تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - کلیدی برای خوشبختی در زندگی !
کلیدی برای خوشبختی در زندگی !
نظرات |

نهاد خانواده بسیار مورد تاکید اسلام است و برای استحکام و دوام آن هر توصیه ایی که می توانسته کرده است. در ذیل همین آیه در تفسیر گرانقدر نمونه چنین آمده است.

یکی از عوامل افزایش چشم گیر طلاق در جامعه امروز ما به عدم تحمل و صبر است. معروف است که امام خمینی (ره) توصیه شان به همه زوج هایی که برای جاری کردن صیغه عقد خدمت ایشان می رسیدند می فرمودند: بروید و با هم بسازید.

مقام معظم رهبری (دام ظله) در توصیه خود به زوج های جوان چنین توصیه میفرمایند: من یک وقت خدمت امام رفتم. ایشان می خواستند خطبه ی عقدی را بخوانند، تا من را دیدند گفتند: شما بیا طرف عقد بشو! ایشان بر خلاف ما که طول و تفصیل می دهیم و حرف می زنیم، عقد را اوّل می خواندند، بعد دو سه جمله ای کوتاه صحبت می کردند. من دیدم ایشان پس از اینکه عقد را خواندند، رویشان را به دختر و پسر کردند و گفتند:« بروید با هم بسازید.»
من فکر کردم دیدم که ما این همه حرف می زنیم، اما کلام امام (ره) در همین یک جمله بروید و با هم بسازید خلاصه می شود! (1)
این از آن جاهایی است که سازش و کوتاه آمدن خوب است. (2)
پس اصلی ترین عامل برای بقا و استحکام زندگی صبر و سازگاری است. زن و مرد نباید به طرف دیگر به چشم یک فرشته نگاه کنند بلکه باید توقعات خود را پایین آورده و به طرف مقابل حق اشتباه کردن بدهند. در اسلام صبر و خوش اخلاقی زن در برابر بد اخلاقی شوهر جهاد شمرده شده است.
عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ كَتَبَ عَلَى الرِّجَالِ الْجِهَادَ وَ عَلَى النِّسَاءِ الْجِهَادَ فَجِهَادُ الرَّجُلِ أَنْ یَبْذُلَ مَالَهُ وَ دَمَهُ حَتَّى یُقْتَلَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ جِهَادُ الْمَرْأَةِ أَنْ تَصْبِرَ عَلَى مَا تَرَى مِنْ أَذَى زَوْجِهَا وَ غَیْرَتِه.(3)
عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنْ عَلِیِّ بْنِ حَسَّانَ عَنْ مُوسَى بْنِ بَكْرٍ عَنْ أَبِی إِبْرَاهِیمَ ع قَالَ: جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ.(4) 
قرآن کریم در آیه 19 سوره نساء می فرماید: یَأَایُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا یحِلُّ لَكُمْ أَن تَرِثُواْ النِّسَاءَ كَرْهًا  وَ لَا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُواْ بِبَعْضِ مَا ءَاتَیْتُمُوهُنَّ إِلَّا أَن یَأْتِینَ بِفَاحِشَةٍ مُّبَیِّنَةٍ  وَ عَاشرِوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًا وَ یجَعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرْا كَثِیرًا.
در این آیه از قرآن کریم به مومنان دستور داده است که با همسرانتان معاشرتی به معروف داشته باشد علامه طباطبایی (ره) در ذیل این آیه معاشرت به معروف را چنین معنا می نمایند: كلمه (معروف) به معناى هر امرى است كه مردم در مجتمع خود آن را بشناسند، و آن را انكار نكنند، و بدان جاهل نباشند، و چون دستور به معاشرت كردن با زنان را مقید فرمود به قید (معروف) قهرا معناى امر به معاشرت با زنان معاشرتى است كه در بین مامورین به این امر یعنى مسلمانان معروف باشد.

