 1412 ق / 1370 ش.

4-كلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الكافی (ط - الإسلامیة)، 8جلد، دار الكتب الإسلامیة - تهران، چاپ: چهارم
5-ترجمه المیزان، ج 4، ص: 405
6-تفسیر نمونه، ج 3، ص: 321
7-خطبه ی عقد مورخه ی 1376/9/6
8-خطبه ی عقد مورخه ی 1378/1/24:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/09/24
زمان : 08:25 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
nike lunar flyknit htm limited edition 1397/10/16 06:10 ب.ظ
<a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/35/nike-free-run-4.0-womens-blue-silver ">nike free run 4.0 womens blue silver</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/36/adidas-superstar-black-leopard ">adidas superstar black leopard</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/37/nike-kobe-9-womens-sky-blue-white ">nike kobe 9 womens sky blue white</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/38/jordan-xi-gamma-blue-uk ">jordan xi gamma blue uk</a>
nike lunar flyknit htm limited edition http://www.marroquineriasosa.com/1/nike-lunar-flyknit-htm-limited-edition
adidas busenitz boost 10th anniversary 1397/10/16 06:09 ب.ظ
<a href="http://www.keepkeepagency.com/28/new-air-jordan-hydro-14-red-black-sandal ">new air jordan hydro 14 red black sandal</a><a href="http://www.keepkeepagency.com/29/nike-hyperdunk-2016-white-yellow ">nike hyperdunk 2016 white yellow</a><a href="http://www.keepkeepagency.com/3/air-jordan-6-toro-infrared-air-jordan-12 ">air jordan 6 toro infrared air jordan 12</a><a href="http://www.keepkeepagency.com/30/nike-air-max-reflective-run-spring-2015-nike-air-max-reflective-silver ">nike air max reflective run spring 2015 nike air max reflective silver</a>
adidas busenitz boost 10th anniversary http://www.davidsoncardiology.com/38/adidas-busenitz-boost-10th-anniversary
jordan xi gamma blue uk 1397/10/16 06:06 ب.ظ
<a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/24/air-jordan-phase-yellow ">air jordan phase yellow</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/25/roshe-slip-on-womens ">roshe slip on womens</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/26/orange-nike-air-max-97-nike-air-max-97-jacquard ">orange nike air max 97 nike air max 97 jacquard</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/27/nike-kd-ii-scoring-title ">nike kd ii scoring title</a>
jordan xi gamma blue uk http://www.acceleratedproductionservice.com/38/jordan-xi-gamma-blue-uk
new mens nike air zoom pegasus 32 black 749340 020 size 10 whats it worth 1397/10/16 06:06 ب.ظ
<a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/17/nike-air-jordan-1-high-strap ">nike air jordan 1 high strap</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/18/womens-nike-air-max-2016-white-red ">womens nike air max 2016 white red</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/19/nike-magista-obra-ii-fg-grass-green ">nike magista obra ii fg grass green</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/2/nike-air-force-1-lv8-mens-purple-white ">nike air force 1 lv8 mens purple white</a>
new mens nike air zoom pegasus 32 black 749340 020 size 10 whats it worth http://www.communitywestern.com/12/new-mens-nike-air-zoom-pegasus-32-black-749340-020-size-10-whats-it-worth
nike hypervenom phelon ii purple green black 1397/10/16 06:05 ب.ظ
<a href="http://www.precisioncustompainting.com/31/air-jordan-retro-12-september-10 ">air jordan retro 12 september 10</a><a href="http://www.precisioncustompainting.com/32/adidas-originals-hikelander-now-available ">adidas originals hikelander now available</a><a href="http://www.precisioncustompainting.com/33/hot-shot-gel-protection ">hot shot gel protection</a><a href="http://www.precisioncustompainting.com/34/nike-free-og-oregon ">nike free og oregon</a>