مقام معظم رهبری به زوج های جوان توصیه می نمایند که :دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آنها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت

و معاشرتى كه از نظر مردان معروف و شناخته شده، و در بین آنها متعارف است، این است كه یك فرد از جامعه، جزئى باشد مقوم جامعه، یعنى در تشكیل جامعه دخیل باشد، و دخالتش مساوى باشد با دخالتى كه سایر اعضا دارند، و در نتیجه تاثیرش در بدست آمدن غرض تعاون و همكارى عمومى به مقدار تاثیر سایر افراد باشد، و بالآخره همه افراد مورد این تكلیف قرار گیرند كه هر یك كارى را كه در وسع و طاقت دارد و جامعه نیازمند محصول آن كار است انجام دهند، و آنچه از محصول كارش مورد نیاز خودش است، به خود اختصاص دهد، و ما زاد را در اختیار سایر افراد جامعه قرار داده، در مقابل از مازاد محصول كار دیگران آنچه لازم دارد بگیرد، این آن معاشرتى است كه در نظر افراد جامعه معروف است، و اما اگر یك فرد از جامعه غیر این رفتار كند- و معلوم است كه غیر این تنها یك فرض دارد- و آن این است كه دیگران به او ستم كنند و استقلال او در جزئیت براى جامعه را باطل نموده، تابع و غیر مستقل سازند، به این معنا كه دیگران از حاصل كار او بهره مند بشوند، ولى او از حاصل كار دیگران بهره اى نبرد، و شخص او را مورد استثنا قرار دهند. (5)
همانظور که مشاهده می نماییم در دین مبین اسلام به اخلاق خوب داشتن با خانواده بسیار تاکید شده است. نهاد خانواده بسیار مورد تاکید اسلام است و برای استحکام و دوام آن هر توصیه ایی که می توانسته کرده است. در ذیل همین آیه در تفسیر گرانقدر نمونه چنین آمده است:
با جمله وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ دستور معاشرت شایسته و رفتار انسانى مناسب با زنان را صادر مى كند، و بدنبال آن اضافه مى نماید فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسى أَنْ تَكْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیْراً كَثِیراً یعنى حتى اگر بجهاتى از همسران خود رضایت كامل نداشته باشید و بر اثر امورى آنها در نظر شما ناخوش آیند باشند، فورا تصمیم به جدایى و یا بد رفتارى نگیرید و تا آنجا كه در قدرت دارید مدارا كنید" زیرا ممكن است شما در تشخیص خود گرفتار اشتباه شده باشید، و آنچه را نمى پسندید خداوند در آن خیر و بركت و سود فراوانى قرار داده باشد" بنا بر این تا كارد به استخوان شما نرسد سزاوار است معاشرت به معروف و رفتار شایسته را ترك نكنید بخصوص اینكه بسیار مى شود كه همسران درباره یكدیگر گرفتار سوء ظن هاى بى دلیل و حب و بغض هاى بى جهت مى گردند و قضاوتهاى آنها در این حال غالبا نادرست مى باشد، تا آنجا كه خوبى ها در نظرشان بدى و بدى ها در نظرشان خوبى جلوه مى كند، ولى با گذشت زمان و مدارا كردن، تدریجا حقایق آشكار مى شود .(6)
پس در واقع زوجین هنگامیکه به این نتیجه رسیدند که می توانند با یکدیگر خوشبخت شوند و وارد زندگی شدند دیگر تا حد امکان باید چشم خود را بر روی ناملایمات زندگی ببندند و صبر پیشه کنند چرا که خدا در قرآن کریم وعده داده است که فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًا وَ یجَعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرْا كَثِیرًا.
مقام معظم رهبری به زوج های جوان توصیه می نمایند که: دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آنها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت .(7) آدم، اول که نگاه می کند، همه اش حُسن است. بعد که وارد می شود اخلاقیّاتی هست، نقایص و کمبودهایی هست، ضعفهایی وجود دارد که به تدریج در یکدیگر کشف می کنند. اینها نباید موجب سردی بشود. باید با این کمبودها ساخت، چون بالاخره مردِ ایده آل بی عیب و زنِ ایده آل بی عیب در هیچ کجای عالم پیدا نمی شود. (8)
به امید آنکه با رهنمودهایی که از آیات و روایات و کلام عالمان بزرگ کسب می کنیم، زندگی ای سرشار از محبت و آرامشی داشته باشیم.

پی نوشت ها:
1-خطبه ی عقد مورخه ی 1370/4/20
2-خطبه عقد مورخه ی 1376/4/31
3-طبرسى، حسن بن فضل، مكارم الأخلاق، 1جلد، الشریف الرضى - قم، چاپ: چهارم، 1412 ق / 1370 ش.

4-كلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الكافی (ط - الإسلامیة)، 8جلد، دار الكتب الإسلامیة - تهران، چاپ: چهارم
5-ترجمه المیزان، ج 4، ص: 405
6-تفسیر نمونه، ج 3، ص: 321
7-خطبه ی عقد مورخه ی 1376/9/6
8-خطبه ی عقد مورخه ی 1378/1/24:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/09/24
زمان : 09:25 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
nike air max 2014 womens grey white 1398/03/23 05:13 ق.ظ
<a href="http://www.edgerowsecurity.com/6/jordan-4-toro-bravo-foot-locker ">jordan 4 toro bravo foot locker</a><a href="http://www.edgerowsecurity.com/7/size-15-air-jordan-retro-11-weight-of-nike-free-run-3 ">size 15 air jordan retro 11 weight of nike free run 3</a><a href="http://www.edgerowsecurity.com/8/jordan-taxi-12-size-3-or-4 ">jordan taxi 12 size 3 or 4</a><a href="http://www.edgerowsecurity.com/9/air-max-seller-co-uk ">air max seller co uk</a>
nike air max 2014 womens grey white http://www.capricorniolallame.com/5/nike-air-max-2014-womens-grey-white
womens air max thea print 1398/03/23 05:12 ق.ظ
<a href="http://www.woottonandwootton.com/201709/air-jordan-retro-30-mint-green-white ">air jordan retro 30 mint green white</a><a href="http://www.woottonandwootton.com/201710/womens-air-jordan-retro-5-white-purple ">womens air jordan retro 5 white purple</a><a href="http://www.woottonandwootton.com/201711/nike-lunar-gato-2 ">nike lunar gato 2</a><a href="http://www.woottonandwootton.com/201712/mens-nike-lunarglide-7-red-gold ">mens nike lunarglide 7 red gold</a>
womens air max thea print http://www.shufflepedia.com/30/womens-air-max-thea-print
reebok ventilator vintage dg black grey 1398/03/23 05:12 ق.ظ
<a href="http://www.beluardo.com/6/nike-kobe-11-tv-television ">nike kobe 11 tv television</a><a href="http://www.beluardo.com/7/nike-lebron-soldier-9-camel ">nike lebron soldier 9 camel</a><a href="http://www.beluardo.com/8/nb-colorways ">nb colorways</a><a href="http://www.beluardo.com/9/women-nike-shoes-size-9 ">women nike shoes size 9</a>
reebok ventilator vintage dg black grey http://www.printmgmtgroup.net/16/reebok-ventilator-vintage-dg-black-grey
jordan superfly ii red nike jordan superfly ii po 1398/03/23 05:11 ق.ظ
<a href="http://www.capricorniolallame.com/24/lebron-air-max-2013-nike-lebron-air-max ">lebron air max 2013 nike lebron air max</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/25/air-jordan-release-on-2014 ">air jordan release on 2014</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/26/jordan-8-run-small ">jordan 8 run small</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/27/408201-101-air-jordan-retro-11-mens-basketball-shoes-white-white-ice-a11008 ">408201 101 air jordan retro 11 mens basketball shoes white white ice a11008</a>
jordan superfly ii red nike jordan superfly ii po http://www.plohohorosho.com/13/jordan-superfly-ii-red-nike-jordan-superfly-ii-po
mens nike zoom structure 18 grey pink 1398/03/23 05:10 ق.ظ
<a href="http://www.dharmaspacancun.com/13/img-2623 ">img 2623</a><a href="http://www.dharmaspacancun.com/14/air-jordan-10s-chicago ">air jordan 10s chicago</a><a href="http://www.dharmaspacancun.com/15/nike-air-max-90-purple ">nike air max 90 purple</a><a href="http://www.dharmaspacancun.com/16/2011-jordan-air-max-13 ">2011 jordan air max 13</a>
mens nike zoom structure 18 grey pink http://www.niconatmfg.com/4/mens-nike-zoom-structure-18-grey-pink
picture of nike dunk low brown shoes men 116 1398/03/23 05:10 ق.ظ