nike hypervenom phelon ii purple green black http://www.kanelsonlaw.com/20/nike-hypervenom-phelon-ii-purple-green-black
mens robbie russo arizona coyotes premier away jersey 1397/10/7 11:21 ب.ظ
<a href="http://www.plumpanasiankitchen.net/Shoes_1/mens-nike-air-huarache-light-pink ">mens nike air huarache light pink</a><a href="http://www.plumpanasiankitchen.net/Shoes_10/real-cheetah-print-13-jordans ">real cheetah print 13 jordans</a><a href="http://www.plumpanasiankitchen.net/Shoes_11/womens-asics-gel-kinsei-4-orange-red ">womens asics gel kinsei 4 orange red</a><a href="http://www.plumpanasiankitchen.net/Shoes_12/nike-lunar-ascend-hyperfuse-golf-shoes ">nike lunar ascend hyperfuse golf shoes</a>
mens robbie russo arizona coyotes premier away jersey http://www.studiopch.net/NHL_22/mens-robbie-russo-arizona-coyotes-premier-away-jersey
soccer shoe release dates 1397/10/7 11:21 ب.ظ
<a href="http://www.salonspawindsor.net/MNS_36/womens-denzel-valentine-45-chicago-bulls-red-jersey ">womens denzel valentine 45 chicago bulls red jersey</a><a href="http://www.salonspawindsor.net/MNS_37/mens-paul-verhaegh-12-netherlands-jersey ">mens paul verhaegh 12 netherlands jersey</a><a href="http://www.salonspawindsor.net/MNS_38/toddler-washington-nationals-majestic-red-alternate-cool-base-jersey ">toddler washington nationals majestic red alternate cool base jersey</a><a href="http://www.salonspawindsor.net/MNS_39/mens-xander-bogaerts-2-boston-red-sox-team-jersey ">mens xander bogaerts 2 boston red sox team jersey</a>
soccer shoe release dates http://www.academyofspeed.net/Shoes_11/soccer-shoe-release-dates
mens chase de leo anaheim ducks premier jersey 1397/10/7 11:21 ب.ظ
<a href="http://www.houzzdesign.net/NFL_28/youth-houston-texans-deandre-hopkins-nike-olive-salute-to-service-game-jersey ">youth houston texans deandre hopkins nike olive salute to service game jersey</a><a href="http://www.houzzdesign.net/NFL_29/baby-teamcolor-matt-haack-16-miami-dolphins-jersey ">baby teamcolor matt haack 16 miami dolphins jersey</a><a href="http://www.houzzdesign.net/NFL_30/baby-teamcolor-jarveon-williams-39-cincinnati-bengals-jersey ">baby teamcolor jarveon williams 39 cincinnati bengals jersey</a><a href="http://www.houzzdesign.net/NHL_21/mens-nic-petan-19-winnipeg-jets-breakaway-away-jersey ">mens nic petan 19 winnipeg jets breakaway away jersey</a>
mens chase de leo anaheim ducks premier jersey http://www.elisabethneville.net/NHL_21/mens-chase-de-leo-anaheim-ducks-premier-jersey
womens byron froese 42 montreal canadiens breakaway custom jersey 1397/10/7 11:20 ب.ظ
<a href="http://www.finallyhitched.net/Shoes_6/asics-gel-kinsei-5-purple ">asics gel kinsei 5 purple</a><a href="http://www.finallyhitched.net/Shoes_7/under-armour-curry-3-teal-review-on-feet-technology ">under armour curry 3 teal review on feet technology</a><a href="http://www.finallyhitched.net/Shoes_8/nike-air-max-90-classic-09-eu-blue-denim ">nike air max 90 classic 09 eu blue denim</a><a href="http://www.finallyhitched.net/Shoes_9/nike-air-max-87-20-dollar ">nike air max 87 20 dollar</a>
womens byron froese 42 montreal canadiens breakaway custom jersey http://www.biggergreen.net/NHL_23/womens-byron-froese-42-montreal-canadiens-breakaway-custom-jersey
nike jordan 5 retro oreo 1397/10/7 11:20 ب.ظ