<a href="http://www.casa-ayala.com/201409/mens-salomon-speed-cross-3-yellow-white ">mens salomon speed cross 3 yellow white</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201410/nike-lebron-12-red-and-blue ">nike lebron 12 red and blue</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201411/nike-air-presto-coral ">nike air presto coral</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201412/womens-air-jordan-3-pink ">womens air jordan 3 pink</a>
picture of nike dunk low brown shoes men 116 http://www.fayettevilletn.net/5/picture-of-nike-dunk-low-brown-shoes-men-116
breathable nike air max 1398/03/23 05:10 ق.ظ
<a href="http://www.cass-realestateclub.com/35/air-max-1-woman ">air max 1 woman</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/36/womens-pink-nike-air-max ">womens pink nike air max</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/37/nike-foamposite-blazer-high-premium ">nike foamposite blazer high premium</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/38/where-to-buy-nike-air-max-360-diamond-griffey ">where to buy nike air max 360 diamond griffey</a>
breathable nike air max http://www.advancedhealthcareservicesinc.com/34/breathable-nike-air-max
zapatillas de deporte de ante en blanco y negro blazer de nike negro blanco mujer zapatos nike outlet online compra 1398/03/13 04:09 ق.ظ
<a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes20/nike-blanco-air-zoom-vomero-12-wqeh-361816-hombre-zapatillas-de-agrandar ">nike blanco air zoom vomero 12 wqeh 361816 hombre zapatillas de agrandar</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes21/adidas-decade-top-invierno-zapatos-mujer-hombres-rojo ">adidas decade top invierno zapatos mujer hombres rojo</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes22/billige-fodboldst%c3%b8vler-tilbud-nike-magistax-proximo-ic-chilling-r%c3%b8d-bright-crimson-herre ">billige fodboldst酶vler tilbud nike magistax proximo ic chilling r酶d bright crimson herre</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes23/hombre-off-white-x-adidas-originals-yeezy-boost-350-v2-cream-blancas ">hombre off white x adidas originals yeezy boost 350 v2 cream blancas</a>
zapatillas de deporte de ante en blanco y negro blazer de nike negro blanco mujer zapatos nike outlet online compra http://www.asp-vision.com/shoes34/zapatillas-de-deporte-de-ante-en-blanco-y-negro-blazer-de-nike-negro-blanco-mujer-zapatos-nike-outlet-online-compra
adidas originals js alas claro glow en transparente el plu oscuro 1398/03/13 04:09 ق.ظ
<a href="http://www.whydogblog.com/shoes1/comprar-espa%c3%b1a-adidas-superstar-2-originales-zapatos-azul-leopardo-ocasional ">comprar espa帽a adidas superstar 2 originales zapatos azul leopardo ocasional</a><a href="http://www.whydogblog.com/shoes10/mujer-adidas-rebote-titan-gris-p%c3%barpura-tienda-online-espa%c3%b1a ">mujer adidas rebote titan gris p煤rpura tienda online espa帽a</a><a href="http://www.whydogblog.com/shoes11/adidas-originals-casual-tubular-zapatillas-hombre-trainers-radial-tubular-casual-aq6722-salvaje ">adidas originals casual tubular zapatillas hombre trainers radial tubular casual aq6722 salvaje</a><a href="http://www.whydogblog.com/shoes12/d%c3%ada-de-san-valent%c3%adn-nike-air-jordan-flightflex-legend-azul-blanco-negro-zapatos ">d铆a de san valent铆n nike air jordan flightflex legend azul blanco negro zapatos</a>
adidas originals js alas claro glow en transparente el plu oscuro http://www.facilitiesmanagementconsultant.com/shoes17/adidas-originals-js-alas-claro-glow-en-transparente-el-plu-oscuro
mujeres nike air max 95 360 blanco 1398/03/13 04:07 ق.ظ
<a href="http://www.carolinestreetbook.com/shoes28/oro-blanco-zapatos-de-f%c3%batbol-real-lastest-nike-mercurial-superfly-v-madrid-fg ">oro blanco zapatos de f煤tbol real lastest nike mercurial superfly v madrid fg</a><a href="http://www.carolinestreetbook.com/shoes29/precios-m%c3%a1-bajo-adidas-swift-run-zapatos-hombre-zapatos-running-ftwr-blanco-negro-negro ">precios m谩 bajo adidas swift run zapatos hombre zapatos running ftwr blanco negro negro</a><a href="http://www.carolinestreetbook.com/shoes3/nike-hypervenom-phantom-ii-fg-strike-nueva-cl%c3%a1sica-verde-volt-negro ">nike hypervenom phantom ii fg strike nueva cl谩sica verde volt negro</a><a href="http://www.carolinestreetbook.com/shoes30/nike-kaishi-2.0-43-45.5-nuevo-43-45.5-rosherun-rosheone-juvenate-roshe-one-free-3.0 ">nike kaishi 2.0 43 45.5 nuevo 43 45.5 rosherun rosheone juvenate roshe one free 3.0</a>
mujeres nike air max 95 360 blanco http://www.attentivesons.com/shoes10/mujeres-nike-air-max-95-360-blanco
nike famous size with jordan 1398/03/12 03:40 ب.ظ
<a href="http://www.betterlegscumberland.com/28/nike-air-max-95-sneakerboot-release-date ">nike air max 95 sneakerboot release date</a><a href="http://www.betterlegscumberland.com/29/nike-sweet-classic-high-textile-pack ">nike sweet classic high textile pack</a><a href="http://www.betterlegscumberland.com/3/online-shopping-for-jordan-shoes-iv ">online shopping for jordan shoes iv</a><a href="http://www.betterlegscumberland.com/30/mens-white-nike-air-max-2013-white-nike-air-max-2010 ">mens white nike air max 2013 white nike air max 2010</a>
[url=http://www.newstgeorgehomes.com/23/nike-famous-size-with-jordan]nike famous size with jordan[/url]
rouge air jordan 11 dirty snakes varsity hommes noir 1398/03/12 03:38 ب.ظ
<a href="http://www.naiseniholla.com/6/nike-air-force-1-cmft-tc-low-sp-white-gum ">nike air force 1 cmft tc low sp white gum</a><a href="http://www.naiseniholla.com/7/nike-air-max-penny-1-retro-for-sale-buy-air-max-penny-1 ">nike air max penny 1 retro for sale buy air max penny 1</a><a href="http://www.naiseniholla.com/8/retro-5-white-black-gold ">retro 5 white black gold</a><a href="http://www.naiseniholla.com/9/nike-air-max-1-mens-sunset-pack ">nike air max 1 mens sunset pack</a>
[url=http://www.djknight-online.com/4/rouge-air-jordan-11-dirty-snakes-varsity-hommes-noir]rouge air jordan 11 dirty snakes varsity hommes noir[/url]
kd 8 vivid orange 1398/03/12 03:38 ب.ظ
<a href="http://www.eyelevelacademy.com/39/womens-nike-kyrie-2-orange-red ">womens nike kyrie 2 orange red</a><a href="http://www.eyelevelacademy.com/4/nike-zoom-vomero-womens-orange-black ">nike zoom vomero womens orange black</a><a href="http://www.eyelevelacademy.com/40/nike-free-run-3-5.0-purple-black ">nike free run 3 5.0 purple black</a><a href="http://www.eyelevelacademy.com/5/jordan-super.fly-team-slide-noir-blanc-noir ">jordan super.fly team slide noir blanc noir</a>
[url=http://www.phrecklefacephotography.com/21/kd-8-vivid-orange]kd 8 vivid orange[/url]
jordan 4 military blue 2016 1398/03/12 03:37 ب.ظ
<a href="http://www.argeeplastics-usa.com/13/nike-air-max-tn-womens-gold-red ">nike air max tn womens gold red</a><a href="http://www.argeeplastics-usa.com/14/air-jordan-11-retro-varsity-red-low-white-red ">air jordan 11 retro varsity red low white red</a><a href="http://www.argeeplastics-usa.com/15/nike-free-inneva-tech-woven ">nike free inneva tech woven</a><a href="http://www.argeeplastics-usa.com/16/nike-free-flyknit-5.0-womens-blue-green ">nike free flyknit 5.0 womens blue green</a>
[url=http://www.carasebokas.com/25/jordan-4-military-blue-2016]jordan 4 military blue 2016[/url]