<a href="http://www.anthonymetten.net/NHL_22/mens-andrei-svechnikov-37-carolina-hurricanes-premier-jersey ">mens andrei svechnikov 37 carolina hurricanes premier jersey</a><a href="http://www.anthonymetten.net/NHL_23/womens-radko-gudas-3-philadelphia-flyers-premier-away-jersey ">womens radko gudas 3 philadelphia flyers premier away jersey</a><a href="http://www.anthonymetten.net/NHL_24/mens-ryan-lomberg-56-calgary-flames-breakaway-player-jersey ">mens ryan lomberg 56 calgary flames breakaway player jersey</a><a href="http://www.anthonymetten.net/NHL_25/mens-travis-dermott-23-toronto-maple-leafs-authentic-jersey ">mens travis dermott 23 toronto maple leafs authentic jersey</a>
nike jordan 5 retro oreo http://www.primetimers.net/Shoes_17/nike-jordan-5-retro-oreo
nike blazer grey yellow 1397/10/7 11:20 ب.ظ
<a href="http://www.livemediasource.net/Shoes_20/six-ring-jordans-black-and-purple ">six ring jordans black and purple</a><a href="http://www.livemediasource.net/Shoes_3/air-max-90-limited-glow-gris-blanc-homme-ou-femme ">air max 90 limited glow gris blanc homme ou femme</a><a href="http://www.livemediasource.net/Shoes_4/nike-blazer-area-72-on-feet ">nike blazer area 72 on feet</a><a href="http://www.livemediasource.net/Shoes_5/adidas-superstar-black-women ">adidas superstar black women</a>
nike blazer grey yellow http://www.alphacipher.net/Shoes_4/nike-blazer-grey-yellow
mens legend cordy glenn 77 cincinnati bengals jersey 1397/10/7 11:20 ب.ظ
<a href="http://www.sleepinginsomniac.net/Shoes_20/nike-air-max-90-360-hybrid ">nike air max 90 360 hybrid</a><a href="http://www.sleepinginsomniac.net/Shoes_3/2017-adidas-nmd-r1-grey-pink-by3058-shoes-price-women-size-released ">2017 adidas nmd r1 grey pink by3058 shoes price women size released</a><a href="http://www.sleepinginsomniac.net/Shoes_4/air-max-1-blue-navy ">air max 1 blue navy</a><a href="http://www.sleepinginsomniac.net/Shoes_5/namenike-lebron-xiii-colorblackblack-hyper-orange-blue-lagoon-style807219-008-release-date11212015-price200-exclusivegr-detailed-photos ">namenike lebron xiii colorblackblack hyper orange blue lagoon style807219 008 release date11212015 price200 exclusivegr detailed photos</a>
mens legend cordy glenn 77 cincinnati bengals jersey http://www.rocket-farms.net/NFL_27/mens-legend-cordy-glenn-77-cincinnati-bengals-jersey
air jordan 3 iii air jordan 20 xx countdown package 1397/10/7 11:19 ب.ظ
<a href="http://www.winesandmakers.net/NFL_28/big-and-tall-elite-malik-jackson-97-jacksonville-jaguars-jersey ">big and tall elite malik jackson 97 jacksonville jaguars jersey</a><a href="http://www.winesandmakers.net/NFL_29/mens-game-brian-poole-34-atlanta-falcons-jersey ">mens game brian poole 34 atlanta falcons jersey</a><a href="http://www.winesandmakers.net/NFL_30/womens-pittsburgh-steelers-bud-dupree-nfl-pro-line-team-color-jersey ">womens pittsburgh steelers bud dupree nfl pro line team color jersey</a><a href="http://www.winesandmakers.net/NHL_21/youth-vladislav-kamenev-91-colorado-avalanche-premier-home-jersey ">youth vladislav kamenev 91 colorado avalanche premier home jersey</a>
air jordan 3 iii air jordan 20 xx countdown package http://www.couleursdesmets.net/Shoes_17/air-jordan-3-iii-air-jordan-20-xx-countdown-package
shoe size men to women 1397/08/1 05:32 ق.ظ
<a href="http://www.filenetsupport.com/1/nike-air-griffey-max-1-freshwater3 ">nike air griffey max 1 freshwater3</a><a href="http://www.filenetsupport.com/10/nike-air-max-95-grey-blue-spark-nike-air-max ">nike air max 95 grey blue spark nike air max</a><a href="http://www.filenetsupport.com/11/underarmour-tennis-shoes ">underarmour tennis shoes</a><a href="http://www.filenetsupport.com/12/womens-nike-free-flyknit-chukka-silver ">womens nike free flyknit chukka silver</a>
shoe size men to women http://www.americaninjurysolutions.com/1/shoe-size-men-to-women
air jordan 13 royal blue 1397/08/1 05:31 ق.ظ
<a href="http://www.margrafeisele.com/17/mens-nike-air-huarache-orange-green ">mens nike air huarache orange green</a><a href="http://www.margrafeisele.com/18/nike-dunk-low-knicks-nike-dunk-low-knicks ">nike dunk low knicks nike dunk low knicks</a><a href="http://www.margrafeisele.com/19/2014-nike-air-max-mens-gray ">2014 nike air max mens gray</a><a href="http://www.margrafeisele.com/2/mens-womens-adidas-originals-stan-smith-shoes-pink-g34064 ">mens womens adidas originals stan smith shoes pink g34064</a>
air jordan 13 royal blue http://www.closetsscottsdale.com/33/air-jordan-13-royal-blue
nike air max 90 vt yellow gold 1397/08/1 05:29 ق.ظ
<a href="http://www.kuhliloach.com/31/nike-air-max-90-2015-black ">nike air max 90 2015 black</a><a href="http://www.kuhliloach.com/32/reebok-cl-leather-spp-grey-dark-blue ">reebok cl leather spp grey dark blue</a><a href="http://www.kuhliloach.com/33/nike-air-max-90-sale-in-miami ">nike air max 90 sale in miami</a><a href="http://www.kuhliloach.com/34/blanc-violet-nike-kobe-10-populaires-auprs-des-jeunes ">blanc violet nike kobe 10 populaires auprs des jeunes</a>
nike air max 90 vt yellow gold http://www.212dentalcareinvisalign.com/26/nike-air-max-90-vt-yellow-gold
nike pg 1 rainbow 1397/07/28 12:37 ب.ظ
<a href="http://www.northfloridatummytuck.top/28/nike-lebron-12-low-pink-blue ">nike lebron 12 low pink blue</a><a href="http://www.northfloridatummytuck.top/29/nike-store-air-max-plus-tn-buy-air-max-plus-tn ">nike store air max plus tn buy air max plus tn</a><a href="http://www.northfloridatummytuck.top/3/adidas-seeulater-primeknit-red-grey ">adidas seeulater primeknit red grey</a><a href="http://www.northfloridatummytuck.top/30/air-max-90-moire-grey-nike-air-max-90 ">air max 90 moire grey nike air max 90</a>
nike pg 1 rainbow http://www.feather-cleaner.top/23/nike-pg-1-rainbow
adidas dame 4 black yellow for sale 1397/07/28 12:37 ب.ظ
<a href="http://www.golffitnessplace.top/1/nike-air-huaraches-triple-white ">nike air huaraches triple white</a><a href="http://www.golffitnessplace.top/10/white-nike-high-tops-womens ">white nike high tops womens</a><a href="http://www.golffitnessplace.top/11/nike-air-huarache-ultra-black-white-01-eqt3 ">nike air huarache ultra black white 01 eqt3</a><a href="http://www.golffitnessplace.top/12/cheap-nike-jordan-air-force ">cheap nike jordan air force</a>
adidas dame 4 black yellow for sale http://www.envirocentives.top/2/adidas-dame-4-black-yellow-for-sale
nike sb dunk low newcastle nike sb dunk low marvin the martian marvin pinterest nike sb dunks and nike sb 1397/07/28 12:37 ب.ظ
<a href="http://www.zwiebelcenter.top/13/nike-blazer-wolf-grey-nike-blazer-mid-suede-vntg-mens-wolf-grey-shoes-nike-blazer-sale-online-nike ">nike blazer wolf grey nike blazer mid suede vntg mens wolf grey shoes nike blazer sale online nike</a><a href="http://www.zwiebelcenter.top/14/air-jordan-retro-13-youth ">air jordan retro 13 youth</a><a href="http://www.zwiebelcenter.top/15/mens-nike-cortez-gold-grey-nike-cortez-leather-se-black-metallic-gold-available-now-nice-kicks ">mens nike cortez gold grey nike cortez leather se black metallic gold available now nice kicks</a><a href="http://www.zwiebelcenter.top/16/air-jordan-retro-2-black-white-air-jordan-retro-2-eminem ">air jordan retro 2 black white air jordan retro 2 eminem</a>
nike sb dunk low newcastle nike sb dunk low marvin the martian marvin pinterest nike sb dunks and nike sb http://www.dockerstop.top/39/nike-sb-dunk-low-newcastle-nike-sb-dunk-low-marvin-the-martian-marvin-pinterest-nike-sb-dunks-and-nike-sb
womens nike shox deliver red black new women nike shox deliver red black shoes 1397/07/28 12:36 ب.ظ