white air max 1 size 5 1398/02/25 01:46 ب.ظ
<a href="http://www.shipmentbangkok.com/28/ua-adidas-nmd-r2-w-olive-white-shoes ">ua adidas nmd r2 w olive white shoes</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/29/nike-zoom-vomero-womens-green-pink ">nike zoom vomero womens green pink</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/3/junior-white-air-max-1 ">junior white air max 1</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/30/finish-line-detailing ">finish line detailing</a>
white air max 1 size 5 http://www.trilhosdojequitiba.com/2/white-air-max-1-size-5
nike jordan chaussures 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.py-conseil.com/28/womens-nike-air-max-bw-blue-green ">womens nike air max bw blue green</a><a href="http://www.py-conseil.com/29/hot-punch-nike-air-max-2012 ">hot punch nike air max 2012</a><a href="http://www.py-conseil.com/3/air-jordan-6-sky-noir-blanc-2013-pas-cher ">air jordan 6 sky noir blanc 2013 pas cher</a><a href="http://www.py-conseil.com/30/womens-nike-free-flyknit-5.0-black-pink ">womens nike free flyknit 5.0 black pink</a>
nike jordan chaussures http://www.villedemulhouse.com/1/nike-jordan-chaussures
red jordan max comfort 10 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/20/american-flag-jordans-six-rings ">american flag jordans six rings</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/21/nike-blazer-mid-vintage-77-zig-zag ">nike blazer mid vintage 77 zig zag</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/22/chicken-and-waffles-nike ">chicken and waffles nike</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/23/nike-dallas-cowboys-air-max-95 ">nike dallas cowboys air max 95</a>
red jordan max comfort 10 http://www.lammertinkschilders.com/3/red-jordan-max-comfort-10
nike air max janoski pas cher 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.5springbrookiceandfuel.com/39/sneakers-white-croc-the-hidden-wedge-in-these-is-only-2.6-inches-so-they-are-not-super-high.-nike-du ">sneakers white croc the hidden wedge in these is only 2.6 inches so they are not super high. nike du</a><a href="http://www.5springbrookiceandfuel.com/4/air-max-1-prm-camo-black-womens-nike-air-max-1-prm ">air max 1 prm camo black womens nike air max 1 prm</a><a href="http://www.5springbrookiceandfuel.com/40/womens-air-max-90-hyperfuse-red-white ">womens air max 90 hyperfuse red white</a><a href="http://www.5springbrookiceandfuel.com/5/new-air-jordan-6-vi-retro-black-deep-infra-red ">new air jordan 6 vi retro black deep infra red</a>
nike air max janoski pas cher http://www.acceleratedproductionservice.com/13/nike-air-max-janoski-pas-cher
zapatillas nike air max 95 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.cass-realestateclub.com/28/womens-nike-shox-r4-sale ">womens nike shox r4 sale</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/29/nike-air-max-90-laser-blue-to-return ">nike air max 90 laser blue to return</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/3/nike-air-max-tn-womens-gold-pink ">nike air max tn womens gold pink</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/30/63611742961-air-jordan-9-retro-bg-gs-anthracite-anthracite-white-black-0122931 ">63611742961 air jordan 9 retro bg gs anthracite anthracite white black 0122931</a>
zapatillas nike air max 95 http://www.vijayinder.com/5/zapatillas-nike-air-max-95