<a href="http://www.condatapool.top/35/nike-flyknit-roshe-run-red-pink ">nike flyknit roshe run red pink</a><a href="http://www.condatapool.top/36/nike-air-force-1-ac-herrenschuh ">nike air force 1 ac herrenschuh</a><a href="http://www.condatapool.top/37/nike-air-jordans-mens ">nike air jordans mens</a><a href="http://www.condatapool.top/38/air-jordan-17-chicago-bulls-bred ">air jordan 17 chicago bulls bred</a>
womens nike shox deliver red black new women nike shox deliver red black shoes http://www.cafedivorce.top/31/womens-nike-shox-deliver-red-black-new-women-nike-shox-deliver-red-black-shoes
womens nike shox 2016 purple orange 1397/07/28 12:36 ب.ظ
<a href="http://www.taekwondospring.top/6/zoom-pegasus-33-uk ">zoom pegasus 33 uk</a><a href="http://www.taekwondospring.top/7/nike-air-foamposite-pro-green-camo ">nike air foamposite pro green camo</a><a href="http://www.taekwondospring.top/8/nike-hyperdunk-2016-low-jaune-gris-nike-hyperdunk-2016-low-unlimited ">nike hyperdunk 2016 low jaune gris nike hyperdunk 2016 low unlimited</a><a href="http://www.taekwondospring.top/9/mens-asics-asics-gel-kinsei-2-yellow-white ">mens asics asics gel kinsei 2 yellow white</a>
womens nike shox 2016 purple orange http://www.die-therapeuten-berlin.top/10/womens-nike-shox-2016-purple-orange
jordan 14 on sale 1397/07/28 12:35 ب.ظ
<a href="http://www.ferme-hotel.top/1/air-max-youth-boys ">air max youth boys</a><a href="http://www.ferme-hotel.top/10/jordan-13-cheetah-for-sale ">jordan 13 cheetah for sale</a><a href="http://www.ferme-hotel.top/11/2018-mens-air-jordan-1-high-soh-silt-red-white-metallic-gold ">2018 mens air jordan 1 high soh silt red white metallic gold</a><a href="http://www.ferme-hotel.top/12/nike-lebron-9-miami-nights-release-date-nike-lebron-9-lebron-james ">nike lebron 9 miami nights release date nike lebron 9 lebron james</a>
jordan 14 on sale http://www.geldlehrerin.top/22/jordan-14-on-sale
best air jordan website 1397/07/23 11:55 ق.ظ
<a href="http://www.advancedentalonline.com/6/adidas-john-wall-yellow-blue ">adidas john wall yellow blue</a><a href="http://www.advancedentalonline.com/7/womens-mizuno-wave-prophecy-purple-white-mizuno-wave-prophecy-3-mens-running-shoes-blue ">womens mizuno wave prophecy purple white mizuno wave prophecy 3 mens running shoes blue</a><a href="http://www.advancedentalonline.com/8/kd-ice-cream-shoes-buy-online-jordan-1-flight-mens-fire-red ">kd ice cream shoes buy online jordan 1 flight mens fire red</a><a href="http://www.advancedentalonline.com/9/puma-spring-summer-2011-suede-collection ">puma spring summer 2011 suede collection</a>
[url=http://www.zareczeni.com/8/best-air-jordan-website]best air jordan website[/url]
air max 2009 orange grey 1397/07/23 11:54 ق.ظ
<a href="http://www.bowaterauthenticated.com/17/custom-painted-rose-ombre-womens-nike-air-presto-running-sneaker ">custom painted rose ombre womens nike air presto running sneaker</a><a href="http://www.bowaterauthenticated.com/18/air-jordan-12-low-max-orange5 ">air jordan 12 low max orange5</a><a href="http://www.bowaterauthenticated.com/19/nike-air-force-1-urban-jungle-on-feet ">nike air force 1 urban jungle on feet</a><a href="http://www.bowaterauthenticated.com/2/jordan-team-elite-shoes-for-sale ">jordan team elite shoes for sale</a>
[url=http://www.timecertify.com/6/air-max-2009-orange-grey]air max 2009 orange grey[/url]
air jordan 1 royal 2017 release locations sole collector 1397/07/23 11:53 ق.ظ
<a href="http://www.novenialugano.com/31/nike-hyperdunk-2015-low-silver-pink ">nike hyperdunk 2015 low silver pink</a><a href="http://www.novenialugano.com/32/cheap-ass-air-jordans ">cheap ass air jordans</a><a href="http://www.novenialugano.com/33/nike-free-og-14-green ">nike free og 14 green</a><a href="http://www.novenialugano.com/34/cheap-real-jordans-in-nikes ">cheap real jordans in nikes</a>
[url=http://www.nagomi-yoga-ayurveda.com/34/air-jordan-1-royal-2017-release-locations-sole-collector]air jordan 1 royal 2017 release locations sole collector[/url]
girls grade school nike air huarache run se running shoes 1397/07/23 11:53 ق.ظ
<a href="http://www.chattanoogaautodetail.com/24/air-jordan-retro-10-size-6 ">air jordan retro 10 size 6</a><a href="http://www.chattanoogaautodetail.com/25/air-jordan-xi-shoes ">air jordan xi shoes</a><a href="http://www.chattanoogaautodetail.com/26/womens-air-yeezy-ii-2-sp-max-90-black-green ">womens air yeezy ii 2 sp max 90 black green</a><a href="http://www.chattanoogaautodetail.com/27/nike-zoom-fly-sp-nyc1 ">nike zoom fly sp nyc1</a>
[url=http://www.zonasonora.com/38/girls-grade-school-nike-air-huarache-run-se-running-shoes]girls grade school nike air huarache run se running shoes[/url]
air max 90 fur nike air max 90 1397/07/23 11:52 ق.ظ
<a href="http://www.redeemereastfalls.com/20/nike-air-max-nm-blue-and-green ">nike air max nm blue and green</a><a href="http://www.redeemereastfalls.com/21/nike-air-max-90-x-atmos-black-tiger-camo ">nike air max 90 x atmos black tiger camo</a><a href="http://www.redeemereastfalls.com/22/mens-asics-asics-gel-kayano-17-orange-white ">mens asics asics gel kayano 17 orange white</a><a href="http://www.redeemereastfalls.com/23/air-jordan-retro-11-womens-black-mint-green ">air jordan retro 11 womens black mint green</a>
[url=http://www.wethatvote.com/31/air-max-90-fur-nike-air-max-90]air max 90 fur nike air max 90[/url]
nike air max complete tr 1397/07/23 11:49 ق.ظ
<a href="http://www.brush-n-floss.com/13/nike-kobe-10-mens-black ">nike kobe 10 mens black</a><a href="http://www.brush-n-floss.com/14/jordan-6-infrared-vs-varsity-red ">jordan 6 infrared vs varsity red</a><a href="http://www.brush-n-floss.com/15/nike-air-jordan-retro-11-concord-2011-nike-air-jordan-original ">nike air jordan retro 11 concord 2011 nike air jordan original</a><a href="http://www.brush-n-floss.com/16/nike-air-max-60-mid ">nike air max 60 mid</a>
[url=http://www.oitoronto.com/11/nike-air-max-complete-tr]nike air max complete tr[/url]
nike air max 90 turquoise nike air max 90 classic 1397/07/12 07:14 ق.ظ
<a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/13/air-max-95-sole-swap ">air max 95 sole swap</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/14/new-nike-kd-8-shoes ">new nike kd 8 shoes</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/15/nike-air-huarache-pink-gold ">nike air huarache pink gold</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/16/nike-roshe-run-navy-camo ">nike roshe run navy camo</a>
nike air max 90 turquoise nike air max 90 classic http://www.cass-realestateclub.com/27/nike-air-max-90-turquoise-nike-air-max-90-classic
womens nike flyknit lunar 2 white gold 1397/07/12 07:14 ق.ظ
<a href="http://www.vijayinder.com/17/fish-skin-jordan-1s ">fish skin jordan 1s</a><a href="http://www.vijayinder.com/18/shoefax-the-nike-lebron-11-ext-kings-crown-dethroned-by-huge-price-flop ">shoefax the nike lebron 11 ext kings crown dethroned by huge price flop</a><a href="http://www.vijayinder.com/19/air-max-sunrise-2013-cheap-jordan-shoes-wholesale-china ">air max sunrise 2013 cheap jordan shoes wholesale china</a><a href="http://www.vijayinder.com/2/nike-roshe-one-all-white ">nike roshe one all white</a>
womens nike flyknit lunar 2 white gold http://www.rattevelt.com/21/womens-nike-flyknit-lunar-2-white-gold
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.