air jordan xxx1 hybrid jordan 30 sole 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.howdoyouread.com/13/nike-hyperrev-2014-blue ">nike hyperrev 2014 blue</a><a href="http://www.howdoyouread.com/14/adidas-originals-polygonpack-1 ">adidas originals polygonpack 1</a><a href="http://www.howdoyouread.com/15/nike-kobe-icon-silver-purple ">nike kobe icon silver purple</a><a href="http://www.howdoyouread.com/16/navy-blue-michael-jordan-shoes ">navy blue michael jordan shoes</a>
air jordan xxx1 hybrid jordan 30 sole http://www.automatictradingsystem.com/1/air-jordan-xxx1-hybrid-jordan-30-sole
supreme jordan 5 release date 1398/02/25 01:44 ب.ظ
<a href="http://www.prava-traktor.com/17/nike-womens-air-max-1-vt ">nike womens air max 1 vt</a><a href="http://www.prava-traktor.com/18/air-jordan-mesh-backpack ">air jordan mesh backpack</a><a href="http://www.prava-traktor.com/19/air-jordan-future-womens-mint-green-black ">air jordan future womens mint green black</a><a href="http://www.prava-traktor.com/2/mens-salomon-xt-wings-3-orange-silver ">mens salomon xt wings 3 orange silver</a>
supreme jordan 5 release date http://www.iwi-studios.com/31/supreme-jordan-5-release-date
air jordan horizon green red 1398/02/25 01:44 ب.ظ
<a href="http://www.princessofwallachia.com/39/nike-air-jordan-sky-high-black ">nike air jordan sky high black</a><a href="http://www.princessofwallachia.com/4/air-jordan-6-vi-retro-carmine-white-carmine-black-cheap-for-sale-online ">air jordan 6 vi retro carmine white carmine black cheap for sale online</a><a href="http://www.princessofwallachia.com/40/vibram-fivefingers-kso-grey-black ">vibram fivefingers kso grey black</a><a href="http://www.princessofwallachia.com/5/air-jordan-6-countdown-pack ">air jordan 6 countdown pack</a>
air jordan horizon green red http://www.atreyaayurvedaresort.com/14/air-jordan-horizon-green-red
lunarglide 7 photosynthesis 1398/02/25 07:24 ق.ظ
<a href="http://www.thapiecemakerz.com/1/air-max-97-blue-silver ">air max 97 blue silver</a><a href="http://www.thapiecemakerz.com/10/nike-air-jordan-melo-m8-max-09-homme-violet-jaune ">nike air jordan melo m8 max 09 homme violet jaune</a><a href="http://www.thapiecemakerz.com/11/air-jordan-retro-3.5-mint-green-yellow ">air jordan retro 3.5 mint green yellow</a><a href="http://www.thapiecemakerz.com/12/how-do-nike-presto-fit ">how do nike presto fit</a>
lunarglide 7 photosynthesis http://www.bossmasonry.com/19/lunarglide-7-photosynthesis
boost mobile discount code 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.blackdenimpress.com/6/a-bathing-ape-bape-sta-single-color-pack ">a bathing ape bape sta single color pack</a><a href="http://www.blackdenimpress.com/7/nike-air-force-1-low-dark-mushroom ">nike air force 1 low dark mushroom</a><a href="http://www.blackdenimpress.com/8/air-jordan-9-2010-release ">air jordan 9 2010 release</a><a href="http://www.blackdenimpress.com/9/pick-air-jordan-shoe-for-sale-cheap-jordan-shoes-for-sale ">pick air jordan shoe for sale cheap jordan shoes for sale</a>
boost mobile discount code http://www.albireofundraising.com/33/boost-mobile-discount-code
black and white air jordan 13 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/31/cheap-jordan-shoes-4-sale ">cheap jordan shoes 4 sale</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/32/virginia-tech-nike-air-max ">virginia tech nike air max</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/33/grove-city-college-athletics ">grove city college athletics</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/34/nike-air-max-90-hal-black-black-medium-olive-flat-silver-ah9974-002 ">nike air max 90 hal black black medium olive flat silver ah9974 002</a>
black and white air jordan 13 http://www.cutandtatted.com/27/black-and-white-air-jordan-13
nike air max womens light blue 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.patentlogium.com/39/timberland-boots-on-sale ">timberland boots on sale</a><a href="http://www.patentlogium.com/4/tech-craft-achromatic-mercurial-vapor ">tech craft achromatic mercurial vapor</a><a href="http://www.patentlogium.com/40/nike-air-max-90-hyperfuse-white-4-july ">nike air max 90 hyperfuse white 4 july</a><a href="http://www.patentlogium.com/5/womens-backless-jordans ">womens backless jordans</a>
nike air max womens light blue http://www.chiavarichairwholesale.com/18/nike-air-max-womens-light-blue
nike soccers shoes orange blue 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.bitcoinforclicks.com/24/mens-2012-nike-air-max-green-black ">mens 2012 nike air max green black</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/25/cheap-womens-nike-air-max-2009-womens-nike-air-max-95 ">cheap womens nike air max 2009 womens nike air max 95</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/26/lebron-8-v-2-all-star-detailed-images ">lebron 8 v 2 all star detailed images</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/27/nike-free-run-3-mens-running-shoes-blue-white ">nike free run 3 mens running shoes blue white</a>
nike soccers shoes orange blue http://www.peakpotentialscoaching.com/30/nike-soccers-shoes-orange-blue
nike men jordan flight 9 max 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.bestoflifetravel.com/13/jordans-to-release-in-2014 ">jordans to release in 2014</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/14/adidas-neo-campus-yellow-red ">adidas neo campus yellow red</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/15/cheap-air-jordan-2011 ">cheap air jordan 2011</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/16/air-max-1-sp-liquid-sliver-air-max-1-sp-safari-grey ">air max 1 sp liquid sliver air max 1 sp safari grey</a>
nike men jordan flight 9 max http://www.hcltechindia.com/9/nike-men-jordan-flight-9-max
kd cannon 81 dallas cowboys jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.twelve-tone-music.net/Shoes_13/nike-running-free-run-2.0-junior-laufschuhe ">nike running free run 2.0 junior laufschuhe</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/Shoes_14/nike-air-ken-griffey-max-1-kids ">nike air ken griffey max 1 kids</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/Shoes_15/mens-air-max-360-ii ">mens air max 360 ii</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/Shoes_16/nike-air-max-1-all-black-white-sole ">nike air max 1 all black white sole</a>
kd cannon 81 dallas cowboys jersey http://www.lisabronwyn.net/NFL_29/kd-cannon-81-dallas-cowboys-jersey
womens daniel alvarez 7 necaxa jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.anthonymetten.net/MNS_36/mens-seattle-mariners-majestic-white-griffey-retirement-day-patch-cool-base-team-jersey ">mens seattle mariners majestic white griffey retirement day patch cool base team jersey</a><a href="http://www.anthonymetten.net/MNS_37/arron-afflalo-orlando-magic-fanatics-branded-fast-break-replica-player-jersey-icon-edition-blue ">arron afflalo orlando magic fanatics branded fast break replica player jersey icon edition blue</a><a href="http://www.anthonymetten.net/MNS_38/womens-anibal-sanchez-19-atlanta-braves-team-jersey ">womens anibal sanchez 19 atlanta braves team jersey</a><a href="http://www.anthonymetten.net/MNS_39/womens-pablo-maffeo-7-vfb-stuttgart-jersey ">womens pablo maffeo 7 vfb stuttgart jersey</a>
womens daniel alvarez 7 necaxa jersey http://www.beadiver.net/MNS_40/womens-daniel-alvarez-7-necaxa-jersey
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.